Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Postanowiłeś kupić samochód i zdecydowałeś, że będzie to auto używane? Zastanawiasz się, w jaki sposób sprawdzić jego historię, aby uchronić się przed ewentualnym oszustwem lub zatajeniem poważnym wypadków, w których uczestniczył pojazd? Okazuje się, że sprawdzenie historii używanego samochodu wcale nie jest trudne. Może to zrobić każdy, komu zależy na naprawdę zakupie dobrego i przede wszystkim bezpiecznego auta.
Jakie pułapki na Ciebie czyhają?
Zacznijmy od tego, jakie pułapki czyhają na osoby, które chcą kupić używane auto. A jest ich naprawdę sporo! Zdarza się, że niektóre używane samochody mają bardzo bogatą historię – o wiele bogatszą, niż chciałby przyznać się ktoś, kto sprzedaje takie auto. Przed zakupem samochodu warto przede wszystkim dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę podczas oględzin samochodu.
Zatajenie wypadku
Największym zagrożeniem, które czyha na osoby kupujące używany samochód, jest ukrywanie przez sprzedawcę informacji na temat ewentualnych wypadków samochodowych czy nawet drobnych kolizji. O ile niewielka stłuczka może nie stanowić niebezpieczeństwa dla kierowcy, może poważnie uszkodzić auto – a tym bardziej, jeśli jest to poważny wypadek. Samochód to skomplikowane urządzenie, które składa się z ogromnej ilości układów, części i elementów, również niewielkich, dlatego silne uderzenie może spowodować ich uszkodzenie, a w efekcie samochód może nie być tak bezpieczny, jak przed wypadkiem.
Ukryte usterki
Kolejna pułapka, w którą mogą wpaść mniej doświadczeni kupujący, to ukrywanie przez sprzedawcę usterek, które nie są widoczne gołym okiem. Niektóre uszkodzenia można dostrzec w czasie oględzin auta lub podczas jazdy próbnej, jednak inne wyjdą na jaw dopiero podczas pierwszej wizyty w warsztacie. Niestety, często zdarza się, że takie usterki są bardzo kosztowne, a ich naprawienie może być wręcz nieopłacalne.
Cofnięty licznik
Sprzedawcy aut jeszcze do niedawna cofali liczniki w samochodach – był to bardzo poważny problem. Kupując auto, nie można było mieć pewności, że rzeczywiście ma on 150 000 km przebiegu, a nie na przykład 350 000 km. Co prawda częściowo można ocenić, czy stopień zniszczenia tapicerki i wnętrza auta jest adekwatny do przebiegu, jednak nie jest to miarodajne – nawet jeśli zakupu dokonuje osoba, która ma duże doświadczenie z samochodami.
Kradzione auto
I oczywiście najpoważniejsze zagrożenie – ryzyko, że samochód wystawiony na sprzedaż pochodzi z kradzieży. Co prawda dzisiaj problem ten nie jest już tak poważny jak jeszcze kilkanaście lat temu, bo większość aut z kradzieży szybko trafia do rozbiórki lub wyjeżdża za granicę, jednak nadal zdarzają się takie przypadki. Zakup samochodu z kradzieży, nawet jeśli zupełnie nieświadomy, może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.
Jak sprawdzić historię używanego samochodu?
Na szczęście przed częścią tych zagrożeń można się uchronić, odpowiednio przygotowując się do kupna samochodu. Wzmożona czujność nie zaszkodzi już na etapie przeglądania ogłoszeń i poszukiwania idealnego samochodu dla siebie. Jeśli z autem wszystko jest w porządku, sprzedający nie powinien mieć kłopotu z podaniem numeru rejestracyjnego (jeśli nie ma go na zdjęciach) czy numeru VIN. Obecnie jest to standardem, ponieważ wiele informacji na temat auta można poznać, sprawdzając pojazd online.
Sprawdzanie historii pojazdu na stronie gov.pl
Aby sprawdzić historię samochodu, warto wejść na stronę https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-historie-pojazdu lub https://www.historiapojazdu.gov.pl. Można tutaj dowiedzieć się więcej na temat danego samochodu, na przykład tego, czy ma ważne ubezpieczenie OC i badanie techniczne, kto jest jego właścicielem i ilu miał właścicieli, jakie są jego dane techniczne, np. moc i pojemność silnika czy też jaki był stan licznika podczas ostatniego badania technicznego. Dane na temat stanów licznika gromadzone są od 2014 roku. Dodatkowo można tutaj dowiedzieć się, czy auto nie zostało wyrejestrowane lub czy nie pochodzi z kradzieży.
Jakich informacji potrzebujesz, aby sprawdzić samochód pojazdu? Numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji. Usługa ta staje się coraz bardziej popularna, szczególnie odkąd na stronie można sprawdzić także historię pojazdu z Niemiec. Z tego powodu coraz większa liczba sprzedających zamieszcza te informacje już w ogłoszeniu, aby nie musieć odpowiadać na dziesiątki pytań o numer VIN czy datę pierwszej rejestracji. Jeśli sprzedający nie ma problemu z podaniem tych informacji, istnieje duża szansa, że rzeczywiście nie ma on nic do ukrycia. Sprawdzenie pojazdu jest bezpłatne.
Serwisy komercyjne
Historię używanego samochodu można również sprawdzić w wielu komercyjnych serwisach, taki jak autodna.pl czy autobaza.pl. Tego typu serwisów pojawia się w sieci coraz więcej – z części z nich można skorzystać bezpłatnie, a inne wymagają uiszczenia opłaty. Na portalach można uzyskać szczegółowy raport na temat historii pojazdu. W przypadku zakupu droższego auta warto uzupełnić informacje, uzyskane na serwisie rządowym, a dodatkowe. Oczywiście przed skorzystaniem z komercyjnego serwisu należy sprawdzić, jakie to będa informacje, tak aby poniesiony wydatek rzeczywiście miał sens.
A może warto skorzystać z pomocy specjalisty?
Jeszcze kilka lat temu osoby, które chciały kupić używane auto, ale nieszczególnie znały się na samochodach, korzystały z pomocy znajomego mechanika. Mogła to być również osoba z rodziny, która miała wiedzę na temat samochodów. Dzisiaj kupujący mogą skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, które zajmują się sprawdzaniem samochodów używanych przed zakupem. Przykładem jest firma Autotesto – specjaliści dokonują dokładnych oględzin samochodu, sprawdzają jego historię i stan techniczny, a nawet negocjują cenę auta. Dla osób, które chcą mieć 100% pewności, że dany samochód jest sprawny, taka usługa może być bardzo dobrym rozwiązaniem.
Nie kupuj kota w worku!
To, w jakim stopniu przyłożysz się do sprawdzenia używanego samochodu przed jego zakupem, może w istotny sposób przełożyć się na Twoje bezpieczeństwo i finanse. Z pewnością nie ucieszyłbyś się, gdyby po zakupie na jaw wyszły liczne usterki. W pierwszej kolejności warto sprawdzić auto na portalu rządowym, a jeśli dokonujesz zakupu droższego samochodu i chcesz mieć pewność, że wszystko z nim w porządku, możesz skorzystać z usług firm, które profesjonalnie zajmują się sprawdzaniem samochodów. Pamiętaj, że dobry stan techniczny auta to często również niższa cena ubezpieczenia OC i AC.