Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak holować auto? Poznaj najważniejsze zasady.

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Jak holować auto? Poznaj najważniejsze zasady.

Choć holowanie pojazdu wydaje się być bardzo proste, na ulicach bardzo często widać rażące błędy kierowców, które mogą być bardzo niebezpieczne. Niestety, chyba każdy posiadacz auta wie, że samochody lubią się psuć w najmniej oczekiwanym momencie. Z tego powodu warto zawczasu dowiedzieć się, jak holować auto i w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i samochodów w czasie holowania.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Co o holowaniu pojazdu mówi Kodeks Drogowy?

Informacje na temat tego, jak holować auto, można znaleźć w oddziale 9 rozdziału 3 Kodeksu Drogowego. Co musisz wiedzieć?

  • dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym to 30 km/h, a poza terenem zabudowanym 60 km/h,

  • pojazd holowany powinien zostać oznaczony z tyłu po lewej stronie trójkątem ostrzegawczym, a w okresie niedostatecznej widoczności musi mieć włączone światła pozycyjne,

  • w pojeździe holowanym na połączeniu sztywnym musi być sprawny co najmniej jeden układ hamulców, a w pojeździe holowanym na połączeniu giętkim – dwa układy,

  • odległość między pojazdem holowanym i holującym musi wynosić nie więcej niż 3 metry przy połączeniu sztywnym i pomiędzy 4 a 6 metrów przy połączeniu giętkim.

Zabrania się holowania pojazdów o niesprawnym układzie kierowniczym lub hamulcowym, chyba że sposób holowania wyklucza potrzebę ich użycia. Niemniej jednak, jeżeli hamulec lub kierownica nie działają, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z lawety i przewiezienie auta do warsztatu. Zabrania się również holowania więcej niż jednego pojazdu., pojazdów z przyczepą oraz pojazdów za pomocą połączenia giętkiego, jeżeli w pojeździe tym działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika, a silnik jest unieruchomiony. Oprócz tego niedozwolone jest holowanie na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.

Najważniejsze zasady holowania samochodu

O czym pamiętać w czasie holowania samochodu? Choć zadanie wydaje się proste, kierowcy mogą napotkać na swojej drodze różne trudności – od znalezienia haka i zamontowania linki, po zachowanie bezpiecznej odległości w czasie jazdy. Oto najważniejsze zasady, o której trzeba pamiętać w trakcie holowania.

Linka holownicza

Najistotniejszą rzeczą w czasie holowania pojazdu jest oczywiście linka holownicza. Stworzona jest ona w taki sposób, aby mogła poradzić sobie z dużym ciężarem samochodu. Przepisy dopuszczają holowanie na połączeniu sztywnym, jednak w większości sytuacji o wiele łatwiej o line. Powinna ona mieć długość od 4 do 6 metrów przy połączeniu giętkim lub 3 metry przy połączeniu sztywnym. Lina powinna być oznakowana naprzemiennymi, czerwonymi i białymi pasami lub chorągiewkami w kolorze czerwonym lub żółtym. Lina może być zwykła lub kinetyczna, która rozciąga się nawet do kilkudziesięciu centymetrów. Co prawda lina kinetyczna powoduje, że holowanie przebiega bardziej płynnie, jednak może dojść do zerwania, co z kolei spowodowałoby duże niebezpieczeństwo.

Trójkąt ostrzegawczy

Brak trójkąta w czasie holowania pojazdu może zostać ukarany mandatem. Zgodnie z przepisami trójkąt ostrzegawczy powinien znajdować się z tyłu po lewej stronie. Aby go zamontować, można użyć tylnej wycieraczki lub taśmy klejącej. Bardzo ważne jest to, aby trójkąt był prawidłowo zamontowany – dzięki temu kierowca samochodu holowanego nie zgubi go w trakcie jazdy.

Hak i ucho holownicze

Producenci montują miejsca na wkręcenie ucha holowniczego w odpowiednio wzmocnionych miejscach, aby samochód w czasie holowania nie został uszkodzony. Jeżeli nie da się znaleźć wkrętki, nie należy montować liny w przypadkowych miejscach – można w ten sposób poważnie uszkodzić zawieszenie. W bardziej nowoczesnych samochodach hak wysuwa się po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, który z reguły znajduje się na wewnętrznej ścianie bagażnika.

Montowanie liny holowniczej

To z pozoru proste zadanie również może nastręczyć sporych trudności. Jeśli zamontowanie liny, zakończonej specjalnym uchwytem, nie jest możliwe (na przykład z powodu nieprawidłowego kąta nachylenia), można skorzystać z ucha holowniczego. Sposobów na zamontowanie liny jest kilka – sprawdzi się odpowiedni węzeł czy dodatkowy uchwyt. Zależy to od rodzaju haka, liny czy ucha holowniczego. Przed rozpoczęciem holowania należy upewnić się, czy lina jest odpowiednio zamontowana oraz czy jej napięcie jest prawidłowe – zbyt luźna lina może spowodować, że samochód holowany uderzy w auto holujące.

Jak holować auto z automatyczną skrzynią biegów?

Podczas holowania samochodu z automatyczną skrzynią biegów należy – niezależnie od tego, czy silnik może być uruchomiony, czy też nie – należy ustawić skrzynię w pozycji N. Należy pamiętać, że prędkość nie powinna być wyższa niż 50 km/h. W przypadku aut z napędem 4x4, w samochodach z silnikiem hybrydowym lub elektrycznym, należy zajrzeć do instrukcji. W większości przypadków lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z lawety, aby dodatkowo nie uszkodzić samochodu.

Bezpieczeństwo w trakcie holowania auta

Holowanie pojazdu może stwarzać duże zagrożenie, dlatego nie jest to odpowiedni czas na brawurę. Ostrożna, powolna jazda to najlepszy sposób na bezpieczne dotarcie do celu. Jak holować auto w sposób bezpieczny?

  • zadbaj o odpowiednią komunikację pomiędzy kierowcą samochodu holującego i holowanego. Dobrym rozwiązaniem będzie nawiązanie połączenia i włączenie trybu głośnomówiącego. W ten sposób kierowcy będą mogli informować się o zagrożeniach czy problemach, które pojawią się w trakcie holowania,

  • bezpieczna prędkość w trakcie holowania to 30 km/h. Wszelkie manewry powinny być wykonywane z odpowiednim wyprzedzeniem i z zachowaniem ostrożności, aby każdy z kierowców miał wystarczającą ilość czasu na reakcję,

  • jeśli w holowaniu bierze udział dwóch kierowców: bardziej i mniej doświadczony, to autem holowanym powinien kierować ten, które ma większe doświadczenie. Jazda samochodem, szczególnie kiedy silnik nie jest uruchomiony, wymaga dużej wprawy.

Jak holować auto? Podsumowanie

Do tematu holowania samochodu należy podejść poważnie. Jeśli to możliwe, należy uruchomić silnik. Jeśli nie, trzeba upewnić się, że układ kierowniczy i hamulcowy działa prawidłowo. Bardzo istotna jest odpowiednia lina holownicza i jej montaż, a także umieszczenie trójkąta ostrzegawczego. Choć większość kierowców nie zakłada, że będą zmuszeni holować auto, warto pomyśleć o tym wcześniej. Dobrym rozwiązaniem może być przećwiczenie holowania – nie tylko prowadzenia autem holowanym i holującym, ale też montowania liny na haku lub uchu holowniczym. Dzięki temu w momencie wystąpienia usterki poziom stresu zostanie zminimalizowany, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, a odpowiedź na pytanie „jak holować auto" będzie prosta.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty