Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak przygotować samochód do wakacyjnej wyprawy?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Jak przygotować samochód do wakacyjnej wyprawy

Wakacyjne wyjazdy to coś, na co czeka każdy człowiek. Po miesiącach pracy i nauki czas wreszcie na wymarzony odpoczynek. Niektórzy wybiorą się na ten odpoczynek samolotem, inni pociągiem, jeszcze inni autobusami. Jest jednak również coraz szersze grono zwolenników jazdy własnym samochodem. Podróż własnym autem to doskonały sposób na niezależność, samodzielność i swobodę. Dzięki temu można naprawdę w pełni wypocząć, ponieważ nie ogranicza podróżnego czas, ani termin. Nie musi zdążyć na odjazd czy odlot i nie musi dostosowywać się do nikogo. Ważne jednak, żeby przed tym wyjazdem bardzo starannie przygotować swoje auto do podróży.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Na co zwrócić uwagę wybierając się na wakacje samochodem?

Przygotowanie samochodu do podróży powinno składać się z kilku istotnych elementów. Z jednej strony należy pamiętać o tym, by technicznie był on sprawny i sprawdzony pod każdym względem. Z drugiej strony, nie można zapomnieć o sprawach formalnych, jak odpowiednie dokumenty i ubezpieczenia. Wszystko bowiem jest ważne, a pobyt na urlopie powinien być czystą przyjemnością. Żeby mógł nią być konieczne jest dopięcie wszystkiego na ostatni guzik.

Przygotowanie techniczne samochodu

Przed wyjazdem, szczególnie w długą, zagraniczną podróż, dobrze jest oddać samochód do uczciwego i zaprzyjaźnionego warsztatu samochodowego, gdzie mechanik sprawdzi, w jakim stanie są wszystkie jego elementy. Sprawdzi hamulce, skrzynie biegów, chłodnicę i inne podzespoły, które wymagają sprawdzenia. W razie konieczności podreguluje ewentualnie tam, gdzie trzeba coś wyregulować. Warto również sprawdzić stan i poziom różnorodnych płynów, jak płyn chłodniczy, płyn do spryskiwacza czy olej. Olej oczywiście wymienia się w konkretnych sytuacjach wskazanych w karcie pojazdu, nie zmienia to faktu, że warto go sprawdzić przed wyjazdem. Tak skontrolowany samochód jest bezpieczny i w pełni gotowy na długą drogę. Bez sprawdzenia i przygotowania można oczekiwać i spodziewać się różnorodnych zdarzeń i niespodzianek, nawet bardzo przykrych. A szkoda by było utknąć gdzieś za granicą na autostradzie z zepsutym samochodem. Warto tu jeszcze dodać konsekwencje takiej awarii. Konieczność dokonania niezbędnych napraw, holowanie pojazdu, opłaty za procedury, które nie są objęte ubezpieczeniem pojazdu lub za wszystkie, jeżeli pojazd nie ma w ogóle dodatkowego ubezpieczenia.

Przygotowanie formalne podróży samochodem

Tu właśnie warto wspomnieć o przygotowaniu od strony formalnej do takiego wyjazdu. Należy sprawdzić ważność wszystkich dokumentów, które mogą się terminować. Nie wolno bowiem wyjeżdżać, szczególnie za granicę, z nieaktualnymi dokumentami. Warto sprawdzić datę ostatniego przeglądu technicznego i kiedy przypada kolejny termin. Tu również może się bowiem okazać, że coś jest nie tak i auto nie ma ważnego badania. Po dokonaniu wszelkich formalności warto się zastanowić nad ubezpieczeniem. Jeżeli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie OC, to niektóre kraje honorują polisę zawartą w swoim kraju. Wystarczy mieć ze sobą dowód ubezpieczenia i w zasadzie nie ma żadnego problemu. Jeżeli jest to kraj, który nie uznaje lokalnej polisy, warto sprawdzić, czy wystarczająca będzie Zielona Karta. Można ją wykupić w towarzystwie, w którym zawarta jest również podstawowa polisa. Może być jednak tak, że to nie wystarczy i konieczne będzie rozszerzenie swojego ubezpieczenia o dodatkowe elementy. Warto więc dowiedzieć się wcześniej, jakie oczekiwania formalne odnośnie ubezpieczeń stawiają kraje, w których się będzie przebywać i czy te oczekiwania się spełnia. Jeżeli nie, warto wszystko uzupełnić przed wyjazdem. Potem będzie już na to za późno.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty