Jak wypełnić PCC-3 po kupnie samochodu?
Osoba, która kupiła samochód, zobowiązana jest do dopilnowania kilku formalności. Jedną z nich jest wypełnienie deklaracji PCC-3 i opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 proc. wartości pojazdu. Dowiedz się, jak wypełnić PCC-3 po kupnie samochodu, gdzie znaleźć formularz i jak go złożyć.
Czym jest deklaracja PCC-3 i jaki jest termin jego złożenia?
Podstawowym aktem prawnym, który reguluje PCC, jest Ustawa z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych. W Ustawie można znaleźć informację na temat tego, co jest przedmiotem opodatkowania, jaka jest jego podstawa, jaka jest wysokość podatku i kto jest zwolniony z jego płacenia. W przypadku zawarcia umowy kupna-sprzedaży, należy opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. W zależności od dokonanej czynności, stawka podatku może wynosić 0,1 proc., 0,2 proc., 0,5 proc, 2 proc. lub 19 złotych. W przypadku kupna samochodu stawka podatku wynosi 2 proc. wartości pojazdu. Opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych jest niezbędne do tego, aby zarejestrować samochód.
Termin na jego opłacenie to 14 dni od daty dokonania zakupu. Warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ w niektórych przypadkach urzędnicy mogą zakwestionować kwotę zakupu pojazdu uznając, że ta jest zbyt niska. Należy wtedy dopłacić różnicę lub odwołać się od decyzji urzędnika, co może być czaschłonne. Z tego powodu warto jak najszybciej wypełnić druk PCC-3 i zapłacić należny podatek, aby móc jak najszybciej uzupełnić resztę formalności, związanych z zakupem i rejestracją pojazdu.
Gdzie znaleźć formularz PCC-3?
Formularz PCC-3 można znaleźć na stronie internetowej. Można tam znaleźć nie tylko formularz PCC-3, ale też PCC-2 i PCC-3/A. Po kliknięciu w wybrany formularz należy wybrać odpowiedni okres rozliczeniowy. Następnie użytkownik zostaje przekierowany na kolejną stronę, gdzie do wyboru ma dwie możliwości wypełnienia PCC-3:
Po zalogowaniu w profilu podatkowym można przystąpić do wypełnienia formularza. Oprócz tego możliwe jest pobranie formularza, wydrukowanie go i samodzielne wypełnienie w domu. W tym przypadku należy dostarczyć go do Urzędu Skarbowego, gdzie można również dokonać opłacenia podatku.
Jak wypełnić PCC-3 po kupnie samochodu krok po kroku?
Wypełnienie formularz PCC-3 nie jest bardzo skomplikowane, jednak należy zrobić to dokładnie. Przed przystąpieniem do jego uzupełniania warto przygotować umowę kupna-sprzedaży, w której znajduje się wiele przydatnych do PCC-3 informacji.
Pola 1 i 4: W tym miejscu należy podaj swój numer PESEL i datę zakupu pojazdu. Uwaga: Pole 4 nie służy do wpisania daty wypełniania deklaracji PCC-3, o czym zapomina wiele osób. Tutaj należy umieścić tę samą datę, która znajduje się w umowie kupna-sprzedaży pojazdu.
Rubryka A: wpisz Urząd Skarbowy, któremu podlegasz. Jeśli wypełniasz wniosek po raz pierwszy, zaznacz pole „złożenie deklaracji".
Rubryka B1: w pierwszej kolejności w polu 7 zaznacz kwadrat „inny podmiot", a następnie w polu 8 wybierz „osoba fizyczna". Jeżeli samochód będzie miał więcej niż jednego właściciela, w polu 7 należy zaznaczyć kwadrat „podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku", a do druku PCC-3 należy dołączyć formularz PCC-3/A, w którym znajdą się informacje nt. współwłaściciela pojazdu. W polu 9 podaj swoje imię i nazwisko, a w 10 – imię ojca i matki. Uwaga: sposób wypełniania formularz przedstawiony jest dla osoby fizycznej!
Rubryka B2: w tej rubryce podaj swój aktualny adres zamieszkania.
Rubryka C: w tej rubryce musisz opisać przedmiot opodatkowania i treść umowy cywilnoprawnej. W polu 1 wybierz opcję „umowa", a w polu 2 zaznacz, czy z pojazdu będziesz korzystać na terytorium RP, czy poza granicami. Dalej, w polu 3, zaznacz, gdzie została spisana umowa kupna-sprzedaży, a w polu 4 opisz pojazd. Podaj dane takie, jak: marka, model pojazdu, rok produkcji, pojemność silnika, przebieg, numer rejestracyjny, numer nadwozia, rodzaj nadwozia, typ paliwa oraz ewentualne uszkodzenia.
Rubryka D: to pole sprawia kupującym wiele problemów. W polu 27 podaj wartość pojazdu w momencie zakupu, czyli cenę, jaką zapłaciłeś za pojazd. Będzie to podstawa opodatkowania. W pola 28, 47 i 54 (Rubryka F) wpisz wartość podatku, którą musisz samodzielnie obliczyć. Jest to 2 proc. od zapłaconej kwoty. Jeśli auto kosztowało 10 000 złotych, podatek wyniesie 200 zł. Jeśli 20 000 złotych – 400 zł itd.
Rubryka H: jeśli pojazd będzie miał właścicieli, w tym miejscu musisz umieścić informację o załączniku PCC-3/A. Każdy ze współwłaścicieli musi mieć oddzielny druk PCC-3/A. Rubryka I: w tym miejscu podaj swoje imię i nazwisko, datę wypełnienia deklaracji i złóż czytelny podpis. Jeśli reprezentuje Cię osoba trzecia, podaj jej dane w Rubryce I2.
Gdzie złożyć dokument PCC-3?
Deklarację PCC-3 możesz złożyć osobiście w swoim Urzędzie Skarbowym, możesz wysłać ją pocztą lub przesłać online na stronie podatnik.gov.pl, korzystając ze specjalnego formularza. Pamiętaj, że składając PCC-3 nie możesz skorzystać z profilu zaufanego i Platformy ePUAP, natomiast możesz podpisać ją danymi autoryzacyjnymi.