Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak sprawdzić punkty karne przez Internet?

Porówneo: Jak sprawdzić punkty karne przez Internet?

Polska nie należy do europejskich liderów pod względem tempa cyfryzacji usług publicznych i wprowadzania elektronicznych udogodnień dla obywateli. Nie oznacza to jednak, że w naszym kraju sfera cyfryzacji jest zupełnie zaniedbana. Systematycznie zwiększa się liczba spraw, które obywatel może załatwić przez Internet. Jako przykład często wykorzystywanej e - usługi, warto podać możliwość sprawdzenia liczby swoich punktów karnych przez Internet. Taka możliwość jest dostępna już od kwietnia 2017 roku. Mimo upływu ponad dwóch lat od jej wprowadzenia, wielu kierowców nadal pyta jak sprawdzić punkty karne przez Internet. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Porowneo.pl postanowili odpowiedzieć na to często zadawane pytanie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Karne punkty można sprawdzić z pomocą banku

W ramach wstępu warto wyjaśnić, że wprowadzona w 2017 r. możliwość sprawdzania liczby karnych punktów przez Internet, posiada walor typowo informacyjny. Komunikaty na temat liczby punktów karnych, które kierowca zobaczy online, po wydrukowaniu nie mają charakteru dokumentu urzędowego. To oznacza, że sąd lub urząd niekoniecznie musi je uznać jako wiarygodny dowód. Pomimo wspomnianego ograniczenia, możliwość łatwego zweryfikowania liczby punktów karnych bez konieczności odwiedzenia komisariatu Policji, na pewno jest sporym ułatwieniem. Kierowca oczywiście może sprawdzić tylko informacje dotyczące liczby swoich własnych punktów karnych. Niemożliwe będzie zweryfikowanie informacji o drogowych przewinieniach innej osoby. Sprawdzanie liczby punktów karnych przez Internet jest możliwe przy pomocy tzw. profilu zaufanego. Taki profil bardzo się przydaje podczas załatwiania różnych spraw urzędowych online (np. składania wniosku o dowód osobisty lub zakładania firmy). Jeden z wariantów utworzenia profilu zaufanego polega na wysłaniu wniosku przez Internet i zgłoszeniu się do punktu potwierdzającego (np. urzędu miasta, urzędu skarbowego, ZUS - u) z dowodem tożsamości. Warto wiedzieć, że możliwe jest także inne, bardziej nowoczesne rozwiązanie. Profil zaufany całkowicie przez Internet mogą nam udostępnić niektóre banki. Mowa o następujących bankach i markach bankowych:

  • Alior Bank
  • Bank Pekao
  • EnveloBank
  • Inteligo
  • ING Bank Śląski
  • mBank
  • Millennium Bank
  • PKO BP
  • Santander Bank Polska (dawny BZ WBK)
  • T - Mobile Usługi Bankowe

Klienci wymienionych powyżej banków, bezpłatnie sprawdzą liczbę punktów karnych po wejściu na stronę Obywatel.gov i zalogowaniu się do swojego profilu zaufanego poprzez bankowość internetową. Alternatywne rozwiązanie polega na logowaniu się przy pomocy profilu zaufanego, który został potwierdzony stacjonarnie (w urzędzie). Trzeci wariant jest związany z wykorzystaniem certyfikatu kwalifikowanego. Niewielu kierowców posiada taki certyfikat, który jest odpłatny i przeznaczony głównie dla firm.

Ewidencja zawiera wiele szczegółowych danych

Tak jak już wspomnieliśmy, internetowa ewidencja punktów karnych pełni funkcję czysto informacyjną. Pomimo tego ograniczenia, obecnie prezentuje ona wiele szczegółowych danych na temat popełnionych naruszeń przepisów drogowych. Warto dodać, że opisywany system oprócz potwierdzonych punktów karnych, podaje również punkty tymczasowe. Takie punkty pojawiają się w ewidencji, jeżeli kierowca nie zaakceptował mandatu, a jego sprawa czeka na rozstrzygniecie przez sąd. W przypadku każdego przewinienia stwierdzonego przez Policję, system internetowy podaje m.in. jego datę i miejsce, rodzaj oraz liczbę otrzymanych punktów karnych. Kierowca może również dowiedzieć się więcej o pojeździe, który prowadził w momencie naruszenia przepisów. Internetowa ewidencja punktów karnych podaje bowiem markę, model i numer rejestracyjny takiego samochodu, motocykla lub motoroweru. Najważniejsze informacje z opisywanego systemu można łatwo pobrać do pliku PDF i wydrukować. To ważna funkcja, mimo że użyteczność wydruku z liczbą punktów karnych jest ograniczona.

Ewentualne pomyłki trzeba zgłaszać policjantom

Każdy kierowca sprawdzający swoje punkty karne w trybie online powinien wiedzieć, że informacje prezentowane na serwisie Obywatel.gov pochodzą z systemu informatycznego Policji. Takie dane podlegają aktualizacji tylko raz dziennie (wcześnie rano). Właśnie dlatego może się okazać, że po kilku godzinach mandat nie został jeszcze wprowadzony do internetowej ewidencji. W takiej sytuacji najlepiej będzie po prostu poczekać do kolejnego dnia i wtedy zalogować się ponownie. Jeżeli informacje o mandacie nadal nie zostaną wyświetlone albo będą błędne, to warto nawiązać kontakt z Policją i spróbować wyjaśnić sprawę na komisariacie. Może się bowiem okazać, że funkcjonariusz wprowadził błędne informacje podczas wystawiania mandatu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty