Jak dbać o silnik diesla?

Samochody z silnikiem diesla uchodzą za bardzo ekonomiczne, dlatego wiele osób decyduje się na takie właśnie auto. Diesel pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa, a cena oleju napędowego jest niższa niż benzyny. Niestety, powszechnie uważa się, że o ile silnik diesla zapewnia spore oszczędności, o tyle wszelkie usterki mogą zakończyć się bardzo kosztowną naprawą. Dowiedz się, jak dbać o silnik diesla, aby cieszyć się jego zaletami i zapobiegać ewentualnym usterkom.
Jakie są zalety, a jakie wady silnika diesla?
Wiele osób decyduje się na zakup auta z silnikiem diesla, z uwagi na fakt, że pozwala on sporo zaoszczędzić na paliwie. Ceny oleju napędowego nadal są o wiele niższe niż benzyny. Dla wielu osób jest to ogromna zaleta – szczególnie, jeśli z reguły poruszają się na długich trasach, gdzie ekonomiczna strona diesla jest szczególnie widoczna. Dużą zaletą silników diesla są także wysokie osiągi. Cicha praca silnika zapewnia też wysoki komfort jazdy, co także widoczne jest przy dużych prędkościach.
A co z wadami? O ile jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu silniki diesla kojarzyły się z bardzo trwałymi, gdyż mogły przejechać wiele tysięcy kilometrów bez żadnej usterki, o tyle dziś wygląda to nieco inaczej. Nowoczesne silniki diesla charakteryzują się bardzo skomplikowaną, a przy tym delikatną budową, dlatego też ich naprawa niejednokrotnie jest sporym obciążeniem dla portfela. Nowoczesne jednostki są bardzo wrażliwe, więc wiele osób rezygnuje z zakupu takiego pojazdu, z uwagi na ewentualne koszty naprawy silnika diesla. Bardzo często koszt naprawy silnika wraz z wymianą ważnych komponentów sięga kilkunastu tysięcy złotych.
Jak dbać o silnik diesla?
Niestety – często usterki silnika diesla spowodowane są nieodpowiednią, nieumiejętną jazdą. Przed zakupem samochodu z takim silnikiem warto więc dowiedzieć się, jak prawidłowo jeździć i na co zwrócić uwagę, aby auto pozostawało w dobrym stanie przez długi czas. Oto najważniejsze kwestie, o których powinieneś wiedzieć, jeśli zastanawiasz się, jak dbać o silnik diesla.
Dobrej jakości paliwo
Dobre paliwo to podstawa dla prawidłowego funkcjonowania silnika. Wybierając olej napędowy, postaraj się korzystać ze sprawdzonych, cieszących się dobrą opinią stacji benzynowych. Kiepskiej jakości paliwo może negatywnie wpłynąć na stan wtryskiwaczy, które bez wątpienia są jednym z najbardziej wrażliwych elementów w przypadku aut z silnikiem diesla. Koszt ich wymiany może sięgnąć nawet 2,5 tys. złotych, a często konieczna jest wymiana wszystkich czterech wtryskiwaczy.
Regularna wymiana oleju
Aby silnik mógł sprawnie funkcjonować, potrzebna jest regularna wymiana oleju. Dotyczy to zarówno silników diesla, jak i benzynowych. Olej powinien być wymieniany nie rzadziej niż raz do roku lub wtedy, kiedy przejedziemy kolejne 15 tysięcy kilometrów. Oczywiście, jeśli samochód jest bardzo intensywnie użytkowany, głównie po mieście, to warto częściej sprawdzać, czy aby na pewno olej nie potrzebuje wymiany. Przy wyborze oleju należy ściśle stosować się do zaleceń producenta. Ważna jest także regularna wymiana filtrów oleju i powietrza, ponieważ dzięki temu do jednostki napędowej nie będą przedostawały się żadne zanieczyszczenia.
Nie wyłączaj silnika od razu!
To bardzo ważna kwestia, o której każdy posiadacz auta z silnikiem diesla powinien wiedzieć od samego początku. Chodzi o to, aby po dojechaniu na miejsce i zaparkowaniu nie wyłączać silnika od razu, ale dać mu chwilę na ochłodę. Po jeździe miejskiej musi to być co najmniej 20 sekund, a po długiej trasie – nawet dwie minuty. Jest to bardzo istotne, ponieważ wyłączając silnik od razu można bardzo szybko doprowadzić do usterki turbosprężarki, której naprawa może być bardzo kosztowna.
Zacznij od małej prędkości
Ruszanie z piskiem opon czy gwałtowne przyspieszanie zaraz po odpaleniu auta nie działa dobrze na żaden rodzaj silnik, jednak w przypadku diesla może być katastrofalne w skutkach – i to bardzo szybko. Po uruchomieniu silnika jedź przez chwilę na małych obrotach. W ten sposób również uchronisz turbosprężarkę przed eweltnaulnym uszkodzeniem. Przez pierwsze kilka czy nawet kilkanaście kilometrów unikaj bardzo gwałtownego przyspieszania i hamowania – a najlepiej, jeśli będziesz unikał go przez cały czas.
Spokojna jazda
Spokojna, zrównoważona jazda to jedna z najlepszych rzeczy, jakie kierowca może zrobić dla swojego silnika. Zbyt gwałtowne przyspieszanie czy hamowanie prowadzi nie tylko do zwiększonego poboru oleju napędowego, co przekłada się na mniej ekonomiczną i ekologiczną jazdę, ale też w bardzo niekorzystny sposób wpływa na silnik i wiele innych części pojazdu. Nowe silniki diesla nie lubią ani zbyt niskich, ani zbyt wysokich obrotów. Nie można również nie wspomnieć, że spokojna jazda jest o wiele bardziej bezpieczna.
Wybierz się za miasto
Korzystasz z auta głównie w mieście i z reguły poruszasz się na krótkich dystansach? Jeśli tak, to postaraj się przynajmniej 1-2 razy w miesiącu wybrać się za miasto. Częsta jazda w warunkach miejskich może negatywnie wpływać na filtr cząstek stałych – szczególnie jeżeli jest to filtr suchy typu DPF. W niektórych przypadkach może dojść nawet do jego zapchania gromadzącymi się zanieczyszczeniami. Wystarczy jednak raz na dwa tygodnie wybrać się za miasto i przejechać kawałek na wyższych obrotach, dzięki czemu znajdująca się w osadniku filtra sadzą zostanie wypalona.
Zimą tankuj do pełna
Ta zasada także może dotyczyć zarówno silników diesla, jak i benzynowych, choć z pewnością te pierwsze są o wiele bardziej wrażliwe na pusty bak zimą. Kiedy nadchodzi zima, dbaj o to, aby silnik przez cały czas był pełen. Oczywiście nie chodzi o to, abyś tankował codziennie, jednak długotrwałe stanie na parkingu z pustym bakiem może źle wpłynąć na stan samochodu.
Podsumowanie
Samochód z silnikiem wymaga szczególnej uwagi ze strony kierowcy, jednak – jeśli będzie użytkowany w umiejętny sposób – może odwdzięczyć się bardzo dużym komfortem jazdy i oczywiście małym spalaniem. Od samego początku warto pamiętać o najważniejszych zasadach, ponieważ usterki silnika diesla mogą wymagać kosztownej naprawy. Z pewnością najważniejsza jest spokojna jazda, regularna wymiana oleju i pozwalanie silnikowi na ochłodzenie się po jeździe. Te proste zasady szybko staną się nawykiem kierowców, którym zależy na dobrym stanie silnika diesla.