Ochrona lakieru samochodu: Wosk płynny, twardy czy powłoka ceramiczna?
Utrzymanie lakieru samochodu w idealnym stanie to trudne zadanie, przed którym staje każdy właściciel pojazdu. O wygląd lakieru dbają przede wszystkim właściciele aut pojazdów, którzy chcą, aby przez długi czas auto wyglądało tak samo, jak na początku – czyli kiedy wyjechało z salonu. Oczywiście w przypadku nieco starszych aut również warto zadbać o lakier. Dowiedz się, jak chronić lakier samochodu i co będzie najlepsze – wosk płynny, wosk twardy, a może powłoka ceramiczna?
Dlaczego warto chronić lakier samochodu?
Najbardziej oczywistym powodem jest to, że – dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu – lakier samochodu przez długi czas zachowa dobry wygląd. W przeciwnym wypadku może tracić blask, z czasem stanie się matowy, a na jego powierzchni powstaną drobne rysy, widoczne np. w ostrym słońcu.
To jednak nie jedyny powód. Odpowiednie zabezpieczenie lakieru samochodu sprawi, że dbanie o auto będzie łatwiejsze. Samochód nie będzie wymagał tak częstego mycia, ponieważ na przykład wosk ogranicza przyleganie brudu. Wizyty na myjni natomiast nie będą wymagały tak wiele wysiłku, bo umycie samochodu będzie o wiele łatwiejsze. Wosk posiada właściwości hydrofobowe, co oznacza, że odpycha on cząsteczki wody. Dzięki temu po deszczu nie pozostaną na lakierze nieestetyczne smugi. Oprócz tego lakier będzie lepiej chroniony przed innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, przed negatywnym wpływem soli na drogach, a nawet przed nieprzyjemnymi niespodziankami, które latem zostawiają ptaki.
Nie ma zatem wątpliwości, że warto dbać o lakier samochodu i stosować odpowiednie zabezpieczenia! Pytanie tylko, jak to robić?
Jak dbać o lakier?
Obecnie producenci już na etapie produkcji samochodu dbają o to, aby lakier był odpowiednio zabezpieczony. Nieustannie opracowywane są nowe mieszanki lakierów samochodowych, a także dodatkowe technologie, mające chronić lakier. Niemniej jednak to nie wystarczy – z czasem trzeba zacząć dbać o lakier samodzielnie. Istnieje kilka sposobów na to, aby ochronić lakier samochodu.
Wosk twardy
Prawdopodobnie większość właścicieli aut zgodzi się z tym, że wosk twardy daje najlepsze efekty. Po takim zabiegu efekt utrzyma się co najmniej przez kilka tygodni. Kolor lakieru jest doskonale podkreślony, a wszelkie niewielkie rysy na jego powierzchni stają się niemal niewidoczne. Na taki zabieg warto więc postawić na przykład przed sprzedażą samochodu.
Należy jednak wiedzieć, że zastosowanie takiego wosku wymaga wiele pracy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zlecić taką usługę wyspecjalizowanej firmie. Woski twarde najczęściej zawierają tzw. wosk Carnauba. Jego nakładanie wymaga wyczucia i jest bardzo czasochłonne, a po nałożeniu należy odczekać, by wosk stwardniał. Kluczowe jest to, aby nakładać minimalną ilość wosku, z uwagi na fakt, że chłonność lakieru jest znikoma. Efekty jednak są na tyle dobre, że warto poświęcić kilka godzin, aby je osiągnąć.
Wosk płynny
Wosk płynny może być ciekawą alternatywą dla wosku twardego. Jego nakładanie nie jest tak czasochłonne i nie wymaga takiego wyczucia, gdyż nadmiar płynnego wosku nie będzie tak problematyczny. Zarówno te preparaty w płynie, które zawierają niewielką domieszkę wosku, jak i te, które są syntetyczne, są bardzo łatwe w użyciu. Nie trzeba poświęcać kilku godzin na woskowanie – szczególnie w przypadku wosków płynnych w sprayu.
Jednocześnie jednak należy pamiętać, że efekt nie jest tak trwałe jak w przypadku wosku twardego. Utrzyma się on przez około 2-3 tygodnie. Jest to zależne od tego, jak często będzie myte auto czy od opadów deszczu. Jeśli pogoda będzie słoneczna, wosk utrzyma się dłużej. Jako, że cały zabieg trwa kilka do kilkunastu minut, może to być dobre rozwiązanie dla kierowców, którzy nie mają czasu albo chęci, by poświęcić czas na nakładanie wosku twardego.
Powłoka ceramiczna
Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć jest to, że powłoka ceramiczna nie zdobi lakieru samochodu, a jedynie go chroni. Najważniejsza informacja jest jednak taka, że jest to najbardziej trwała metoda ochrony lakieru. Efekt po nałożeniu powłoki ceramicznej może utrzymać się nawet do pięciu lat!
Powłoka taka nie maskuje jednak istniejących rys i nie powoduje, że lakier jest bardziej lśniący, a kolor podkreślony. Ma ona za zadanie przede wszystkim chronić lakier – i z tym zadaniem radzi sobie doskonale. Firmy, które zajmują się nakładaniem powłoki ceramicznej, zaczynają od dokładnego wyczyszczenia samochodu i wypolerowania auta – dzięki temu na samym początku efekt jest doskonały. Powłoka ceramiczna chroni lakier przed zarysowaniami, odpycha brud i ułatwia mycie. To idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na tym, aby lakier samochodu był dobrze chroniony i by wyglądał dobrze przez wiele lat.
Jak chronić lakier samochodu – podsumowanie
Obecnie w sklepach motoryzacyjnych można znaleźć wiele środków do ochrony lakieru. Nie tylko woski twarde czy płynne, ale też liczne środki syntetyczne czy specjalne środki polerujące. Istnieje też wiele firm, specjalizujących się w ochronie lakieru – w szczególnie w nakładaniu powłoki ceramicznej. Jaki sposób na ochronę lakieru jest najlepszy? To zależy od tego, jakiego efektu oczekujesz i ile czasu (albo pieniędzy) chcesz na to przeznaczyć. Każdy ze sposobów ma zarówno wady, jak i zalety. Njprostszą metoda z pewnością bedzie nałożenie wosky płynnego, a jeśli chcesz, by lakier chroniony był przez długi czas, postaw na powłokę ceramiczną. Jeśli natomiast masz sporo czasu i lubisz spędzać go na pielęgnacji auta, z pewnością najlepszą propozycją dla Ciebie będzie nakładanie wosku twardego.