Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak wykupić dobre AC na stare auto?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Stary zostawiony samochód a kwestia AC

Ubezpieczenie samochodu to dwa rodzaje polis. Jedna z nich stanowi ubezpieczenie obowiązkowe. Jest to ubezpieczenie OC właściciela pojazdu. Dzięki tej polisie, sprawca wypadku czy zdarzenia drogowego nie musi wypłacać odszkodowania poszkodowanym z własnych pieniędzy. Drugie ubezpieczenie to AC, czyli auto casco. To ubezpieczenie, które pozwala na wypłatę świadczenia samemu właścicielowi, gdy to on jest sprawcą zdarzenia, sprawca jest nieznany lub też, gdy szkoda powstała przez działanie zwierząt, których właściciela nie da się ustalić. Nie każde auto da się ubezpieczyć w AC. Problemy pojawiają się przy starych samochodach. Jak znaleźć dobrą polisę AC dla starego auta? Oto kilka wskazówek.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Stare auta - możliwość wykupienia dobrego AC

Kategoria aut starych nie jest łatwa do określenia. Właściciele wiekowych samochodów nie lubią tego określenia, gdyż uważają że jest ono wartościujące i sprawia, że auta są postrzegane w gorszym świetle. Tymczasem, przeszło ¾ właścicieli samochodów porusza się pojazdami właśnie wiekowymi, czyli liczącym sobie 10 lat i więcej. Magiczna granica lat dziesięciu ma również ogromne znaczenie w przypadku ubezpieczenia. Jest to bowiem wiek graniczny i towarzystwa ubezpieczeniowe mają prawo odmówić przygotowania oferty ubezpieczenia dla auta, które zostało wyprodukowane dziesięć i więcej lat temu. Odmowa ubezpieczenia takiego samochodu wynika z dysproporcji jakie znajdują się pomiędzy wartością rynkową samochodu a kosztami naprawy. Bywa, że koszty wielokrotnie przewyższają wartość auta, a suma ubezpieczenia ustalana jest przecież w odniesieniu właśnie do wartości rynkowej. Przy czym, po przyjęciu auta do ubezpieczenia, towarzystwo nie może odmówić jego naprawy. Jest to więc inwestycja nieopłacalna dla firmy ubezpieczeniowej. W związku ze zmieniającymi się technologiami produkcji aut, stare samochody są coraz bardziej trwałe, są coraz bardziej żywotne i coraz rzadziej ulegają awariom niż było to wcześniej. Widząc tę zmianę w zakresie sprawności samochodów, niektóre firmy ubezpieczeniowe przesunęły więc tę umowną granicę i odmawiają ubezpieczenia aut dwunastoletnich, dziesięcioletnie obejmując ochroną. Jeszcze inne firmy przesunęły granicę aż do 16 lat.

Ubezpieczenie AC zabytkowego samochodu - jak wybrać dobre AC?

Ubezpieczenia AC to polisa szczególnie dla aut, które są stosunkowo młode i nowe. Tylko takie auta bowiem warto ubezpieczać w tym systemie i tylko dla takich składka w stosunku do ubezpieczenia jest korzystna. Im auto starsze, tym mniej opłacalne zaczyna być ubezpieczenie. Warto jednak wiedzieć, że AC dla samochodu to ogromne wsparcie dla jego właściciela. Dlatego też warto zadbać o odpowiednią ochronę dla swojego samochodu. AC działa wtedy, gdy auto zostanie skradzione, gdy dojdzie do szkody parkingowej, a sprawca zdarzenia odjedzie, gdy trudno tego sprawcę ustalić, lub, jak wspomniano, gdy sprawcą jest zwierze, a właściciel zwierzęcia nie jest znany. To wszystko sprawia, że za szkody powstałe w wyniku wymienionych zdarzeń poszkodowany właściciel samochodu musi sam zapłacić. Nie dość, że ma zniszczony samochód, to jeszcze musi opłacić naprawę. Nic przyjemnego. Posiadając ubezpieczenie AC, tę naprawę opłaci ubezpieczyciel. Decydując się więc na ubezpieczenie swojego starego auta w ramach polisy ubezpieczeniowej AC należy dobrze się zastanowić nad swoimi oczekiwaniami, potrzebami i możliwościami finansowymi. Może się okazać, że polisa będzie kosztowna, ale jednocześnie bardzo korzystna i istotnie pomoże i wesprze w razie zdarzenia. Jeżeli możliwości finansowe na to nie pozwalają, można zrezygnować z pełnego ubezpieczenia. Można zdecydować się na przykład na mini AC, które zabezpiecza w kilku podstawowych aspektach, ale jako że polisa jest w pewnym sensie okrojona, to i składka nie jest szczególnie wysoka, więc można chociaż częściowo zabezpieczyć swój samochód. Warto również porównać dostępne ubezpieczenia AC, w różnorodnych firmach ubezpieczeniowych. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dane towarzystwo w ogóle ubezpiecza samochód w takim wieku, jak posiadany. Gdy już to zostanie ustalone, należy sprawdzić zakres tego ubezpieczenia i ceny. Porównanie dostępnych ofert pomoże podjąć właściwą decyzję, a co za tym idzie, wybrać polisę najlepszą z dostępnych. Ubezpieczenie AC może być naprawdę bardzo korzystnym rozwiązaniem i doskonałym wsparciem dla właściciela samochodu, gdy ten będzie musiał naprawić swoje auto po zdarzeniu drogowym.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty