Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Porówneo: Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy?

Chyba każdy rodzic wie, jak trudno wybrać fotelik samochodowy. Powinien on spełniać wiele różnego rodzaju norm, a dodatkowo musi zagwarantować dziecku wygodę i komfort w czasie jazdy samochodem. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu i jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Jak przewozić dziecko w samochodzie? Sprawdź, co mówi Kodeks Drogowy

Zacznijmy od tego, co na temat przewożenia dziecko w samochodzie mówi Kodeks Drogowy. Zgodnie z Art. 39 Kodeksu Drogowego, każde dziecko mające mniej niż 150 centymetrów wzrostu, powinno być przewożone w foteliku samochodowym lub innym urządzeniu podtrzymującym, dostosowanym do wagi i wzrostu dziecka. Co dokładnie znajdziemy we wspomnianym Kodeksie?

W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:

1. masą i wzrostem dziecka oraz

2. właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.

W tym miejscu warto również wyjaśnić, co dokładnie oznaczają kategorie M1, N1, N2 i N3. Otóż kategoria M1 to wszystkie pojazdy do przewozu osób, mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy. Kategoria N2 oznacza pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 t. Jeśli chodzi o kategorię N2, dotyczy ona pojazdów zaprojektowanych do przewozu ładunków i mających maksymalną masę całkowitą od 3,5 do 12 ton. Kategoria N3 obejmuje pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą przekraczającą 12 t.

Jeszcze kilka lat temu w Polsce obowiązywało prawo, zgodnie z którym dzieci powyżej 12 roku życia mogły jeździć samochodem bez dodatkowych zabezpieczeń. Po wprowadzeniu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym zmieniono jednak tę zasadę. Obecnie wszystkie dzieci i młodzież, których wzrost nie przekracza 150 cm, nie mogą poruszać się bez fotelika lub dodatkowych zabezpieczeń – nawet jeśli mają więcej niż 12 lat. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wzrost dziecka przekracza 135 centymetrów i ze względu na jego masę ciała nie jest możliwe znalezienie odpowiedniego fotelika – w takim przypadku należy przewozić je na tylnym siedzeniu z wykorzystaniem pasów bezpieczeństwa. Informację na ten temat można znaleźć w ust. 3b art. 39 Kodeksu Drogowego.

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Od wyboru odpowiedniego fotelika samochodowego zależne jest bezpieczeństwo dziecka, dlatego pod żadnym pozorem nie należy decydować się na zakup pierwszego lepszego fotelika, znalezionego na półce w supermarkecie. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie odwiedzenie wyspecjalizowanego sklepu, w którym można uzyskać profesjonalną pomoc przy wyborze fotelika. W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, że montaż nowoczesny fotelików w samochodzie może na początku przysporzyć wiele problemów – z tego powodu również zakup w specjalistycznym sklepie będzie świetnym pomysłem, ponieważ oprócz wsparcia przy wyborze fotelika można uzyskać tam pomoc podczas pierwszego montażu oraz liczne wskazówki, jak zamontować fotelik dziecięcy w samochodzie. Chyba każdy, kto próbował kiedykolwiek montować fotelik wie, że taka pomoc może być bezcenna. O czym jeszcze pamiętać podczas wyboru fotelika samochodowego?

Sprawdź, czy fotelik posiada niezbędne certyfikaty

Fotelik samochodowy powinien spełniać warunki techniczne, określone w wymogach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe. Jakie dokładnie certyfikaty musi mieć fotelik dla dziecka? Przede wszystkim certyfikat ECE R44-03 lub ECE R44-04 – to minimalny standard, który dla wielu rodziców nie jest wystarczający. Są to jednak najbardziej podstawowe certyfikaty, które musi mieć fotelik. Oprócz wymienionych certyfikatów należy kierować się również wynikami w crash testach oraz testami konsumenckimi, np. ADAC, NHTSA, AA, OEAMTC i ANWB.

Norma i-Size

Norma UP R129, nazywana powszechnie i-Size, zerwała ze standardem podziału fotelików tylko według wagi dziecka, dodatkowo skupiając się na jego wzroście. i-Size jest częścią normy UP R129. Weszła ona w życie w lipcu 2013 roku. Wytyczne tej normy mówią między innymi o wzmocnieniu podtrzymywania szyi i głowy dziecka, dzięki czemu w razie wypadku dzieci są lepiej chronione.

Isofix

Dodatkowo norma i Size wymusza stosowanie Isofix (skrót od International Organisation for Standardisation – ISO Fixture). Jest to standard mocowania fotelików na siedzeniach samochodowych. Fotelik samochodowy musi posiadać specjalne uchwyty, które są mocowane bezpośrednio w elementach konstrukcyjnych samochodu. To o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie niż mocowanie fotelika przy pomocy pasów bezpieczeństwa. Dzięki Isofix fotelik jest przymocowany na sztywno do szkieletu samochodu, więc w razie wypadku nie ma ryzyka, że wypadnie z auta.

Wyniki w crash testach

O tym, na ile dany fotelik zapewni dziecku bezpieczeństwo w czasie wypadku samochodowego, świadczą wyniki w crash testach. W przypadku certyfikatów ECE R44-03 lub ECE R44-04 foteliki mogą otrzymać ocenę 1. Niestety oznacza to, że nie są one zbyt bezpieczne i nie należy decydować się na ich zakup. Warto wybierać foteliki, które otrzymują ocenę 5 – są one najbardziej bezpieczne.

Bezpieczny fotelik samochodowy – wybierz rozważnie!

Wybór bezpiecznego fotelika samochodowego to trudne zadanie, dlatego przed odwiedzeniem sklepu warto zapoznać się z obowiązującymi normami, standardami i dodatkowymi możliwościami zabezpieczenia dziecka, np. Isofix. Dzięki tej wiedzy wybór fotelika samochodowego będzie o wiele łatwiejszy. Jeśli dodatkowo skorzystasz z pomocy osoby, posiadającej specjalistyczną wiedzę, możesz mieć pewność, że fotelik samochodowy zagwarantuje dziecku maksymalne bezpieczeństwo.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty