Interesujące dane PIU dotyczące ubezpieczenia OC
PIU to Polska Izba Ubezpieczeń, która prowadzi rejestr i analizę danych związanych z ubezpieczeniami w ogóle. Nie zajmuje się wyłącznie ubezpieczeniami komunikacyjnymi, ale również majątkowymi i ubezpieczeniami na życie. Analizując zgromadzone przez PIU dane można wyciągnąć bardzo interesujące wnioski, a jednocześnie bardzo szybko można zrozumieć, dlaczego składki na ubezpieczenia są na takim a nie innym poziomie.
Jakie dane można znaleźć w PIU
Polska Izba Ubezpieczeń zbiera bardzo różnorodne dane z rynku ubezpieczeń w Polsce. Dzięki temu można ten rynek w miarę starannie i gruntownie analizować, a co więcej, można też, dzięki uzyskanym informacjom, go odpowiednio zmieniać i modyfikować. Gromadzone są dane dotyczące między innymi składek, które zostały ogółem wpłacone do wszystkich działających na rynku towarzystw. Wartość sumaryczna pozwala na oszacowanie skali ubezpieczeń. Znajdują się tu również dane dotyczące wypłaconych odszkodowań i co za tym idzie zysków lub strat poniesionych przez to przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Notowane liczby są ogromne, ale nie oznacza to wcale, że firmy tak dużo na polisach zarabiają.
Jakie wnioski można wyciągnąć
Otóż okazuje się, że mimo wielomiliardowego przypisu na składce brutto, firmy ubezpieczeniowe wydają niemalże równowartość tej kwoty na wypłacanie odszkodowań. Różnice są niewielkie, a należy również mieć na uwadze, że składka ubezpieczeniowa pokrywa nie tylko koszty odszkodowań, ale również opłacane są pensje pracowników i finansowana jest cała infrastruktura każdego towarzystwa. Dlatego też mała różnica między przypisaną składką, a wydatkami na odszkodowania jest bardzo niepokojąca. PIU gromadzi również dane porównawcze dotyczące minionych okresów. Zgodnie z tymi informacjami przyrost składki ubezpieczeniowej wobec minionego roku jest niewiele większy, zaledwie kilka procent. Natomiast przyrost wypłat odszkodowania sięga wręcz kilkunastu procent. To oznacza, że wysokość wypłacanych świadczeń oraz ilość zgłoszeń o wypłatę odszkodowania rośnie bardzo szybko, niemalże lawinowo, przy czym składki za ubezpieczenie OC rosną znacznie wolniej i bardziej stopniowo. Jest to zrozumiałe, ponieważ w przypadku ubezpieczeń OC bardzo ważnym argumentem w walce z konkurencją jest cena. Zbyt duża podwyżka składki może spowodować, że klienci odwrócą się od danego towarzystwa i przejdą do konkurencji, co nie zrobi dużej różnicy na rynku, ale znacząco zmieni sytuację tej konkretnej firmy. Analizując jednak te informacje, widać wyraźnie, że składki za ubezpieczenie będą nadal rosły, ponieważ nie da się tej sytuacji uniknąć, jeżeli rynek ubezpieczeniowy ma pozostać wypłacalny.