Jak kupić używany samochód – poradnik
Doszedłeś do wniosku, że najwyższa pora, aby pożegnać się z obecnym samochodem i kupić coś innego? Zdecydowałeś się na zakup auta używanego? Czekają Cię zatem intensywne poszukiwania, bo znalezienie naprawdę dobrej oferty wcale nie jest proste. Sprawdź, jak kupić samochód używany i nie wpaść w żadną z pułapek, które czasem zastawiają sprzedawcy.
Zacznij od określenia budżetu
To jedna z najważniejszych rzeczy, jakie musisz zrobić przed zakupem używanego samochodu. Im dokładniejsze będą Twoje kryteria, tym – o dziwo – szybciej znajdziesz swój wymarzony pojazd. Postaraj się określić górną granicę i jej nie przekraczać. Oczywiście po drodze z pewnością będą kusiły Cię droższe samochody, jednak – jeśli na przykład ustalisz, że chcesz wydać na auto 25 000 PLN – postaraj się nie przekraczać tej kwoty.
Pamiętaj, aby od kwoty, którą masz na zakup auta, odliczyć część na późniejsze naprawy, ubezpieczenie czy inne drobne wydatki. Jeśli chcesz kupić samochód za 25 000, przeglądaj oferty do 22 000 – w ten sposób zostanie Ci trochę gotówki na inne wydatki, które czekają Cię po dokonaniu zakupu. Możesz kierować się taką zasadą: na „pakiet startowy" zostaw sobie 10%. Im droższe będzie auto, tym więcej możesz zapłacić. Lepiej się do tego przygotować. Nie wychodź jednak z założenia, że skoro kupujesz typowe, popularne auto za 10 000, to nie musisz mieć dodatkowej gotówki na start. W każdym przypadku będziesz musiał opłacić ubezpieczenie, a często także zrobić początkowy serwis, na przykład wymienić płyny, olej, klocki czy tarcze.
Zastanów się, jakiego samochodu potrzebujesz
Potrzebne Ci auto, którym będziesz codziennie jeździć do pracy i na zakupy? A może pracujesz w domu, a samochodu używasz głównie w celu wyjazdu na spotkania do klientów w innych miastach? Jeździsz sam, a może wozisz całą rodzinę, dzieci i psa? Wolisz miejskie, kompaktowe auta czy potężne SUVy? Znalezienie odpowiedzi na te i inne pytania pozwoli Ci znaleźć samochód, który będzie jak najbardziej adekwatny do Twoich oczekiwań.
Oczywiście jako kierowca z pewnością doskonale orientujesz się w świecie motoryzacji i wiesz, jakie samochody Ci się podobają. Niektórzy wolą auta kombi, inny nie wyobrażają sobie dokonania takiego zakupu. Koniecznie uwzględnij swoje gusta i wybierz auto, które jest jak najbardziej zbliżone do Twojego wymarzonego samochodu – w końcu codzienna jazda to nie tylko obowiązek, ale też ogromna przyjemność.
W razie wątpliwości możesz skorzystać z doświadczeń swoich znajomych (choć prawdopodobnie każdy będzie wychwalał swój model auta) lub poczytać nieco na internetowych forach. Nie brakuje również różnego rodzaju programów w telewizji czy kanałów na YouTube, na których można znaleźć porady o tym, jakie auto warto kupić w danym budżecie. Jak zawsze – im większą masz wiedzę, tym lepszego dokonasz wyboru. Warto więc poświęcić nieco czasu na rozejrzenie się, jakie auta mogą być rozsądnym wyborem, a których lepiej unikać.
Gdzie szukać używanego auta?
Dla wielu osób odpowiedź jest prosta: oczywiście w internecie! Na samym początku warto jednak popytać wśród znajomych. Może ktoś z nich ma na sprzedaż sprawdzone auto w dobrej cenie. Wiele osób zna także firmy, działające w pobliżu miejsca ich zamieszkania, które zajmują się sprzedażą aut używanych. Niektórzy mają nawet swojego zaufanego sprzedawcę, od którego zawsze kupują auta i przez wiele lat się nie zawiedli. Jeśli jednak Ty nie masz nikogo takiego, możesz poszukać auta w sieci.
Pamiętaj, aby korzystać wyłącznie ze znanych, sprawdzonych portali sprzedażowych. Wykorzystywanie nieznanych stron czy szukanie auta na grupach w mediach społecznościowych nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ w takich miejscach częściej dochodzi do oszustw.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Dla wielu osób najlepsze samochody to takie, które sprzedawane są przez prywatnego właściciela i są bezwypadkowe. Podczas poszukiwań koniecznie skorzystać z filtrów i zaznacz, jakie oferty Cię interesują, np. auta do 25 000 PLN, bezwypadkowe, od osoby prywatnej, przebieg do 120 000 km. Możesz także ustawić alert – kiedy pojawi się kolejne ogłoszenie, spełniające Twoje oczekiwania, otrzymasz powiadomienie. Na poszukiwania poświęć kilka dni, a nawet tygodni. W ten sposób zwiększysz szanse na znalezienie naprawdę korzystnej oferty.
Warto szukać samochodów, które znajdują się w okolicy. O ile nie kupujesz unikalnego pojazdu oczywiście – bo popularne modele aut z pewnością znajdziesz w swoim mieście lub w jego pobliżu. Nie warto jechać kilkaset kilometrów po to, aby obejrzeć Opla Corsę czy Forda Focusa. W tym czasie lepiej jest obejrzeć cztery albo pięć takich aut w okolicy i wybrać to, które rzeczywiście jest najlepsze, a nie dokonać zakupu tylko dlatego, że pokonaliśmy taki kawał drogi.
Podczas zakupu samochodu używanego należy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia, możesz skorzystać z pomocy znajomego mechanika lub firmy, która specjalizuje się w sprawdzaniu używanych samochodów. Zawsze jednak powinieneś wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas oględzin auta.
Komplet dokumentów
Zacznij od upewnienia się, czy auto ma wszystkie dokumenty, czy wiadomo wszystko na temat jego historii, dotychczasowych napraw, właścicieli itp. Jeśli sprzedawca nie wie nic na temat auta albo mówi, że dokumenty zostawił w domu lub zgubił, lepiej zrezygnować z zakupu. Kupno auto, które pochodzi z kradzieży, zdarza się bardzo często i niestety może mieć poważne konsekwencje.
Wizyta w warsztacie
Wiele usterek czy uszkodzeń możesz zobaczyć gołym okiem, jednak przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić auto w warsztacie. Upewnisz się, czy nie ma korozji, czy nie są potrzebne żadne naprawy i czy auto od spodu jest tak samo zadbane, jak w środku. Wizyta w warsztacie nie powinna budzić sprzeciwu u sprzedającego. Jeśli tak jest, być może ma coś do ukrycia.
Cofnięty licznik
Jeszcze do niedawna wystawianie na sprzedaż samochodów z cofniętym licznikiem było normą. Na szczęście dzisiaj to się zmieniło, między innymi z uwagi na zaostrzone przepisy. Częściowo to, czy przebieg jest rzeczywisty, możesz ocenić po stopniu zużycia samochodu. Wiadomo, że auto z przebieg 100 000 km będzie mniej zużyte niż to z 350 000 km.
Jak sprawdzić historię używanego samochodu?
Obecnie masz do dyspozycji wiele narzędzi, dzięki którym możesz szybko i wygodnie sprawdzić historię używanego samochodu. Możesz to zrobić na przykład na stronie https://www.historiapojazdu.gov.pl. Dowiesz się, czy auto ma ważne OC, ilu miał właścicieli, jakie są jego dane techniczne czy jaki był stan licznika podczas ostatniego badania technicznego. Przy okazji upewnisz się, że pojazd nie pochodzi z kradzieży. Aby skorzystać z usługi, potrzebujesz numeru rejestracyjnego auta, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji. Obecnie większość sprzedawców bez problemu podaje te informacje, z uwagi na rosnącą popularność usługi. Jeśli jednak sprzedawca nie chce udzielić informacji, nie warto dalej zastanawiać się nad zakupem – auto może być kradzione lub może mieć cofnięty licznik.
Istnieją także serwisy komercyjne, które zajmują się profesjonalną sprzedażą używanych aut. Taka usługa jest oczywiście płatna, jeżeli jednak kupujesz nieco droższe auto i chcesz mieć pewność, że dokonujesz dobrego wyboru, warto zastanowić się nad skorzystaniem z takiej pomocy.
Jak dokonać transakcji?
Jeśli po oględzinach i jeździe próbnej podjąłeś decyzję, że znalazłeś auto dla siebie, pora na dokonanie transakcji. Pytanie tylko, jak to zrobić? Niezbędne będzie podpisanie umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Transakcji można dokonać gotówkowo lub przelewem, jednak z uwagi na bezpieczeństwo polecana jest ta druga opcja – szczególnie jeśli samochód nie należy do najtańszych. Oprócz podpisania umowy, musisz zadbać też o inne formalności: Najważniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać, to:
- opłacenie podatku od kupna samochodu,
- rejestracja auta w odpowiednim Wydziale Komunikacji,
- przeprowadzenie badania technicznego, jeśli auto go nie posiada,
- wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Podsumowanie
Jak widzisz, zakup samochodu używanego także może być skomplikowany. Na szczęście możesz skorzystać z wielu przydatnych narzędzi, a nawet ze wsparcie specjalnych firm, które pomagają w sprawdzaniu aut. Pamiętaj, aby na każdym etapie zakupu auta kierować się rozsądkiem i być ostrożnym – w ten sposób na pewno znajdziesz wymarzone auto.