Jak poprawnie dopisać współwłaściciela do samochodu?

Dodanie współwłaściciela samochodu wiąże się z koniecznością wizyty w Urzędzie Skarbowym oraz Wydziale Komunikacji. Współwłasność jest częstą praktyką młodszych kierowców bez doświadczenia, którzy dopisując współwłaścicieli z większym stażem, otrzymują zniżki w polisie OC.
Jak wyjaśniają eksperci, współwłasność samochodu z perspektywy prawnej jest stanem niepodzielnej własności auta przez kilka osób. Do współwłasności samochodu można dojść kilkoma drogami. Współwłasność wiąże się z zaletami, ale również dodatkowymi obowiązkami.
Jak dodać współwłaściciela do samochodu? Najszybszy sposób
Zgodnie z obowiązującym prawem, najszybszą metodą na dodanie współwłaściciela samochodu jest podpisanie umowy kupna samochodu na dwie osoby. Dzięki temu po nabyciu pojazdu od razu można zgłosić się do Wydziału Komunikacji w celu zarejestrowania samochodu na dwóch właścicieli. Niestety, tego typu metoda nie zawsze jest możliwa, dlatego w przypadku zarejestrowania auta na jedną osobę, konieczne jest pokonanie dłuższej drogi, aby dodać współwłaściciela do pojazdu.
Przeczytaj też: 5 rad jak obniżyć koszt ubezpieczenia samochodu
Jak dodać współwłaściciela auta? Po pierwsze akt darowizny
W przypadku rejestracji pojazdu tylko na jedną osobę konieczne jest przekazanie części udziałów w aucie na rzecz nowego współwłaściciela. Zdaniem specjalistów z branży motoryzacyjnej, najkorzystniej wykonać to za pomocą sporządzenia aktu darowizny. Druk aktu darowizny otrzymuje się w Wydziale Komunikacji powiatu lub gminy, można otrzymać go również w internecie. Należy pamiętać, że akt darowizny musi być sporządzony w dwóch egzemplarzach (dla każdego ze współwłaścicieli). Akt darowizny musi być przekazany do Urzędu Skarbowego, gdzie poza dostarczeniem dokumentu niezbędne będzie również wypełnienie druku PCC-1. Jest to deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku dodania współwłaściciela pojazdu, który nie jest członkiem najbliższej rodziny, konieczne będzie opłacenie podatku wynoszącego 2% od wartości obciążenia. Z podatku opłacanego w Urzędzie Skarbowym są zwolnieni krewni znajdujący się w I grupie podatkowej. Składają się na nią: dzieci, rodzice, rodzeństwo, współmałżonek. Pozostali członkowie rodziny, tacy jak: ciocia, wujek, babcia, dziadek i inni, muszą opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.
Współwłaściciel pojazdu – niezbędne dokumenty
Po dokonaniu wszystkich niezbędnych formalności w Urzędzie Skarbowym należy udać się Wydziału Komunikacji w gminie lub powiecie. Na miejscu należy przedstawić kilka wymaganych dokumentów. Wśród nich znajdują się: dowód osobisty dotychczasowego właściciela, dowód osobisty przyszłego współwłaściciela, dowód rejestracyjny, polisy OC, akt darowizny, dowód własności pojazdu oraz kartę pojazdu (jeśli została wydana). Na podstawie złożonych dokumentów będzie możliwe dopisanie do dowodu rejestracyjnego nowego współwłaściciela.
Współwłaściciel pojazdu a polisa OC
Dodanie współwłaściciela pojazdu jest powszechnie wykorzystywaną metodą na obniżenie ceny polisy OC wśród kierowców młodych oraz niedoświadczonych. W niektórych przypadkach cena obowiązkowego ubezpieczenia OC może przewyższyć wartość samochodu. Dzieje się tak, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe z dużą rezerwą podchodzą do młodych kierowców, którzy znajdują się w grupie ryzyka, jeśli chodzi o powodowanie wypadków na drogach. Po dodaniu współwłaściciela pojazdu konieczne jest zgłoszenie tego faktu do ubezpieczalni, w której została wykupiona polisa OC. Konieczne jest ponowne przeliczenie składki, co w przypadku dodania osoby z większym doświadczeniem i bezszkodową jazdą oznacza zaakceptowanie zniżek i niższe ceny ubezpieczenia.