Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Czy warto instalować klimatyzację w samochodzie?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Czy warto instalować klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja we współczesnych samochodach traktowana jest jako standardowe wyposażenie, jednak jeszcze kilkanaście lat temu był to swego rodzaju luksus. Bardziej doświadczeni kierowcy pamiętają z pewnością czasy, kiedy latem jeździło się z otwartymi oknami, aby wpuścić do auta choć trochę chłodniejszego powietrza. Dzisiaj właściciele nieco starszych samochodów często zastanawiają się nad tym, czy warto instalować klimatyzację w samochodzie. Jeśli Ty również zadajesz sobie to pytanie, w naszym poradniku znajdziesz odpowiedź!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Klimatyzacja – komfort, który nie zawsze był standardem

W ciągu ostatnich dziesięciu klimatyzacja stała się standardowym wyposażeniem samochodów, a dziś w salonach nie sposób już znaleźć auto, które nie miałoby klimatyzacji. Mimo to jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu właściciele samochodów z klimatyzacji mogli czuć się naprawdę wyróżnieni, ponieważ był to spory luksus. Klimatyzacja to bez wątpienia ogromny komfort – szczególnie latem, kiedy dokuczają nam upały, a wnętrze samochodu rozgrzewa się błyskawicznie. Klimatyzacja sprawdza się jednak również zimą, gdy w samochodzie gromadzi się zbyt wiele pary, która osadza się na szybach. Wystarczy wtedy włączyć na chwilę klimatyzację i nawiew chłodnego powietrza ustawić na przednią szybę, aby para zniknęła. Nic dziwnego, że właściciele starszych samochodów zastanawiają się nad montażem klimatyzacji. Pytanie tylko, czy takie rozwiązanie rzeczywiście się opłaca?

Montaż klimatyzacji – jak przebiega?

Przed podjęciem decyzji o montażu klimatyzacji warto dowiedzieć się, jak przebiega cały ten proces. Okazuje się, że wcale nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim na rynku nie ma uniwersalnych systemów klimatyzacji, które sprawdzą się w każdym pojeździe. Trzeba więc poszukać takiego, który będzie pasował do konkretnego modelu samochodu. Potrzebne będzie sporo elementów, m.in. sprężarka, osuszacz, zawór rozprężny, skraplacz czy komplet przewodów. Aby klimatyzacja działała poprawnie, trzeba skompletować cały zestaw i sprawdzić, czy poszczególne elementy będą do siebie pasować. W przypadku klimatyzacji automatycznej konieczny będzie również moduł sterujący. Ceny poszczególnych części nie są niskie. Rozwiązaniem może być zakup części używanych.

Montażu klimatyzacji należy dokonać w warsztacie. Samodzielne podjęcie się tego zadania może być katastrofalne w skutkach, dlatego warto pozwolić zrobić to specjaliście. W większości przypadków niezbędny jest demontaż deski rozdzielczej oraz wymiana napinacza i paska wieloklinowego. Zakres prac jest tutaj spory: zamontowanie uchwytu na sprężarkę klimatyzacji, zamiana mocowań czy zastosowanie dodatkowego wentylatora, a także montaż wszystkich czujników i przewodów to tylko niektóre z rzeczy, które trzeba zrobić.

Po drodze mogą również pojawić się problemy, na przykład – najbardziej powszechny – brak miejsca pod maską silnika, konieczność demontażu większej ilości elementów itp. Ogromne znaczenie ma tutaj model samochodu i jego rozmiar.

Czy klimatyzację można zamontować w każdym samochodzie?

Niestety, nie w każdym aucie można zamontować klimatyzację. Wiele osób sądzi, że montaż klimatyzacji nie jest skomplikowany, jednak to mit. W przypadku niektórych modeli aut trudno znaleźć kogoś, kto podejmie się takiego zadania. Przeszkodą może być brak miejsca na dodatkowe elementy czy brak uchwytów, dzięki którym montaż będzie możliwy. Zdarza się również, że koszt montażu klimatyzacji jest wyższy niż… całkowita wartość samochodu. No właśnie – a ile to kosztuje?

Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

To pytanie zadają sobie chyba wszyscy właściciele samochodów bez klimatyzacji – szczególnie latem, kiedy temperatura na zewnątrz często sięga 30 stopni. Należy wziąć pod uwagę, że montaż klimatyzacji jest zadaniem bardzo skomplikowanym i może potrwać nawet kilkanaście godzin – i to w sytuacji, gdy dokonuje go specjalista z doświadczeniem w takich pracach. Koszt poszczególnych części czy dostępnych obecnie układów uniwersalnych to 2000-3000 zł. Jeśli chodzi o robociznę, to w przypadku prostej instalacji należy liczyć się z kosztem 1000 zł, a przy bardziej skomplikowanym zakresie prac może to kosztować nawet 2000 zł. A zatem całkowita cena montażu klimatyzacji może sięgnąć nawet 5000 zł, choć oczywiście często uda się zrobić to nawet za 3000 zł.

Montaż klimatyzacji to nie koniec wydatków

Należy również pamiętać, że sam montaż klimatyzacji to nie koniec wydatków. Aby klimatyzacja działała prawidłowo i była bezpieczna dla organizmu, należy dezynfekować ją przynajmniej raz w roku – koszt to kilkadziesiąt złotych. Oprócz tego warto poddawać ją serwisowi, a raz na rok lub na dwa lata wymieniać filtr osuszacza klimatyzacji. Raz na 3-4 lata należy także dokonać wymiany parownika, a raz na pół roku zmienić filtr kabinowy. Oczywiście koszty te nie są bardzo wysokie, szczególnie biorąc pod uwagę to, jak ogromny komfort zapewnia klimatyzacja – nie tylko latem.

Czy warto instalować klimatyzację w samochodzie – podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dla niektórych kierowców możliwość korzystania z klimatyzacji jest wręcz bezcenna – w szczególności wtedy, kiedy nie przepadają oni za upałami. Czasem jednak konieczność wydania kilku tysięcy złotych na montaż klimatyzacji mija się z celem – tym bardziej, jeśli wartość samochodu nie jest zbyt wysoka. Jeśli kierowcy zależy na tym, aby mieć w aucie klimatyzację, lepiej zastanowić się nad sprzedażą obecnego auta i dołożeniem kilku tysięcy złotych, które trzeba byłoby wydać na montaż klimatyzacji, a następnie nad kupnem innego samochodu, który będzie wyposażony w klimatyzację. Podsumowując, w każdym wypadku warto dokładnie przekalkulować wszystkie koszty i wydatki i wybrać rozwiązanie, które będzie najbardziej korzystne.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty