Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak dbać o silnik benzynowy?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Porówneo: Jak dbać o silnik benzynowy?

Kupiłeś swoje wymarzone auto i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz o nie zadbać? A może zauważyłeś, że od pewnego czasu Twój samochód jest w coraz gorszym stanie i nie pracuje już tak, jak kiedyś? Dowiedz się, jak dbać o silnik benzynowy. Dzięki temu możesz uniknąć w przyszłości kosztownych napraw!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Serce samochodu, o które warto dbać

Samochód jest konstrukcją, w której każda część ma ogromne znaczenie. Kiedy pojawi się drobna usterka, należy reagować natychmiast, aby kolejne elementy nie zostały uszkodzone. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że silnik jest sercem samochodu i jego najważniejszym elementem.

Niektórzy właściciele samochodów mieli być może okazję przekonać się o tym na własnej skórze. Naprawa silnika, szczególnie w przypadku poważniejszych usterek, może okazać się bardzo kosztowna – czasem do tego stopnia, że nie warto się na nią zdecydować. Jak wobec tego zadbać o silnik benzynowy, aby w przyszłości nie musieć wydawać kilku tysięcy na jego wymianę lub naprawę?

Jak dbać o silnik benzynowy?

Nieumiejętna jazda to jedna z tych rzeczy, które dla silnika mogą okazać się zabójcze. Na co zwrócić uwagę, aby naprawdę dobrze zadbać o silnik benzynowy?

Zadbaj o regularną wymianę oleju

To absolutna podstawa, jeśli zależy nam na tym, aby silnik był w dobrej kondycji. Aby silnik mógł pracować w sposób prawidłowy, jego elementy muszą być pokryte tzw. filmem olejowym. W przeciwnym wypadku może dojść do zatarcia silnika. Przede wszystkim należy używać oleju dobrej jakości. Nie warto szukać tutaj oszczędności, bo kilka złotych w portfelu nic nam nie da, jeśli trzeba będzie wymienić silnik. Jeśli nie masz pewności, jaki olej wybrać, koniecznie sprawdź zalecenia producenta – rodzaj oleju zawsze powinien być z nimi zgodny. Istotna jest tutaj lepkość – musi być dopasowana do rodzaju silnika.

Jak często wymieniać olej? Co najmniej raz do roku lub co 15 tys. km. Uwaga – jeśli poruszasz się głównie na krótkich odcinkach, na przykład pokonujesz tylko dwukilometrowy dystans do pracy, możesz wymieniać olej częściej.

Postaw na dobrej jakości paliwo

To kolejna rzecz, o którą warto zadbać. Wielu kierowców nie zwraca uwagi na to, jakie paliwo wybiera, korzystając z usług stacji benzynowych, które akurat znajdą się na drodze. Dobrym pomysłem jest wybór paliwa ze sprawdzonej dystrybucji. Oczywiście tutaj również istotne jest sprawdzenie, jakie są zalecenia producenta. Nie ma sensu wybierać innego paliwa niż dopasowane do danego silnika tylko dlatego, że reklamy na stacji obiecują lepsze osiągi.

Tak naprawdę ilość oktanów – wbrew wielu opiniom – wcale nie ma kluczowego znaczenia. Ważniejsza jest jakość paliwa. Warto korzystać z usług stacji, które dbają o to, aby paliwo było naprawdę wysokiej jakości. Może być również wzbogacone dodatkami, które mają zadanie jeszcze lepiej zadbać o silnik – na przykład zimą.

Jazda na odpowiednich obrotach

Zdarza Ci się jeździć na zbyt wysokich obrotach – często nawet zaraz po uruchomieniu silnika? To niestety dość popularny błąd, który może sporo kosztować. Po uruchomieniu pojazdu warto przejechać kawałek na niskich obrotach, aby wszystkie części silnika zdążył pokryć się warstwą oleju. W przeciwnym wypadku może dojść do wspomnianego już zatarcia silnika.

Jazda na zbyt wysokich obrotach nie jest korzystna w żadnej sytuacji. Doświadczeni kierowcy potrafią usłyszeć, czy obroty są odpowiednie. Jeśli są zbyt niskie, silnik zaczyna się dławić, jeśli natomiast niepokojąco głośno pracuje, to obroty prawdopodobnie są za wysokie. Optymalne jest 1800 obrotów – przy okazji można również zaoszczędzić trochę paliwa.

Długie dystanse lepsze niż krótkie

Silniki o wiele bardziej wolą jazdę na długich dystansach ze stałą prędkością niż pokonywanie bardzo krótkich tras, mających po kilka kilometrów. Dlaczego? Otóż silnik nie zdąży dobrze się rozgrzać. Dzieje się tak w szczególności zimą. Warto więc planować dzień w taki sposób, aby nie robić sobie krótkich wypadów kilka razy w ciągu dnia, ale wszystkie sprawy załatwić przy okazji pokonania dłuższej trasy.

Oczywiście, jest to trudne, więc wszystko należy robić z rozsądkiem i w miarę możliwości. A jeśli już wyruszamy zimą w bardzo krótką trasę, dajmy silnikowi chwilę na rozgrzanie się, jadąc przez kawałek z niską prędkością.

Regularny serwis

Nie wszystkie usterki silnika da się zauważyć gołym okiem – a raczej usłyszeć, bo z reguły silniki właśnie w ten sposób dają znać, że coś jest nie tak. Z tego powodu warto regularnie odwiedzać serwis, aby mieć pewność, że nie tylko silnik, ale też pozostałe elementy samochodu, są w dobrej kondycji.

Kiedy natomiast w czasie jazdy silnik będzie wydawał niepokojące dźwięki, pojawią się zgrzyty, tarcie lub gdy będzie się dławił, należy udać się do serwisu jak najszybciej. Niepokój powinna wzbudzić także sytuacja, w której moc silnika zacznie spadać bez określonej przyczyny. Prosta usterka może spowodować ogromne spustoszenie pod maską, nie warto więc ryzykować.

Kontroluj stan układu chłodniczego

To szczególnie ważne w upalne dni, kiedy sporo czasu spędzamy w korkach. Niewystarczająca ilość płynu chłodniczego może doprowadzić do przegrzania silnika. Jeśli okaże się, że płyn chłodniczy znika w niewyjaśniony sposób, może to świadczyć o usterce silnika lub o jakimś wycieku. Uwaga: w takiej sytuacji nie wolno używać wody zamiast płynu chłodniczego. Przede wszystkim dlatego, że specjalistyczny płyn chłodniczy chroni elementy układu chłodniczego i wrze w o wiele wyższej temperaturze niż woda.

Podsumowanie

Silnik to serce samochodu, warto więc o niego dbać. Oprócz umiejętnej jazdy ważna jest także regularna wymiana oleju, serwisowanie i unikanie niebezpiecznych dla silnika sytuacji – takich jak jazda na zbyt wysokich obrotach lub rozpędzanie się do zbyt dużej prędkości zaraz po uruchomieniu auta. Pamiętaj – dbając o silnik nie tylko przedłużasz żywotność auta, ale też może uniknąć kosztownej naprawy.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty