Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Która opcja mycia samochodu najbardziej się opłaca?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Która opcja mycia samochodu najbardziej się opłaca?

Początek wiosny to czas, kiedy kierowcy szczególnie chętnie dbają o swoje auta. Ty też należysz do grona osób, które lubią dopieścić samochód? Zależy Ci na tym, aby pojazd lśnił czystością, tak aby nie tylko jazda, ale też patrzenie na niego było przyjemnością? Sprawdź, która opcja mycia samochodu jest najlepsza. Okazuje się, że popularna myjnia bezdotykowa nie zawsze jest najlepszym wyborem!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Mycie samochodu na własnej posesji – czy to dobry pomysł?

Osoby, które mają możliwość umycia samochodu na własnym podjeździe, w ogrodzie czy na działce, często korzystają z takiej możliwości. I nic w tym dziwnego – nie trzeba nigdzie jechać, aby umyć auto. Wystarczy podłączyć wąż z wodą, przygotować wiadro, gąbkę i odpowiedni środek i gotowe – można przystąpić do mycia samochodu. Niestety, nie zawsze jest to dobry pomysł.

Mogłoby się wydawać, że mycie samochodu na własnej posesji nikomu nie przeszkadza. W końcu stara zasada: wolnoć Tomku w swoim domku nadal się sprawdza. Okazuje się niestety, że o tym, czy można myć auto na terenie własnej posesji… decyduje regulamin gminy.

Co na ten temat mówią przepisy?

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 roku ustala między innymi to, jakie są zadania gminy w kwestii utrzymania czystości oraz jakie są obowiązki właścicieli nieruchomości, które znajdują się w tej gminie. Dotyczy to także kwestii, czy mieszkańcy gminy mogą myć auto na własnej posesji. Aby sprawdzić, czy w danej gminie można myć auto na podwórku, należy poszukać tej informacji w regulaminie danej gminy. W tym celu wystarczy wpisać w Google frazę „BIP (Biuletyn Informacji Publicznej, nazwę gminy, regulamin utrzymania czystości i porządku".

Jak myć auto na podwórku?

W większości przypadków mycie auta na posesji jest dozwolone pod warunkiem, że właściciel zadba o to, aby ścieki trafiły w odpowiednie miejsce. Innymi słowy musi zadbać o to, aby ścieki te nie trafiły do pobliskich rzek i jezior, a także by nie spływały bezpośrednio na ziemię. Ścieki muszą zostać odprowadzone do sieci kanalizacyjnej. Mogą one również zostać zgromadzone w specjalnym zbiorniku bezodpływowym lub w przydomowej oczyszczalni ścieków. Warto także wykorzystywać biodegradowalne środki myjące, które nie zniszczą rosnących w ogrodzie roślin.

Widać więc, że mycia auta na posesji nie zawsze jest najlepszą opcją, a do tego może powodować wiele komplikacji – na przykład z tym, gdzie i jak odprowadzić ścieki. W tej sytuacji myjnia samochodowa jest chyba o wiele wygodniejszym sposobem na umycie auta.

Jaka myjnia samochodowa jest najlepsza?

Obecnie kierowcy mają do wyboru myjnie automatyczne, ręczne oraz myjnie bezdotykowe. Jeśli jesteś właścicielem samochodu już od wielu lat, prawdopodobnie miałeś okazję korzystać z każdej z tych opcji. A może zawsze myjesz auto na myjni bezdotykowej? Koniecznie sprawdź, która opcja mycia samochodu jest najlepsza.

Myjnia ręczna – zależy, na kogo trafisz

Ręczne myjnie, gdzie za wyczyszczenie samochodu odpowiada personel, to usługa, która jeszcze kilka lat temu była bardzo popularna. Wystarczyło podjechać w odpowiednie miejsce i zostawić samochód pracownikom, którzy zajęli się jego czyszczeniem. W tym czasie można było udać się na kawę, a nawet na obiad. Usługa taka kosztowała około 30-40 zł w najbardziej standardowej wersji. Oczywiście do wyboru były też dodatkowe usługi czy droższe pakiety. Myjnie ręczne działają do dzisiaj, choć obecnie są zdecydowanie mniej popularne.

Czy myjnia ręczna to dobry wybór? Tak naprawdę zależy to od tego, na kogo trafisz. Jeśli będziesz miał szczęście i Twoje auto trafi w ręce dobrego, sumiennego pracownika, który przyłoży się do pracy, jest spora szansa, że auto będzie lśniło. W takiej sytuacji będziesz mógł liczyć na dokładne umycie samochodu oraz na dostosowanie środków czystości do danego auta. Jeżeli jednak pracownik nie będzie miał ochoty na mycie auta albo po prostu będzie miał gorszy dzień, istnieje ryzyko, że auto nie będzie umyte dokładnie. Może też zdarzyć się, że zastosowane środki będą zbyt agresywne.

Jeśli masz zaufaną myjnię ręczną i wiesz, że za kilkadziesiąt złotych samochód zostanie idealnie wyczyszczony, to może to być dobra opcja. Przy okazji będziesz miał trochę czasu na relaks przy kawie. Przed skorzystaniem z takiej myjni po raz pierwszy sprawdź opinie na jej temat, a także upewnij się, że jest ona ubezpieczona na wypadek uszkodzenia któregoś z elementów auta – na przykład zarysowania lakieru.

Myjnia automatyczna – uwaga na lakier!

Pojawienie się myjni automatycznych wywołało u kierowców wybuch entuzjazmu. W końcu wystarczy zapłacić (często niezbyt duże pieniądze), wjechać na specjalną myjnię, a po kilku minutach wyjechać z niej idealnie czystym autem. Czy jednak tak jest w rzeczywistości? Nie zawsze…

Obecnie myjnie automatyczne nie cieszą się zbyt dobrą opinią. Wystarczy zerknąć na taką myjnię przy okazji wizyty na stacji benzynowej – z reguły świeci pustkami i rzadko zdarza się, że ktoś z niej korzysta. Co jest tego przyczyną? Otóż bardzo często szczotki na myjni automatycznej nie tylko czyszczą auto, ale też powodują powstawanie na powierzchni lakieru licznych zarysowań. Często też zdarza się, że samochód nie jest dokładnie umyty, a w różnych zakamarkach zostaje sporou brudu.

Jakie są plusy myjni automatycznej? Niska cena, łatwa dostępność, krótki czas mycia, krótki czas oczekiwania na wjazd do myjni, brak konieczności wysiada z samochodu – to główne zalety takiej myjni. Jeśli nie boisz się o lakier lub masz zaufaną myjnię, o której wiesz, że jest kontrolowana i serwisowana, a szczotki są delikatne dla lakieru, to oczywiście myjnia automatyczna nie musi być złym wyborem.

Myjnia bezdotykowa – najbardziej popularna

Nie ma chyba wątpliwości co do tego, że myjnie bezdotykowe są najbardziej popularne – zwłaszcza w sobotnie popołudnia panuje na nich spory ruch, a na swoją kolej z reguły trzeba zaczekać. I nic w tym dziwnego – za kilka złotych można umyć auto. Jeśli jest ono tylko przykurzone, można jest szybko opłukać, a jeśli jest bardziej zabrudzone – można wyczyścić je dokładniej, używając szczotki. Z reguły jednak koszt dokładnego czyszczenia nie przekracza 10-15 zł.

Taka myjnia jest bardzo wygodna, choć oczywiście konieczne jest tutaj samodzielne umycie samochodu. Dla wielu osób jednak dbanie o własne auto jest przyjemnością, z reguły więc nie jest to problem. Większość kierowców ma w swoim miejscu zamieszkania zaufane myjnie bezdotykowe. Niestety, zdarza się, że niektóre myjnie nie dbają o jakość usług – możesz tam trafić na bardzo niskie ciśnienie, które uniemożliwi dokładne umycie auta, a także na zabrudzone szczotki. Z reguł jednak myjnie automatyczne, na których jest duży ruch, zapewniają jakość usług, która pozwala na szybkie i dokładne umycie samochodu.

Myjnia bezdotykowa wydaje się najlepszą opcją, jeśli chodzi o utrzymanie samochodu w czystości. Nie ma tutaj dużego ryzyka, jeśli chodzi o niekompetentnych pracowników, o szczotki powodujące zarysowania czy o zbyt agresywne środki, niszczące lakier. Wystarczy podjechać na taką myjnię w dowolnym momencie, a po kilku minutach samochód jest czysty.

Która opcja mycia samochodu najbardziej się opłaca – podsumowanie

Jeśli dotychczas nie miałeś pewności co do tego, jaki sposób mycia samochodu jest najlepszy, prawdopodobni teraz już znasz odpowiedź. Oczywiście wiele tutaj zależy od różnych czynników – jeśli masz zaufaną myjnię ręczną, może to być dobra opcja. Z reguły jednak najbezpieczniejszym, najtańszym i najszybszym rozwiązaniem jest myjnia bezdotykowa. Za kilka złotych można dokładnie umyć auto, i to o każdej porze dnia. A zdecydowanie warto dbać o to, aby samochód był czysty, ponieważ zbyt długo utrzymujące się zabrudzenia nie służą lakierowi. No i najważniejsze – jazda lśniącym czystością autem jest naprawdę przyjemna!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty