Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl
Obsługa Twojej PolisyCentrum Pomocy
Kontakt >+48 519 902 560

Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online


Komunikacja

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Porówneo: Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Zakup polisy to dodatkowy koszt, a kary za brak OC potrafią być bardzo wysokie, nie mówiąc już o odpowiedzialności w razie wypadku. Jak sprawdzić czy samochód ma ważną polisę OC? Czy można sprawdzić OC samochodu przez internet? Czy trzeba skorzystać ze specjalnego serwisu, czy można to zrobić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Tak, serwis UFG to najpewniejsze źródło informacji i najłatwiejsze rozwiązanie. Wejdź na stronę ufg.pl i tam w sekcji "BAZA OC i AC" wybierz "Identyfikacja umowy OC na dzień". Wypełnij formularz, aby zobaczyć czy dowolny samochód jest ubezpieczony.

Jak sprawdzić czy samochód ma OC

Identyfikacja polisy OC w portalu publicznym. Wpisz nr rejestracyjny samochodu (albo VIN) oraz frazę "catpcha", która zabezpiecza formularz przed spammerskimi botami.

Więcej szczegółów w artykule poniżej.

Kiedy warto sprawdzić, czy pojazd ma OC?

Sytuacji, w których musimy sprawdzić, czy dany pojazd ma ważne ubezpieczenie komunikacyjne, jest kilka. Najczęściej pytanie to zadajemy sobie przed zakupem samochodu – dla wielu osób bardzo ważne jest to, czy kupiony samochód ma ważne OC, czy też w chwili zakupu trzeba będzie podpisać umowę na OC z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Sprawdzanie, czy pojazd ma ważne OC, istotne jest również dla osób, które padły ofiarą kolizji drogowej. Niestety, sprawcy nie zawsze są skorzy do współpracy. Mogą na przykład twierdzić, że nie mają ważnego OC, dlatego też nie są w stanie go okazać. Oczywiście w takiej sytuacji pierwszą czynnością powinno być wezwanie policji, która sprawdzi, czy to prawda.

Warto sprawdzać OC przede wszystkim przed zakupem samochodu. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie kłopotów czy wysokich kar za brak OC. Jeśli okaże się, że samochód, który jest wystawiony na sprzedaż, nie ma ważnego ubezpieczenia (co może być niezgodne z zapewnieniami sprzedawcy), lepiej zrezygnować z zakupu.

Jakie mogą być konsekwencje takiej sytuacji? Otóż jeśli osoba, która sprzedaje auto twierdzi, że ma ono ważne OC, możesz postanowić zaczekać z kupnem nowej polisy. Oczywiście warto zawsze dokładnie sprawdzać, czy samochód jest ubezpieczony – kary za brak OC są bardzo wysokie, a wystarczy nawet jeden dzień opóźnienia, aby otrzymać mandat.

Jak sprawdzić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie komunikacyjne?

Informacje na temat każdego zakupionego w Polsce ubezpieczenia komunikacyjnego są przekazywane do wszystkim organów, które mają prawo kontrolować ważność takich dokumentów. Oznacza to, że informacje o OC znajdują się między innymi u policji, w wydziałach komunikacji czy Inspekcji Transportu Drogowego. Dane te przesyłane są do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a także do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udostępnia specjalną bazę OC i AC, w której można sprawdzić każdy pojazd. To instytucja, której celem jest zapewnienie pomocy wszystkim kierowcom, którzy zostali pokrzywdzeni przez kierowców, którzy nie mają OC lub uciekli z miejsca zdarzenia.

Aby sprawdzić, czy pojazd ma OC, należy znać jego numer VIN lub numer rejestracyjny. Wystarczy wypełnić prosty formularz, podając również datę i kraj. Po uzupełnieniu danych system sprawdzi, czy dany pojazd ma ubezpieczenie. Oprócz tego poinformuje również o marce i modelu samochodu, pojemności silnika, towarzystwie ubezpieczeniowych, w którym wykupiono OC i adresie ubezpieczyciela. Informacje te są wystarczające, aby skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym – na przykład wtedy, kiedy sprawca będzie otrzymywał, że nie ma ważnego ubezpieczenia. Kolejnym sposobem na sprawdzenie, czy pojazd ma OC, jest skorzystanie z bazy CEPiK.

Specjalny System Informatyczny również gromadzi informacje na temat pojazdów, zarejestrowanych w Polsce, a także wszystkich kierowców, którzy mają ważne polskie prawo jazdy. W przypadku SI CEPiK proces jest jednak nieco bardziej skomplikowany. Największa trudność polega na tym, że nie wystarczy znać numeru rejestracyjnego. Aby sprawdzić samochód w bazie, należy w odpowiednim formularzu wpisać numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji.

W otrzymanym raporcie znajdziemy informacje nie tylko na temat OC, ale też historii pojazd, na przykład stan licznika w czasie ostatniego przeglądu. To doskonałe narzędzie dla osób, które planują zakup samochodu. Wystarczy zapytać sprzedawcę o powyższe informacje. Przy okazji można również sprawdzić jego uczciwość.

Jeśli okaże się, że nie chce on podać numeru VIN czy daty pierwszej rejestracji, może to oznaczać, że ma coś do ukrycia i nie chce, aby potencjalny nabywca poznał więcej informacji na temat samochodu. W takim przypadku warto mieć się na baczności.

Jak sprawdzić, czy pojazd ma OC – podsumowanie

Wiedza na temat tego, w jaki sposób szybko sprawdzić OC samochodu, może okazać się bardzo przydatna – szczególnie jeśli chcesz kupić auto lub gdy padniesz ofiarą stłuczki.

Na szczęście można zrobić to dzięki UFG, a jeśli dysponujesz numerem VIN i datą pierwszej rejestracji pojazdu, również w CEPiK. Warto korzystać z tych narzędzie, ponieważ – szczególnie przed zakupem samochodu – mogą stanowić one źródło bardzo cennych informacji.

Jak sprawdzić OC w serwisie UFG

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty