Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak sprawdzić przebieg auta?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Jak sprawdzić przebieg auta?

Planujesz zakup wymarzonego samochodu, jednak boisz się, że sprzedawca nie poda Ci prawdziwych informacji na temat przebiegu auta? Cofanie licznika to popularna praktyka, dobrze znana handlarzom już od lat dziewięćdziesiątych. Dowiedz się, jak sprawdzić przebieg auta i nie dać się oszukać nieuczciwemu sprzedawcy.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Cofanie licznika – kiedyś i dziś

Oszustwa związane z cofaniem liczników w samochodach to jedna z najczęstszych praktyk, stosowanych wśród nieuczciwych sprzedawców. Dzięki cofaniu licznika handalrze są w stanie szybciej sprzedać auto i uzyskać za nie wyższą cenę – szczególnie jeśli trafią na klienta, który nie jest obeznany w tematyce samochodów i nie potrafi stwierdzić, że dane auto może mieć o wiele większy przebieg niż pokazuje licznik. Jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu cofnięcie licznika w samochodzie było niezwykle proste – cofało się je mechanicznie, bez użycia żadnych narzędzi elektronicznych. Dzisiaj producenci samochodów starają się zabezpieczyć auta przed taką praktyką, jednak wystarczy podłączyć samochód do gniazda diagnostycznego EOBD i ustawić wybrany przebieg samochodu. Taki zabieg trwa kilka sekund, a jego cena waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W przypadku handlu drogimi samochodami sprzedawcy chętnie płacą nawet 500-600 złotych za cofnięcie licznika, ponieważ pozwala to na zwiększenie zysku ze sprzedaży auta.

Przebieg samochodu a jego wartość

Przebieg samochodu to jeden z głównych czynników, wpływających na wartość używanych aut. Nic dziwnego, że handlarze tak chętnie cofają liczniki – w końcu niemal każdy, kto szuka dla siebie auta, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na przebieg. O ile dane auto ma na liczniku 100 kilometrów, jesteśmy skłonni je kupić (i to bardzo chętnie), jednak 250 czy 300 tysięcy odstrasza – i to skutecznie. Dotychczasowa eksploatacja pozwala również na ocenę stanu technicznego pojazdu – w miarę kolejnych kilometrów dochodzi do naturalnego zużycia auta, między innymi do niszczenia materiałów wykończeniowych we wnętrzu auta czy do zużywania mechanizmu skrzyni biegów. Dodatkowo w przypadku mocno wyeksploatowanych aut może pojawić się konieczność wymiany rozrządu, klocków hamulcowych i innych elementów, a także potrzeba wykonania drobnych poprawek kosmetycznych – nic dziwnego zatem, że kupujący o wiele chętniej decydują się na zakup auta z mniejszym przebiegiem.

Jak sprawdzić przebieg auta?

Podczas kupna samochodu warto opierać się na rozsądku, a nie na emocjach. Jeśli udało Ci się znaleźć bezwypadkowe auto w niskiej cenie i z niewielkim przebiegiem, warto umówić się na jego obejrzenie. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na ogólny stan auta – dokładnie obejrzyj wnętrze samochodu. Zwróć uwagę na fotele, na obicie kierownicy, a także na gałkę zmiany biegów – jeśli są mocno przetarte i poszarpane to znak, że auto ma za sobą sporo przejechanych kilometrów. Pamiętaj, że widoczny stopień zużycia samochodu zależy od klasy auta. O ile w tańszych samochodach ślady użytkowania zaczynają być widocznie po około 100 tysiącach kilometrów, o tyle w przypadku aut premium pojawiają się dopiero po około 250 tysiącach kilometrów – informacja ta może okazać się cenną wskazówką podczas zakupu używanego auta. Warto również zwrócić uwagę na to, czy poszczególne elementy samochodu są zużyte w równym stopniu. Fotel jest mocno poszarpany, a kierownica lśni nowością? To oczywisty znak, że sprzedawca chciał ukryć przed nami mocno wyeksploatowaną kierownicę. Kolejnym etapem sprawdzenia auta powinno być dokładne przyjrzenie się silnikowi. Wielu kierowców umieszcza na silniku specjalne naklejki z informacją o przebiegu oraz o dacie wymiany oleju. Jeśli jesteś zdecydowany na zakup konkretnego modelu samochodu, warto znaleźć w okolicy kilka egzemplarzy, wystawionych na sprzedaż – najlepiej z tego samego rocznika. Dzięki temu będziesz w stanie łatwiej porównać dane samochody, stopień ich zużycia oraz przebieg. Uwzględnij również rok produkcji samochodu. Przeciętny kierowca robi około 10-20 tysięcy kilometrów rocznie. Wystarczy sprawdzić, ile lat minęło od produkcji auta – dziesięcioletnie auto z przebiegiem 50 tysięcy kilometrów? Nie brzmi to zbyt prawdopodobnie. Oczywiście sprzedawcy chętnie opowiadają o tym, że jedynym użytkownikiem auta była staruszka, która jeździła jedynie do sklepu i do wnuków przy sąsiedniej ulicy, jednak nie oszukujmy się – nie ma zbyt wielu szans, że połowa sprzedawanych na rynku wtórnym aut należała do starszych pań, które korzystały z auta tak rzadko. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na rodzaj silnika w kupowanych aucie. Jeśli dany samochód ma silnik diesla, należy zachować zwiększoną ostrożność – tego rodzaju auta kupowane są z reguły do pokonywania bardzo długich dystansów, dlatego niewielki przebieg powinien wzbudzić Twoje wątpliwości.

Sprawdzenie przebiegu auta w ASO

Planujesz zakup używanego auta klasy premium i nie chcesz zostać oszukany w kwestii przebiegu? Warto wydać nieco więcej i zdecydować się na profesjonalny przebieg samochodu. Choć sprawdzenie przebiegu samochodu w ASO jest dość problematyczne, warto się na nie zdecydować. Niestety większość samochodów serwisowana jest w ASO jedynie przez pierwsze lata po zakupie, niemniej jednak takie dane również mogą być miarodajne – przez pierwsze trzy lata samochód zrobił 160 tysięcy kilometrów, a w ciągu kolejnych czterech jedynie pięć tysięcy? Prawdopodobnie auto ma cofnięty licznik. Usługa profesjonalnego sprawdzenia przebiegu auta może również polegać na kontroli poszczególnych sterowników, takich jak silnik czy skrzynia biegów. Taki przegląd możesz wykonać zarówno w ASO, jak i w dowolnym serwisie – najlepiej zaufanym.

Jak sprawdzić przebieg auta – podsumowanie

Zakup używanego auta to nie lada wyzwanie – szczególnie jeśli dokonujemy zakupu od nieznanego nam sprzedawcy. Na szczęście istnieją sposoby na upewnienie się, czy licznik nie został cofnięty – i choć nigdy nie będziemy mieli 100%-owej pewności co do uczciwości handlarza, dokładne oględziny auta, porównanie go z takimi samymi samochodami o podobnym przebiegu oraz profesjonalny przegląd pozwolą Ci na zwiększenie prawdopodobieństwa, że przebieg w wybranym przez Ciebie aucie jest rzeczywisty.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty