Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak sprawdzić zniżki OC?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Jak sprawdzić zniżki OC?

Cena ubezpieczenia komunikacyjnego to jeden z najważniejszych czynników, które mają wpływa na ostateczny towarzystwa ubezpieczeniowego. Choć zakres OC jest zawsze taki sam, ceny mogą znacząco się różnić – na ich wysokość wpływają między innymi zniżki, posiadane przez kierowcę. Czym są i jak sprawdzić zniżki OC?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zniżki OC – czym są?

Zniżki OC to rabat, który przyznawany jest kierowcom w zamian, w właściwie w nagrodę, za bezszkodową jazdę. W internecie można znaleźć wiele informacji, według których za każdy rok jazdy bez żadnej stłuczki otrzymuje się 10% zniżki na OC. Ostateczny wymiar zniżek zależy jednak od poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych – zniżki naliczane są w różny sposób. Zniżki OC przypisywane są do kierowcy, a nie do konkretnego samochodu. Oznacza to, że po zmianie auta kierowca będzie mógł w dalszym ciągu cieszyć się uzyskanymi przez lata zniżkami. Bardzo ważne jest to, że lata bezszkodowej jazdy, a tym samym zniżki OC, uznawane są przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Warto jednak wiedzieć, jak sprawdzić zniżki OC, zanim podejmie się decyzje o wyborze ubezpieczyciela. Pozwoli to na bardziej szczegółowe porównanie cen OC u różnych ubezpieczycieli.

W jaki sposób ubezpieczyciele naliczają zniżki OC?

To, w jaki sposób naliczane są zniżki OC, zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. W wielu przypadkach maksymalne zniżki wynoszą 60%, jednak niektórzy ubezpieczyciela oferują zniżki w wysokości nawet 80%. Każdy rok bezszkodowej jazdy to 10% zniżki OC – po dwóch latach kierowca otrzymuje 20% zniżki i tak dalej. Warto wiedzieć, że zniżki te nie są naliczane od momentu otrzymania prawa jazdy. Z reguły zniżki zaczynają naliczać się od pewnego wieku – w niektórych przypadkach od 22 roku życia, w innych dopiero od 26 roku życia. Młodzi kierowcy, którzy chcą znaleźć najtańsze OC, powinni dowiedzieć się, od jakiego wieku naliczane są zniżki w danym towarzystwie ubezpieczeniowym – dzięki temu mają większą szansę na znalezienie ubezpieczyciela, który rozpoczyna naliczanie zniżek wcześniej.

Jak sprawdzić zniżki OC?

Przed przystąpieniem do szukania najtańszego OC, warto sprawdzić, jakie posiada się zniżki OC. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem będzie sprawdzenie ostatniej polisy. W większości przypadków można znaleźć tam informację o zniżkach. Informacje te niekoniecznie znajdują się na małym blankiecie, który umieszczany jest przy dowodzie rejestracyjnym, dlatego warto poszukać ich na pozostałych dokumentach. Inny sposób na to, jak sprawdzić zniżki OC, jest zadzwonienie do swojego ubezpieczyciela. Powinien on udzielić informacji, jakie zniżki posiadasz. Kolejna metoda na sprawdzenie zniżek OC to pobranie zaświadczenia ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W zaświadczeniu znajdzie się informacja o historii ubezpieczeniowej z ostatnich pięciu lat. Wygenerowanie takiego zaświadczenia wymaga jednak rejestracji na stronie UFG oraz uwierzytelnienia konta, więc jest to bardziej czasochłonna metoda. Niemniej jednak osoby, które chcą sprawdzić swoją historię ubezpieczeniową z ostatnich lat i szukają sprawdzonego sposobu, mogą skorzystać z UFG. Kolejny sposób na to, jak sprawdzić zniżki OC, to uzyskanie wydawanego przez ubezpieczyciela Zaświadczenia o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. W tym celu należy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Warto jednak wiedzieć, że nie ma tam podanej informacji o sumie zniżek, niemniej jednak opis całej historii ubezpieczeniowej wystarczy, aby szybko wyliczyć zniżki OC.

Ochrona zniżek OC – jak działa?

Proces zbierania zniżek OC jest bardzo długotrwały, jednak wystarczy chwila, aby je utracić. Wystarczy nieumyślnie spowodowana stłuczka, aby utracić zniżki. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kierowców, oferując ochronę zniżek OC. Działa to na bardzo prostej zasadzie – możesz spowodować jedną szkodę w roku i ubezpieczyciel nie weźmie jej pod uwagę podczas wyliczania składek na kolejny rok. Możliwość skorzystania z ochrony zniżek OC to bardzo dobra wiadomość dla wielu kierowców – dzięki niej nawet w przypadku spowodowania stłuczki nie traci się zbieranych przez wiele lat zniżek OC.

Jak sprawdzić zniżki OC – podsumowanie

Zanim zdecydujesz się na wybór ubezpieczenia OC, sprawdź swoje zniżki OC i dowiedz się, w jaki sposób traktują je wybrane towarzystwa ubezpieczeniowe. Dzięki temu zyskasz możliwość znalezienia najlepszej oferty. Pamiętaj, że ubezpieczyciele naliczają i traktują zniżki w różny sposób, dlatego – posiadając wiedzę, jak sprawdzić zniżki OC – możesz zastosować dodatkową metodę porównywania ubezpieczenia OC.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty