Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak obliczyć spalanie? Sprawdź, ile paliwa zużywa Twoje auto

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Jak obliczyć spalanie? Sprawdź, ile paliwa zużywa Twoje auto

Nowoczesne auta wyposażone są w wiele ciekawych funkcji, między innymi mogą samodzielnie obliczać spalanie paliwa. Dzięki temu kierowca ma wgląd w to, ile obecnie pali jego auto – na przykład w korku czy na autostradzie. Niestety, wielu kierowców po pewnym czasie stwierdza, że z licznikiem coś jest nie tak i auto na pewno ma inne spalanie, niż pokazuje informacja na wyświetlaczu. Sprawdź, jak obliczyć spalanie paliwa.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Informacje dotyczące spalania, pochodzące od producentów

Już przed zakupem auta dobrze jest sprawdzić, jakie spalanie ma wybrany model. Dzięki temu można uniknąć niemiłego zaskoczenia lub wręcz przeciwnie – można zostać zaskoczonym pozytywnie, kiedy spalanie okaże się bardzo niskie. Producenci samochodów podają średnie spalanie paliwa w przeliczeniu na 100 km. Dane te bazują jednak na testach, przeprowadzonych w standaryzowanych warunkach. W rzeczywistości spalanie może być wyższe lub niższe, choć oczywiście informacje, pochodzące od producenta, powinny być brane pod uwagę podczas wyboru auta.

W nowych autach na wyświetlaczu również znajduje się informacja o aktualnym i/ lub stałym spalaniu paliwa. Choć jest to dla kierowców cenna wskazówka, szczególnie jeśli chcą sprawdzić, ile dane auto spala na trasie lub mieście, to warto dodatkowo samodzielnie sprawdzić, ile samochód spala w rzeczywistości.

Co wpływa na zużycie paliwa w samochodzie?

Czynników, które wpływają na spalanie w samochodzie, jest całe mnóstwo. Większość kierowców bez wątpienia wymieni tutaj przynajmniej kilka z nich, między innymi prędkość, sposób prowadzenia pojazdu (np. zmiany biegów), to czy jazda jest spokojna czy dynamiczna. Oprócz tego na spalanie może wpływać rodzaj paliwa – wielu kierowców ma swoje ulubione stacje benzynowe, a po zatankowaniu auta na innej stacji mają wrażenie, że paliwo spala się jak woda. Oczywiście dobrej jakości paliwo to podstawa – warto wybierać renomowane stacje, którym się ufa i na których paliwie auto sprawuje się wyjątkowo dobrze.

Ogromne znaczenie na tempo spalania ma również to, czy jeździmy po mieście, czy na przykład po autostradzie. Oczywiście im większa prędkość, tym tempo spalania będzie wyższe – na autostardzie, gdzie rozpędzamy się do 130 czy 140 km/h, paliwa będzie ubywało znacznie szybciej, niż gdybyśmy tę samą trasę pokonali z prędkością 90 km/h. Im wyższa prędkość, tym większe będzie tempo spalania. Warto o tym pamiętać przed wciśnięciem pedału gazu na długiej trasie.

W mieście tempo spalania również może być duże – przyczynia się do tego częste hamowanie, zatrzymywanie pojazdu, ruszanie, korki itp. Wszystko to powoduje, że paliwa może ubywać z baku znacznie szybciej niż w przypadku pokonywania tego samego odcinka w nocy, kiedy nie ma korków, a drogi są praktycznie puste. Niestety, każdy kierowca musi się z tym liczyć – w gruncie rzeczy nie da się zapobiec zwiększonemu spalaniu w godzinach szczytu. Jedną z metod może być spokojna, ekonomiczna jazda – umiejętna zmiana biegów, delikatne hamowanie czy przyspieszanie mogą wpłynąć na zmniejszenie zużytego paliwa.

Jak obliczyć spalanie?

Sposób obliczania spalania jest bardzo prosty. Wystarczy zatankować samochód do pełna i wyzerować licznik. Przy kolejnym tankowaniu wystarczy, podzielić ilość zatankowanego paliwa przez ilość przejechanych kilometrów, a wynik pomnożyć przez sto. Można również zatankować ponownie po przejechaniu równo 100 kilometrów – wtedy będzie wiadomo, ile dokładnie litrów spalił samochód podczas tych 100 kilometrów.

Kierowcy, którzy zastanawiają się, jak obliczyć spalanie, powinni wykonać takie testy kilka razy. W ten sposób będą mieli pewność, że wyliczona ilość paliwa jest zgodna z rzeczywistością. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie oddzielnych testów na trasie i w mieście – zużycie w tych dwóch sytuacjach znacząco się różni. Można nawet pójść o krok dalej i sprawdzić, jakie będzie zużycie na autostradzie przy prędkości 120 km/h i wyższej. To dobra rada dla kierowców, którzy lubią szybką jazdę. Być może ilość spalanego wtedy paliwa będzie wystarczającym argumentem przemawiającym za tym, że warto nieco zwolnić – również na autostradzie.

Warto regularnie kontrolować spalanie

Każdy kierowca od czasu do czasu zadaje sobie pytanie, jak obliczyć spalanie. Z reguły robimy to po zakupie nowego auta lub gdy chcemy nieco zaoszczędzić. Dobrym rozwiązaniem jest regularne sprawdzanie spalania, na przykład raz na kilka miesięcy. To dobry sposób na wczesne wykrycie ewentualnych usterek – kiedy spalanie będzie o wiele wyższe niż dotychczas, warto odwiedzić warsztat i sprawdzić, czy z autem wszystko jest w porządku. Warto pamiętać, że ekonomiczna i spokojna jazda to najlepszy sposób na zmniejszenie zużycia paliwa – regularny, nadmierny pośpiech zagraża nie tylko bezpieczeństwu, ale też zawartości portfela.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty