Jak wydać mniej na utrzymanie samochodu?
Samochód to skarbonka – z tym stwierdzeniem zgodzi się chyba 99% kierowców. Nie tylko zakup pojazdu, ale też regularne serwisowanie, dokonywanie drobnych napraw, zakup ubezpieczenia OC lub dodatkowych rodzajów polisy, paliwo, myjnia, płyn do spryskiwaczy, nowe dywaniki – kosztów jest sporo i właściwie zawsze jest coś, co można zrobić przy aucie. Nic dziwnego, że wiele osób obawia się, że zakup samochodu nadmiernie obciąży domowy budżet. Dowiedz się, jak wydać mniej na utrzymanie samochodu. Istnieje kilka skutecznych metod!
Wybierz auto tanie w utrzymaniu
Pierwsza rzecz, jaką możesz zrobić – oczywiście o ile na Twoim podwórku nie stoi jeszcze samochód – to wybór auta, które będzie tanie w utrzymaniu. Co to właściwie oznacza? Chodzi to, aby samochód był możliwie jak najbardziej bezawaryjny, aby nie palił zbyt dużo paliwa oraz by części zamienne były jak najtańsze i łatwo dostępne. Jeśli zdecydujesz się na nietypowe auto, do którego trudno dostać części, a do tego będzie ono paliło ogromne ilości paliwa, to z pewnością wydasz na nie o wiele więcej pieniędzy. Przed zakupem postaraj się więc sprawdzić, ile pali wybrany przez Ciebie model czy jak wygląda dostępność części – w tym celu możesz skontaktować się z zaufanym, znanym sobie mechanikiem. Bardzo często mechanicy samochodowi są w stanie „przewidzieć", czy dane auto będzie często gościć w warsztacie i czy ceny części zrujnują budżet. Warto więc postawić na opinię eksperta, a także na opinie innych użytkowników tego modelu.
Regularnie sprawdzaj stan techniczny auta
Każdy samochód od czasu do czasu lubi się zepsuć. Może to być jednak niegroźna usterka, której usunięcie może kosztować dosłownie kilka lub kilkanaście złotych. Kiedy z autem zaczyna dziać się coś złego, na przykład wydaje niepokojące dźwięki, warto zaniechać jazdy i czym prędzej udać się z samochodem do warsztatu. Każdy dzień zwłoki może spowodować, że usterka stanie się bardziej poważna – na przykład uszkodzeniu ulegną dodatkowe komponenty. Przez to naprawa może kosztować o wiele więcej, a do tego czas oczekiwania na sprawne auto będzie dłuższy. Uwaga: samodzielne naprawianie auta, jeśli nie masz żadnego doświadczenia, również nie jest dobrym pomysłem. Może się zdarzyć, że spowodujesz dodatkowe uszkodzenia, a to także może kosztować.
ASO czy niezależny warsztat?
Niektórzy kierowcy nie wyobrażają sobie serwisowania auta gdzie indziej niż w ASO, inni z kolei zawsze wybierają niezależne, zaufane warsztaty. Która z tych opcji jest lepsza? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli samochód jest nowy, maksymalnie kilkuletni, ASO może być lepszym wyborem. Kiedy zechcesz sprzedać taki samochód, fakt, że korzystałeś z ASO, pozwoli Ci podnieść cenę pojazdu. Jeżeli natomiast auto jest nieco starsze i jego gwarancja dawno się skończyło, niezależny warsztat może pozwolić na spore oszczędności. Ceny oryginalnych części w ASO dla wielu kierowców są, delikatnie mówiąc, zaskakująco wysokie, podobnie jak koszt robocizny. Jeśli więc szukasz oszczędności, zacznij od wizyty w niezależnym warsztacie – najlepiej takim, do którego masz pełne zaufanie.
Zamienniki czy oryginalne części?
Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu zakup zamienników podczas naprawy auta wybierany był raczej przez te osoby, które planowały w krótkim czasie sprzedać samochód. Dzisiaj jednak coraz częściej nawet doświadczeni mechanicy samochodowi zalecają klientom wybór zamienników. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na cenę, ale też na to, że jakość zamienników potrafi być naprawdę dobra. Producenci tańszych zamienników już od pewnego czasu starają się wpłynąć na opinię klientów, dbając o dobrą jakość. Dodatkowo niektóre części są na tyle proste, że nie warto wybierać oryginału, skoro zamiennik może być kilka razy tańszy. W razie wątpliwości warto dopytać w warsztacie, czy zamiennik będzie dobrym wyborem. Oczywiście nie warto tutaj szukać oszczędności na siłę – jeśli mechanik stwierdzi, że bezpieczniej zdecydować się na część oryginalną, warto dopłacić.
W niektórych przypadkach z kolei lepiej od samego początku postawić na jakość. Dotyczy to na przykład opon samochodowych. Tutaj dobrej jakości opony zagwarantują nie tylko lepsze bezpieczeństwo, ale też wystarczą na dłużej – z kolei tańsze odpowiedniki mogą wymagać wymiany o wiele szybciej. Kluczem jest więc umiejętne wyczucie co do metod poszukiwania oszczędności, aby – zgodnie ze starym powiedzeniem – nie stracić dwa razy.
Oszczędzaj na ubezpieczeniu OC
Konieczność corocznego zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC to dla wielu kierowców spory problem – szczególnie dla tych, którzy są młodzi i nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia za kierownicą. W takim przypadku cena ubezpieczenia OC może przekroczyć nawet 2000 zł, co jest sporym wydatkiem – także w skali roku. Co zrobić, aby wydać mnie na ubezpieczenie? Przede wszystkim warto skorzystać z porównywarki OC, dzięki której w kilka minut można znaleźć dla siebie najtańsze OC na rynku. W niektórych przypadkach oszczędność może przekroczyć nawet 1000 zł, co – biorąc pod uwagę fakt, że porównywarka jest całkowicie darmowa – jest jednym z najlepszych sposobów na oszczędzenie na samochodzie. Co ciekawe, w kalkulatorze OC można znaleźć także tanie OC czy inne polisy. Nic dziwnego, że porównywarka OC jest narzędziem tak chętnie wybieranych przez kierowców, którzy chcą naprawdę zaoszczędzić na ubezpieczenie – nie tylko tym obowiązkowym.
Jak wydać mniej na utrzymanie samochodu – podsumowanie
Jak widać, istnieje całkiem sporo sposobów na to, aby wydać mniej na utrzymanie auta. Kluczowe wydaje się jednak umiejętne znalezienie samochodu dla siebie – takiego, które będzie możliwie bezawaryjny i który nie będzie generował nadmiernych kosztów. Warto szukać oszczędności tam, gdzie jest to możliwe, na przykład wybierając najtańsze ubezpieczenie OC.