Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Zakup polisy to dodatkowy koszt, a kary za brak OC potrafią być bardzo wysokie, nie mówiąc już o odpowiedzialności w razie wypadku. Jak sprawdzić czy samochód ma ważną polisę OC? Czy można sprawdzić OC samochodu przez internet? Czy trzeba skorzystać ze specjalnego serwisu, czy można to zrobić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?
Tak, serwis UFG to najpewniejsze źródło informacji i najłatwiejsze rozwiązanie. Wejdź na stronę ufg.pl i tam w sekcji "BAZA OC i AC" wybierz "Identyfikacja umowy OC na dzień". Wypełnij formularz, aby zobaczyć czy dowolny samochód jest ubezpieczony.
Identyfikacja polisy OC w portalu publicznym. Wpisz nr rejestracyjny samochodu (albo VIN) oraz frazę "catpcha", która zabezpiecza formularz przed spammerskimi botami.
Więcej szczegółów w artykule poniżej.
Sprawdzenie OC pojazdu - kiedy warto?
Sytuacji, w których musimy sprawdzić, czy dany pojazd ma ważne ubezpieczenie komunikacyjne, jest kilka. Najczęściej pytanie to zadajemy sobie przed zakupem samochodu – dla wielu osób bardzo ważne jest to, czy kupiony samochód ma ważne OC, czy też w chwili zakupu trzeba będzie podpisać umowę na OC z towarzystwem ubezpieczeniowym.
Sprawdzanie, czy pojazd ma ważne OC, istotne jest również dla osób, które padły ofiarą kolizji drogowej. Niestety, sprawcy nie zawsze są skorzy do współpracy. Mogą na przykład twierdzić, że nie mają ważnego OC, dlatego też nie są w stanie go okazać. Oczywiście w takiej sytuacji pierwszą czynnością powinno być wezwanie policji, która sprawdzi, czy to prawda. Pamiętaj, że jeżeli to Ty jesteś poszkodowanym, możesz ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy.
Warto sprawdzać OC przede wszystkim przed zakupem samochodu. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie kłopotów czy wysokich kar za brak OC. Jeśli okaże się, że samochód, który jest wystawiony na sprzedaż, nie ma ważnego ubezpieczenia (co może być niezgodne z zapewnieniami sprzedawcy), lepiej zrezygnować z zakupu.
Jakie mogą być konsekwencje takiej sytuacji? Otóż jeśli osoba, która sprzedaje auto twierdzi, że ma ono ważne OC, możesz postanowić zaczekać z kupnem nowej polisy. Oczywiście warto zawsze dokładnie sprawdzać, czy samochód jest ubezpieczony – kary za brak OC są bardzo wysokie, a wystarczy nawet jeden dzień opóźnienia, aby otrzymać mandat.
Jak sprawdzić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC?
Informacje na temat każdego zakupionego w Polsce ubezpieczenia komunikacyjnego są przekazywane do wszystkim organów, które mają prawo kontrolować ważność takich dokumentów. Oznacza to, że informacje o OC znajdują się między innymi u policji, w wydziałach komunikacji czy Inspekcji Transportu Drogowego. Dane te przesyłane są do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a także do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udostępnia specjalną bazę OC i AC, w której można sprawdzić każdy pojazd. To instytucja, której celem jest zapewnienie pomocy wszystkim kierowcom, którzy zostali pokrzywdzeni przez kierowców, którzy nie mają OC lub uciekli z miejsca zdarzenia.
Aby sprawdzić, czy pojazd ma OC, należy znać jego numer VIN lub numer rejestracyjny. Wystarczy wypełnić prosty formularz, podając również datę i kraj. Po uzupełnieniu danych system sprawdzi, czy dany pojazd ma ubezpieczenie. Oprócz tego poinformuje również o marce i modelu samochodu, pojemności silnika, towarzystwie ubezpieczeniowych, w którym wykupiono OC i adresie ubezpieczyciela. Informacje te są wystarczające, aby skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym – na przykład wtedy, kiedy sprawca będzie otrzymywał, że nie ma ważnego ubezpieczenia. Kolejnym sposobem na sprawdzenie, czy pojazd ma OC, jest skorzystanie z bazy CEPiK.
Specjalny System Informatyczny również gromadzi informacje na temat pojazdów, zarejestrowanych w Polsce, a także wszystkich kierowców, którzy mają ważne polskie prawo jazdy. W przypadku SI CEPiK proces jest jednak nieco bardziej skomplikowany. Największa trudność polega na tym, że nie wystarczy znać numeru rejestracyjnego. Aby sprawdzić samochód w bazie, należy w odpowiednim formularzu wpisać numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji.
W otrzymanym raporcie znajdziemy informacje nie tylko na temat OC, ale też historii pojazd, na przykład stan licznika w czasie ostatniego przeglądu. To doskonałe narzędzie dla osób, które planują zakup samochodu. Wystarczy zapytać sprzedawcę o powyższe informacje. Przy okazji można również sprawdzić jego uczciwość.
Jeśli okaże się, że nie chce on podać numeru VIN czy daty pierwszej rejestracji, może to oznaczać, że ma coś do ukrycia i nie chce, aby potencjalny nabywca poznał więcej informacji na temat samochodu. W takim przypadku warto mieć się na baczności.
Jak sprawdzić ważność polisy OC w razie stłuczki w aplikacji?
Kierowcy, którzy chcą sprawdzić ważność polisy OC w razie stłuczki, mogą skorzystać ze specjalnej aplikacji, przygotowanej przez UFG. Aplikacja ta nazywa się UFG NA wypadek. Warto mieć ją w swoim telefonie, ponieważ aplikacja ta może przydać się w wielu różnych sytuacjach.
Jak sprawdzić ważność polisy OC w aplikacji UFG Na wypadek?
- Po uruchomieniu aplikacji zaakceptuj Regulamin, a następnie ustaw kod PIN dla bezpieczeństwa.
- Następnie kliknij przycisk SPRAWDZANIE POLISY OC.
- Wystarczy, że zeskanujesz kod QR z dowodu rejestracyjnego.
- Możesz również podać numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN. Istotne jest również zaznaczenie, w jakim dniu powinna być ważna polisa. Jest to istotne w przypadku, gdy dojdzie do kolizji drogowej i zechcesz upewnić się, czy dany samochód był ubezpieczony w dniu zdarzenia.
Po wpisaniu numeru tablic rejestracyjnych i zaakceptowaniu Regulaminu, otrzymasz informację na temat numeru polisy, modelu i marki pojazdu oraz tego, przez jaką firmę było wystawione OC. Uzyskasz także dane kontaktowe do towarzystwa ubezpieczeniowego, dzięki czemu łatwiej będzie Ci się z nim skontaktować.
Jak sprawdzić ważność polisy OC w CEPiK przed zakupem używanego auta?
Doskonałym sposobem na sprawdzenie, czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC, jest skorzystanie z bazy CEPiK. Specjalny System Informatyczny CEPiK gromadzi wszystkie niezbędne informacje na temat pojazdów, zarejestrowanych w Polsce. Uwaga, CEPiK gromadzie także dane na temat wszystkich kierowców, którzy mają prawo jazdy.
W przypadku SI CEPiK proces jest jednak dość skomplikowany. Cała trudność polega na tym, że nie wystarczy znać numeru rejestracyjnego – tak jak w przypadku aplikacji UFG. Aby sprawdzić samochód w bazie CEPiK, należy w odpowiednim formularzu wpisać numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji. Jak wiadomo, nie każdy dysponuje tego typu danymi, w szczególności osoby, które planują zakup auta. Jeśli jednak zależy Ci na sprawdzeniu danych CEPiK, możesz poprosić sprzedawcę o te informacji. Jeżeli nie będzie on miał nic do ukrycia, z pewnością poda dane bez żadnych problemów.
W otrzymanym raporcie CEPiK znajdziemy informacje nie tylko na temat ubezpieczenia OC, ale też historii pojazd, na przykład stan licznika. To narzędzie dla osób, które planują zakup samochodu używanego i chcą dowiedzieć się na jego temat jak najwięcej. Jeśli okaże się, że sprzedawca nie chce podać numeru VIN czy daty pierwszej rejestracji, może to oznaczać, że ma coś do ukrycia. W takim przypadku warto mieć się na baczności.
Jak sprawdzić ważność polisy OC w aplikacji przed zakupem używanego auta?
Na szczęście osoby, które planują zakup używanego samochodu i posiadają jedynie informację o numerze tablic rejestracyjnych, mogą skorzystać z aplikacji UFG. Aplikacja UFG Na Wypadek posiada także wiele dodatkowych funkcjonalności, które z pewnością okażą się przydatne dla wielu kierowców. Co istotne, sprawdzenie OC pojazdu (jego ważności) w przypadku zakupu pojazdu używanego może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Jeżeli okaże się, że pojazd ma ważne OC jeszcze przez kilka miesięcy, pozwoli to na obniżenie kosztów. Nabywca bowiem jeszcze przez pewien czas będzie mógł korzystać z dodatkowego ubezpieczenia.
Jakie mogą być inne konsekwencje braku ważnej polisy OC?
Konsekwencje braku ważne polisy OC mogą być bardzo poważne. Przede wszystkim należy liczyć się z karą z UFG – a w 2021 roku mandaty za brak OC są bardzo wysokie. W 2022 roku będą one jeszcze wyższe, ponieważ kary są uzależnione od wysokości pensji minimalnej, a ta rośnie w Polsce z roku na rok.
Należy mieć na uwadze, że wykrywalność samochodów, które nie mają ważnego OC przez UFG, jest niezwykle wysoka. Sięga ona około 90%, co oznacza, że kierowca ma znikome szanse na uniknięcie kary. Warto o tym pamiętać, ponieważ w przypadku brak OC należy opłacić nie tylko mandat, ale też trzeba zakupić ubezpieczenie.
To jednak nie koniec konsekwencji. W sytuacji, gdy kierowca poruszający się samochodem bez OC spowoduje wypadek, odszkodowanie będzie musiał wypłacić z własnej kieszeni. Jeżeli w wypadku ucierpią ludzie, odszkodowanie może być bardzo wysokie. Koszty leczenia czy rehabilitacji mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Widać zatem, że bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia OC.
Jak sprawdzić, czy pojazd ma OC – podsumowanie
Wiedza na temat tego, w jaki sposób szybko sprawdzić OC samochodu, może okazać się bardzo przydatna – szczególnie jeśli chcesz kupić auto lub gdy padniesz ofiarą stłuczki.
Na szczęście można zrobić to dzięki UFG, a jeśli dysponujesz numerem VIN i datą pierwszej rejestracji pojazdu, również w CEPiK. Warto korzystać z tych narzędzie, ponieważ – szczególnie przed zakupem samochodu – mogą stanowić one źródło bardzo cennych informacji.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
- Jak sprawdzić, czy pojazd ma ważne OC?
Informację na ten temat można znaleźć między innymi w aplikacji UFG Na Wypadek, a także w systemie CEPiK. W celu sprawdzenia informacji w UFG należy posiadać informację na temat numeru tablic rejestracyjnych pojazdu.
- Kiedy warto sprawdzić, czy pojazd ma ważne OC?
Informację tę warto sprawdzić przed zakupem używanego pojazdu, a także wtedy, gdy dojdzie do wypadku drogowego. Jest to ważna informacja zarówno dla nabywcy pojazdu, jak i dla osoby poszkodowanej w wypadku.
- Dlaczego warto regularnie opłacać OC?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny błyskawicznie radzi sobie z wyszukiwaniem nieubezpieczonych pojazdów, a brak OC może skutkować bardzo wysoką karą. Warto dbać o ważność polisy OC, aby nie wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni w razie wypadku.