Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Porówneo: Jak czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia?

Planujesz zakup ubezpieczenia i zastanawiasz się, jak wybrać takie, które będzie zarazem tanie i będzie miało szeroki zakres? Z pewnością niejednokrotnie spotkałeś się z określeniem: Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Sprawdź, czym dokładnie jest tzw. OWU, co zawiera, jak czytać warunki ubezpieczenia i na co zwrócić uwagę. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie Ci wybrać najbardziej korzystną polisę.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

OWU – co to jest?

OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, to określenie, z których spotkał się chyba każdy z nas. Towarzystwa ubezpieczeniowe podsuwają nam tego typu dokument podczas zakupu ubezpieczenia – z reguły bardzo obszerny i składający się z dużej ilości punktów. Szczegółowe zapoznanie się z OWU może być męczące i czasochłonne, jednak nie należy podpisywać dokumentu w ciemno.

To właśnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia zawierają szczegółowe informacje na temat tego, w jakich sytuacjach zadziała ubezpieczenie, kiedy możemy liczyć na odszkodowanie i jak wysokie będzie. Firmy ubezpieczeniowe przygotowali OWU bardzo starannie, ponieważ to dzięki informacjom, zawartym w dokumencie, mogą zabezpieczać się na wypadek niekorzystnych dla nich sytuacji.

Choć termin „OWU" może nie wydawać się niczym bardzo ważnym, w momencie zakupu polisy i podpisywania umowy automatycznie akceptujemy Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Choć, według niektórych statystyk, nawet co dziesiąty Polak nie czyta umów i ważnych dokumentów, podpisując je w ciemno, warto nie zaliczać się do tej grupy. Dokładne zapoznanie się z OWU może uchronić Cię przed zakupem niekorzystnego ubezpieczenia lub przed późniejszym rozczarowaniem, kiedy towarzystwa ubezpieczeniowe nie wypłaci Ci odszkodowania, powołując się na OWU.

Co zawierają Ogólne Warunki Ubezpieczenia?

Zanim zaczniesz dokładnie czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, powinieneś dowiedzieć się, co takiego zawiera dokument. Znając jego strukturę, będzie Ci łatwiej odnaleźć się pośród dużej ilości informacji. Ogólne Warunki Ubezpieczenia zawierają:

  • definicję pojęć ubezpieczeniowych – jest to wyjaśnienie wszystkich pojęć, które zostały użyte z OWU. Dowiesz się tutaj, kim jest ubezpieczyciel i ubezpieczający, w przypadku ubezpieczenia komunikacyjnego możesz tutaj sprawdzić, co zalicza się do wyposażenia pojazdu, a przy polisie na życie – jak definiowana jest choroba przewlekła. Choć mogłoby wydawać się inaczej, jest to bardzo ważny punkt, którego znajomość może przydać się później,

  • przedmiot i zakres ubezpieczenia – co dokładnie obejmuje dana polisa? Sprawdź koniecznie, jeśli chcesz uniknąć rozczarowania,

  • zakres terytorialny – w tym miejscu sprawdzisz, w jakich krajach zadziała Twoja polisa. Jeśli spotkasz się z zapisem, że ubezpieczenie działa na terenie Europy, koniecznie dopytaj, czy żadne państwa nie są wyłączone z ochrony,

  • obowiązki stron – tutaj znajduje się informacja o tym, kiedy należy opłacać składki, jaka jest ich wysokość, jak złożyć zawiadomienie o szkodzie, jakie są terminy itp.,

  • wyłączenie odpowiedzialności – to lista sytuacji, w których nie otrzymasz odszkodowania. Jest to, z Twojej perspektywy, najważniejszy punkt OWU, na którego przeczytanie powinieneś poświęcić odpowiednią ilość czasu. Sprawdź, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności i zastanów się, jakie jest ryzyko, że te sytuacje wystąpią. Przykładowo: jeśli mieszkasz blisko lasy i kupujesz Autocasco, nie wybieraj ubezpieczenia, gdzie zniszczenie samochodu przez dzikie zwierzęta jest wyłączone z odpowiedzialności,

  • warunki odstąpienia od umowy i pozostałe informacje – sprawdź, kiedy możesz zrezygnować z ubezpieczenia, na jak długo zawierana jest umowa itp.

