Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak mieć najtańsze OC na rynku w 2021 roku?

Porówneo: Jak mieć najtańsze OC na rynku w 2021 roku?

Nie bez powodu mówi się, że samochód to skarbonka. Zakup pojazdu to dopiero początek wydatków. Coroczny przegląd, serwisowanie, koszt paliwa – wszystko to sprawia, że na utrzymanie samochodu wydajemy sporo pieniędzy. Nic dziwnego, że wiele osób chce oszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu OC, szukając najbardziej korzystnej oferty. Sprawdź, jak mieć najtańsze OC na rynku w 2021 roku!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Różnice w cenach ubezpieczenia OC – skąd się biorą?

Zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC jest szczegółowo regulowany przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, stworzoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Według tej ustawy, pochodzącej z 22 maja 2003 roku, każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do posiadania takiej polisy. Ubezpieczenie OC chroni jednak nie tylko właściciela pojazdu, co innych użytkowników drogi. Kiedy właściciel auta spowoduje kolizję lub wypadek, osoby pokrzywdzone w zdarzeniu otrzymają odszkodowanie właśnie z ubezpieczenia OC. W ten sposób każdy użytkownik drogi może mieć pewność, że – w sytuacji, gdy będzie poszkodowany – otrzyma odszkodowanie. Właściciel pojazdu z kolei, który będzie sprawcą, nie będzie musiał wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni.

Pytanie tylko, dlaczego różnice w cenach obowiązkowego ubezpieczenia OC są tak duże – skoro jego zakres w każdym przypadku jest identyczny? Powodem tego jest fakt, że towarzystwa ubezpieczeniowe, zgodnie z obowiązującym prawem, mają pełną dowolność w ustalaniu cen składek. Właśnie dlatego zdarza się, że polisa OC dla tego samego kierowcy i tego samego auta w jednej firmie kosztuje 800 zł, a w innej – nawet 2000 zł. Różnica jest ogromna, prawda?

Od czego zależy cena OC?

Firmy ubezpieczeniowe opracowują skomplikowane mechanizmy i algorytmy, które pozwalają na wyliczenie składki OC. Być może zdarzyło Ci się kiedyś poszukiwać ubezpieczenia. Jeśli tak, to z pewnością znasz pytania, jakie zadają ubezpieczyciele – nie tylko o model i markę pojazdu, ale też o wiek kierowcy, płeć, miejsce zamieszkania, zawód czy spowodowane stłuczki. Okazuje się, że wszystkie te rzeczy mogą mieć kluczowy wpływ na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego. No właśnie – co dokładnie wpływa na cenę OC?

Wiek

To jeden z kluczowych czynników, uwzględnianych przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy wyliczaniu składki OC. Zasada jest prosta: im jesteś młodszy, tym mniejsze masz doświadczenie i większą skłonność do brawury. W efekcie ryzyko, że spowodujesz wypadek, jest większa – a więc cena składki idzie w górę. I odwrotnie – wraz z wiekiem możesz liczyć na coraz tańsze ubezpieczenie OC. Oczywiście jest to w dużej mierze oparte na stereotypach, bowiem i wśród młodych zdarzają się ostrożni kierowcy. Niemniej jednak, jeśli prawo jazdy masz od niedawna, zadbaj o bezszkodową jazdę. Dobrym pomysłem może być również skorzystanie z aplikacji, stworzonych przez ubezpieczycieli. Mają one monitorować sposób jazdy, a – w zamian za bezpieczne prowadzenie auta – oferować korzystne zniżki na ubezpieczenie OC. Wydaje się, że takie rozwiązanie jest szczególnie dobre dla młodych kierowców – choć oczywiście nie tylko.

Miejsce zamieszkania

Kolejnym czynnikiem, uwzględnianym przez ubezpieczycieli, jest miejsce zamieszkania. Osoby, które mieszkają na przykład w Warszawie, zapłacą za OC więcej niż mieszkańcy małych miejscowości. Dlaczego? Otóż w dużym mieście jest większe natężenie ruchu, większy pośpiech i nerwowość, przez co łatwiej o wypadek – a zatem ubezpieczyciele ponoszą większe ryzyko. Jeśli masz taką możliwość, możesz zarejestrować auto w mniejszym mieście, na przykład w miejscowości, z której pochodzisz. Dzięki temu możesz zaoszczędzić na OC nawet kilkaset złotych, w zależności od firmy ubezpieczeniowej.

Zniżki OC

Oczywiście jedną z najważniejszych rzeczy, które mają wpływ na cenę OC, są posiadane zniżki. Ubezpieczyciele oferują nawet 50 czy 60% zniżek kierowcom, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą. To spora oszczędność! Jeśli dotychczas udało Ci się wypracować spore zniżki na ubezpieczenie OC, to dobrym pomysłem będzie wykupienie dodatkowej ochrony zniżek. W ten sposób nawet po spowodowaniu drobnej stłuczki nie stracisz zniżek.

Jak mieć najtańsze OC? Najlepsze sposoby

Sposobów na to, aby zaoszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu, jest sporo. Pytanie tylko, które z nich są naprawdę skuteczne? Sprawdź, jak mieć najtańsze OC w 2021 roku – i nie tylko!

Porównanie ofert ubezpieczenia OC

Najlepszą i najbardziej skuteczną metodą na to, aby mieć najtańsze OC, jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeniowej. Kalkulator OC to nowoczesne narzędzie, które cieszy się ogromnym uznaniem kierowców. I nic dziwnego – dzięki niemu można znaleźć ubezpieczenie tańsze nawet o połowę. Sposób działania kalkulatora OC jest bardzo prosty. Wystarczy wypełnić formularz, a kalkulator wyliczy, jaka będzie cena OC w różnych firmach ubezpieczeniowych. Dzięki temu w kilku minut sprawdzasz wysokość składek i wybierasz ofertę, która jest najbardziej korzystna. Kalkulator OC jest bezpłatny, a przy tym jego pomocy możesz również dokonać zakupu ubezpieczenia. Brzmi dobrze? Nie czekaj i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!

OC+AC w pakiecie

Bardzo dobrą metodą na zaoszczędzenie na obowiązkowym ubezpieczeniu OC jest… zakup Autocasco. Zdziwiony? Niesłusznie. Jeśli każdego roku, oprócz obowiązkowego OC, kupujesz także ubezpieczenie dodatkowe, na przykład Autocasco, koniecznie zapytaj ubezpieczyciela o zniżki, jak otrzymasz przy zakupie pakietu OC+AC. Firmy ubezpieczeniowe bardzo chętnie oferują rabaty na OC kierowcom, którzy decydują się również na zakup Autocasco.

Korzystanie z usług jednego ubezpieczyciela

Oprócz ubezpieczenia samochodu kupujesz polisę na życie, ubezpieczenie mieszkania lub domu, a może turystyczne? Jeśli tak, to bardzo dobrym sposobem na obniżenie ceny OC jest zakup wszystkich rodzajów ubezpieczenia w jednej firmie. Towarzystwa ubezpieczeniowe doceniają takich klientów, dlatego często proponują im korzystne zniżki nie tylko na OC, ale też na inne typy polisy.

Mądry wybór pojazdu

Prawdopodobnie masz świadomość, że za ubezpieczenie czerwonego, sportowego auta z ogromnym silnikiem zapłacisz o wiele więcej niż za OC dla małego samochodu z pojemnością silnika 1,6? Jeśli więc chcesz oszczędzić na polisie, postaraj się mądrze wybrać auto. Niech będzie to samochód o średniej albo małej pojemności silnika, który nie osiąga zawrotnych prędkości. Ubezpieczyciele nie ponoszą tutaj tak dużego ryzyka, że spowodujesz wypadek, więc składka OC jest tańsza.

Znalezienie współwłaściciela

Pewnym rozwiązaniem, stosowanym przez młodych kierowców, jest znalezienie współwłaściciela. Najczęściej są to rodzice lub dziadkowie, którzy mają już wypracowane spore zniżki, dzięki czemu cena OC jest o wiele niższa niż w sytuacji, gdy jedynym właścicielem auta jest świeżo upieczony kierowca. Należy jednak wykupić ochronę zniżek, ponieważ istnieje ryzyko, że młody kierowca, powodując stłuczkę, pozbawi rodzica-współwłaściciela wypracowanych przez lata zniżek OC.

Jak mieć najtańsze OC na rynku w 2021 roku – podsumowanie

Z uwagi na panującą pandemię, 2021 rok jest szczególnie trudny. Wiele osób szuka oszczędności. Znalezienie taniego OC może być bardzo dobrym sposobem na uniknięcie dużego wydatku. Jeśli więc zastanawiasz się, jak mieć najtańsze OC w 2021 roku, koniecznie skorzystaj z naszych wskazówek!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty