Jak mieć najtańsze OC na rynku?

Nie bez powodu mówi się, że samochód to skarbonka. Zakup pojazdu to dopiero początek wydatków. Coroczny przegląd, serwisowanie, koszt paliwa – wszystko to sprawia, że na utrzymanie samochodu wydajemy sporo pieniędzy. Nic dziwnego, że wiele osób chce oszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu OC, szukając najbardziej korzystnej oferty. Sprawdź, jak mieć najtańsze OC na rynku!
Różnice w cenach ubezpieczenia OC – skąd się biorą?
Zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC jest szczegółowo regulowany przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, stworzoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Według tej ustawy, pochodzącej z 22 maja 2003 roku, każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do posiadania takiej polisy. Ubezpieczenie OC chroni jednak nie tylko właściciela pojazdu, co innych użytkowników drogi. Kiedy właściciel auta spowoduje kolizję lub wypadek, osoby pokrzywdzone w zdarzeniu otrzymają odszkodowanie właśnie z ubezpieczenia OC. W ten sposób każdy użytkownik drogi może mieć pewność, że – w sytuacji, gdy będzie poszkodowany – otrzyma odszkodowanie. Właściciel pojazdu z kolei, który będzie sprawcą, nie będzie musiał wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni.
Pytanie tylko, dlaczego różnice w cenach obowiązkowego ubezpieczenia OC są tak duże – skoro jego zakres w każdym przypadku jest identyczny? Powodem tego jest fakt, że towarzystwa ubezpieczeniowe, zgodnie z obowiązującym prawem, mają pełną dowolność w ustalaniu cen składek. Właśnie dlatego zdarza się, że polisa OC dla tego samego kierowcy i tego samego auta w jednej firmie kosztuje 800 zł, a w innej – nawet 2000 zł. Różnica jest ogromna, prawda?
Wzrost sumy wypłaconych ubezpieczeń a koszty OC
Jak podaje Gazeta Ubezpieczeniowa – jedno z najważniejszych źródeł informacji w środowisku ubezpieczeniowych i finansowym, więcej niż 25% odszkodowań, wypłaconych w 2017 roku przez ubezpieczycieli, trafiło do osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i ich rodzin. Z samego ubezpieczenia OC wypłacono odszkodowania, których suma wynosiła 8,6 mld złotych – jest to aż o 7,2% więcej niż w 2016 roku. Z kolei suma odszkodowań z AC wyniosła 4,5 mld złotych – wzrost w porównaniu do 2016 wyniósł 7,3%. [Gazeta Ubezpieczeniowa 38(1012)] Okazuje się jednak, że szybko rosnące koszty wypłaconych ubezpieczeń komunikacyjnych nie spowodowały strat finansowych u ubezpieczycieli. Wynik sprzedażowy w OC posiadaczy pojazdów lądowy wyniósł w 2017 roku 14 810,08 mln złotych, podczas gdy rok wcześniej było to 11 660,86 mln złotych. Nieustannie rośnie również sprzedaż ubezpieczeń AC – w 2017 roku towarzystwa ubezpieczeniowe zebrały z Autocasco 7652,78 mln złotych, natomiast w 106 roku – 6575,84 mln złotych. Jednocześnie jednak należy pamiętać o rosnących kosztach ubezpieczeń komunikacyjnych – w przypadku niektórych kierowców nawet o 50% w stosunku do ubiegłego roku. W związku z tą sytuacją pojawiły się liczne głosy, żądające uregulowania cen obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych – skoro jest ono obowiązkowe, państwo powinno regulować koszt tak, aby dbać o interes obywateli. Na razie jednak jedynym sposobem na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia komunikacyjnego jest samodzielne poszukiwanie najbardziej korzystnych ofert. Na szczęście istnieje kilka niezawodnych sposobów – dowiedz się, jak znaleźć najtańsze OC.
Od czego zależy cena OC?
Firmy ubezpieczeniowe opracowują skomplikowane mechanizmy i algorytmy, które pozwalają na wyliczenie składki OC. Być może zdarzyło Ci się kiedyś poszukiwać ubezpieczenia. Jeśli tak, to z pewnością znasz pytania, jakie zadają ubezpieczyciele – nie tylko o model i markę pojazdu, ale też o wiek kierowcy, płeć, miejsce zamieszkania, zawód czy spowodowane stłuczki. Okazuje się, że wszystkie te rzeczy mogą mieć kluczowy wpływ na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego. No właśnie – co dokładnie wpływa na cenę OC?
Wiek
To jeden z kluczowych czynników, uwzględnianych przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy wyliczaniu składki OC. Zasada jest prosta: im jesteś młodszy, tym mniejsze masz doświadczenie i większą skłonność do brawury. W efekcie ryzyko, że spowodujesz wypadek, jest większa – a więc cena składki idzie w górę. I odwrotnie – wraz z wiekiem możesz liczyć na coraz tańsze ubezpieczenie OC. Oczywiście jest to w dużej mierze oparte na stereotypach, bowiem i wśród młodych zdarzają się ostrożni kierowcy. Niemniej jednak, jeśli prawo jazdy masz od niedawna, zadbaj o bezszkodową jazdę. Dobrym pomysłem może być również skorzystanie z aplikacji, stworzonych przez ubezpieczycieli. Mają one monitorować sposób jazdy, a – w zamian za bezpieczne prowadzenie auta – oferować korzystne zniżki na ubezpieczenie OC. Wydaje się, że takie rozwiązanie jest szczególnie dobre dla młodych kierowców – choć oczywiście nie tylko.
Miejsce zamieszkania
Kolejnym czynnikiem, uwzględnianym przez ubezpieczycieli, jest miejsce zamieszkania. Osoby, które mieszkają na przykład w Warszawie, zapłacą za OC więcej niż mieszkańcy małych miejscowości. Dlaczego? Otóż w dużym mieście jest większe natężenie ruchu, większy pośpiech i nerwowość, przez co łatwiej o wypadek – a zatem ubezpieczyciele ponoszą większe ryzyko. Jeśli masz taką możliwość, możesz zarejestrować auto w mniejszym mieście, na przykład w miejscowości, z której pochodzisz. Dzięki temu możesz zaoszczędzić na OC nawet kilkaset złotych, w zależności od firmy ubezpieczeniowej.
Zniżki OC
Oczywiście jedną z najważniejszych rzeczy, które mają wpływ na cenę OC, są posiadane zniżki. Ubezpieczyciele oferują nawet 50 czy 60% zniżek kierowcom, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą. To spora oszczędność! Jeśli dotychczas udało Ci się wypracować spore zniżki na ubezpieczenie OC, to dobrym pomysłem będzie wykupienie dodatkowej ochrony zniżek. W ten sposób nawet po spowodowaniu drobnej stłuczki nie stracisz zniżek.
Jak mieć najtańsze OC? Najlepsze sposoby
Sposobów na to, aby zaoszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu, jest sporo. Pytanie tylko, które z nich są naprawdę skuteczne? Sprawdź, jak mieć najtańsze OC w 2021 roku – i nie tylko!
Porównanie ofert ubezpieczenia OC
Najlepszą i najbardziej skuteczną metodą na to, aby mieć najtańsze OC, jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeniowej. Kalkulator OC to nowoczesne narzędzie, które cieszy się ogromnym uznaniem kierowców. I nic dziwnego – dzięki niemu można znaleźć ubezpieczenie tańsze nawet o połowę. Sposób działania kalkulatora OC jest bardzo prosty. Wystarczy wypełnić formularz, a kalkulator wyliczy, jaka będzie cena OC w różnych firmach ubezpieczeniowych. Dzięki temu w kilku minut sprawdzasz wysokość składek i wybierasz ofertę, która jest najbardziej korzystna. Kalkulator OC jest bezpłatny, a przy tym jego pomocy możesz również dokonać zakupu ubezpieczenia. Brzmi dobrze? Nie czekaj i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
OC+AC w pakiecie
Bardzo dobrą metodą na zaoszczędzenie na obowiązkowym ubezpieczeniu OC jest… zakup Autocasco. Zdziwiony? Niesłusznie. Jeśli każdego roku, oprócz obowiązkowego OC, kupujesz także ubezpieczenie dodatkowe, na przykład Autocasco, koniecznie zapytaj ubezpieczyciela o zniżki, jak otrzymasz przy zakupie pakietu OC+AC. Firmy ubezpieczeniowe bardzo chętnie oferują rabaty na OC kierowcom, którzy decydują się również na zakup Autocasco.
Korzystanie z usług jednego ubezpieczyciela
Oprócz ubezpieczenia samochodu kupujesz polisę na życie, ubezpieczenie mieszkania lub domu, a może turystyczne? Jeśli tak, to bardzo dobrym sposobem na obniżenie ceny OC jest zakup wszystkich rodzajów ubezpieczenia w jednej firmie. Towarzystwa ubezpieczeniowe doceniają takich klientów, dlatego często proponują im korzystne zniżki nie tylko na OC, ale też na inne typy polisy.
Mądry wybór pojazdu
Prawdopodobnie masz świadomość, że za ubezpieczenie czerwonego, sportowego auta z ogromnym silnikiem zapłacisz o wiele więcej niż za OC dla małego samochodu z pojemnością silnika 1,6? Jeśli więc chcesz oszczędzić na polisie, postaraj się mądrze wybrać auto. Niech będzie to samochód o średniej albo małej pojemności silnika, który nie osiąga zawrotnych prędkości. Ubezpieczyciele nie ponoszą tutaj tak dużego ryzyka, że spowodujesz wypadek, więc składka OC jest tańsza.
Znalezienie współwłaściciela
Pewnym rozwiązaniem, stosowanym przez młodych kierowców, jest znalezienie współwłaściciela. Najczęściej są to rodzice lub dziadkowie, którzy mają już wypracowane spore zniżki, dzięki czemu cena OC jest o wiele niższa niż w sytuacji, gdy jedynym właścicielem auta jest świeżo upieczony kierowca. Należy jednak wykupić ochronę zniżek, ponieważ istnieje ryzyko, że młody kierowca, powodując stłuczkę, pozbawi rodzica-współwłaściciela wypracowanych przez lata zniżek OC.
Bezpieczna jazda
To z całą pewnością najbardziej niezawodny sposób na najtańsze OC. Osoby, które nie spowodowały wypadku drogowego, są nagradzane przez towarzystwa ubezpieczeniowe wieloma zniżkami. Wypadkowi kierowcy zmuszeni są płacić o wiele wyższe składki OC. Jednocześnie warto wiedzieć, że nawet jedna stłuczka może spowodować poważny wzrost składek. Na szczęście wiele towarzystw ubezpieczeniowych ma świadomość, że nawet najbardziej doświadczony kierowca może doprowadzić do niewielkiej stłuczki – z tego powodu firmy oferują wykupienie dodatkowej usługi, jaką jest możliwość spowodowania okreŚlonej ilości stłuczek bez utraty zniżek na ubezpieczenie komunikacyjne. Niemniej jednak warto pamiętać, że ostrożna jazda to najlepszy sposób na najtańsze OC!
Najtańsze OC – podsumowanie
Jak widzisz, istnieje przynajmniej kilka skutecznych metod na tanie OC. Jeśli zastanawiasz się, jak znaleźć najtańsze OC, w pierwszej kolejności sprawdź ofertę w porównywarkach ubezpieczeń komunikacyjnych – dzięki temu szybko zyskasz rozeznanie w ofertach poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Warto korzystać z nowoczesnych metod oszczędzania – to z całą pewnością jedna z najbardziej funkcjonalnych i wygodnych metod na znalezienie najtańszego OC. Pamiętaj również o tym, że ubezpieczenia komunikacyjne w pakietach mogą być tańsze oraz o rzeczy najważniejszej – ostrożna jazda to sposób nie tylko na tanie OC, ale też na zapewnienie sobie bezpieczeństwa. A przecież o to w tym wszystkim chodzi, aby każdy kierowca mógł cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem jazdy.