Dlaczego warto uważnie czytać OWU?

Ogólne Warunki Ubezpieczenia to bardzo ważny dokument, zarówno dla osoby, które kupuje polisę, jak i dla firmy ubezpieczeniowej. Większość towarzystw przygotowuje OWU w taki sposób, aby ponieść jak najmniejsze straty finansowe – właśnie dlatego lista wyłączeń odpowiedzialności potrafi być bardzo długa. Jednocześnie jednak osoba, która szuka ubezpieczenia, liczy na to, że firma zapewni jej pełną ochronę – nieważne, czy jest to polisa na życie, ubezpieczenie nieruchomości czy Autocasco. Pamiętając o tym, że ubezpieczyciel to również firma, która kieruje się nie tylko dobrem klientów, ale też zyskami, warto ze szczególną wnikliwością zapoznać się z OWU.

W wielu przypadkach na klientów firm ubezpieczeniowych czytają niebezpieczne pułapki. Przykładem może być ubezpieczenie turystyczne. Niektóre firmy co prawda zapewniają ochronę na terenie całej Europy, jednak z odpowiedzialności wykluczone są niektóre kraje, na przykład Rosja albo Ukraina. Nietrudno się domyślić, że w sytuacji, w której osoba ubezpieczona dozna wypadku na terenie Ukrainy i nie zapozna się z OWU, nie ma co liczyć na odszkodowanie – choć była pewna, że je otrzyma.

Tego typu sytuacji, wbrew pozorom, zdarza się bardzo dużo. Drobne przeoczenie podczas czytania OWU może być fatalne w skutkach. Dlatego warto uważnie zapoznać się z warunkami, a w razie wątpliwości dopytać ubezpieczyciela, co dokładnie oznacza zapis, który budzi wątpliwości.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – na co zwrócić szczególną uwagę?

Jeżeli kupujesz ubezpieczenie OC, z pewnością wiesz, że jego zakres jest identyczny w każdej firmie ubezpieczeniowej. Jest to regulowane odpowiednią ustawą, dlatego nieważne, gdzie kupisz OC – zawsze będzie to taka sama polisa. W większości przypadków jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej. Ubezpieczenia różnych firm mogą bardzo różnić się między sobą, nawet jeśli są to polisy turystyczne czy nieruchomości, które – w opini klienta – powinny być do siebie bardzo podobne. Ogólne Warunki Ubezpieczenia to ochrona zarówno dla klienta, jak i dla firmy. Niedokładne zapoznanie się z OWU może być fatalne w skutkach, dlatego przeznacz tyle czasu, ile potrzebujesz, na przeanalizowanie dokumentu.

Na co zwrócić szczególną uwagę? Na to, co Cię najbardziej interesuje. Jeśli kupujesz Autocasco sprawdź, czy polisa obejmuje sytuacje, których wystąpienie jest u Ciebie bardzo możliwe. Jeżeli wybierasz ubezpieczenie na życie, zwróć uwagę na to, od kiedy ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność czy jakie choroby są wykluczone z odpowiedzialności. Kupując ubezpieczenie turystyczne sprawdź, czy działa ono w kraju, w którym chcesz spędzić urlop. Choć Ogólne Warunki Ubezpieczenia to bardzo rozległy dokument i należy przeczytać całość, szczególną uwagę zwróć na te sytuacje, które mogą Ciebieu dotyczyć. Dodatkowo sprawdź warunki wypowiedzenia umowy czy sposób zgłaszania szkód ubezpieczycielowi.

Pamiętaj, że jeśli Ogólne Warunki Ubezpieczenia nie spełniają Twoich oczekiwań, możesz zrezygnować z polisy i poszukać ubezpieczenia, które będzie dla Ciebie bardziej odpowiednie. Zaufanie do firmy ubezpieczeniowej, wbrew wielu opiniom, może być równie ważne jak korzystna cena. W końcu to właśnie on zapewnia ochronę nam, naszym bliskim czy naszemu mieniu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty