Jak wypełnić pełnomocnictwo/ upoważnienie do rejestracji pojazdu?

Zakup samochodu wiąże się z kilkoma formalnościami, między innymi z wykupieniem ubezpieczenia OC czy z rejestracją lub przerejestrowaniem pojazdu. Zdarzają się jednak sytuację, kiedy nabywca auta nie może osobiście stawić się w Wydziale Komunikacji w celu dopełnienia niezbędnych formalności. W takiej sytuacji niezbędne będzie pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu.
Upoważnienie do Wydziału Komunikacji – kiedy może być przydatne?
Odpowiednie upoważnienie do Wydziału Komunikacji przyda się przede wszystkim w sytuacji, kiedy nabywca pojazdu nie może osobiście stawić się w urzędzie w celu dokonania rejestracji samochodu. Przyczyn może być wiele – od stanu zdrowia, poprzez pilny wyjazd, aż po zwyczajny brak wolnego czasu. Na szczęście w takiej sytuacji rejestracja samochodu nadal jest możliwa – wystarczy pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu.
Przypomnijmy, że pojazd, który nie został prawidłowo zarejestrowany, nie może poruszać się po drogach. Jest to szczególnie istotne w przypadku nowych aut z salonu, gdzie nabywca – zanim wyjedzie na ulice – musi dopełnić formalności, w szczególności zakupu OC i rejestracji. Jeśli natomiast chodzi o samochody używane, nabywca ma kilka dni na rejestrację. Nie należy jednak z tym zwlekać, ponieważ w razie stłuczki samochód zarejestrowany na poprzedniego właściciela może okazać się sporym problemem. Warto więc zarejestrować auto od razu po zakupie – naet jeśli niezbędne będzie upoważnienie do Wydziału Komunikacji.
Uwaga – podczas rejestracji w urzędzie muszą stawić się wszyscy współwłaściciele auta! Jeśli któryś ze współwłaścicieli nie może być obecny, również niezbędne będzie pełnomocnictwo.
Pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu – jak wypełnić?
Pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu upoważnia inną osobę niż właściciel samochodu do rejestracji auta. Tego typu upoważnienie do Wydziału Komunikacji można przygotować samodzielnie – nie ma tutaj potrzeby korzystania z pomocy notariusza. Jak wypełnić pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu krok po kroku?
Pierwszą rzeczą, którą należy wypełnić, jest uzupełnienie pola na miejscowość i datę – chodzi o dzień, w którym wypełniane było pełnomocnictwo. Ten krok z pewnością nie sprawi żadnych problemów.
Następnie osoba upoważniająca powinna uzupełnić najważniejszy fragment pełnomocnictwa, który (w zależności od wzoru) może brzmieć na przykład w ten sposób:
Ja niżej podpisany………………..PESEL………………..zamieszkały/a………………..(dokładny adres)
W tym miejscu powinny pojawić się dane osobowe właściciela pojazdu, który udziela pełnomocnictwa.
UPOWAŻNIAM Pana/Panią………………..(imię i nazwisko) (stopień pokrewieństwa) PESEL………………..zamieszkałego/łą………………..(dokładny adres)
Tutaj natomiast należy umieścić dane osoby upoważnianej do rejestracji pojazdu.
do dokonania w moim imieniu następujących czynności związanych z pojazdem: marki………………..o nr rejestracyjnym………………..nr nadwozia (VIN)………………..
W tym fragmencie niezbędne jest uzupełnienie danych na temat pojazdu. Należy uważać, aby wszystkie dane były poprawne – w szczególności numer VIN.
- Rejestracja pojazdu
- Odbiór stałego dowodu rejestracyjnego
- Wymiana dowodu rejestracyjnego
- Wyrejestrowanie pojazdu.
Na końcu należy zaznaczyć, czego dotyczy pełnomocnictwo. W tym przypadku upoważnienie do Wydziału Komunikacji dotyczy rejestracji pojazdu. Jak widać jednak, możliwe jest również wystawienie upoważnienia do odbioru stałego, tzw. twardego dowodu rejestracyjnego, do wymiany dowodu rejestracyjnego oraz do wyrejestrowania pojazdu.
Pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu to spore ułatwienie!
Warto pamiętać o możliwości wystawienia upoważnienia do Wydziału Komunikacji, nie tylko upoważniającego do rejestracji pojazdu, ale też do innych czynności. Takie rozwiązanie może okazać się dużym ułatwienie dla osób, które nie mają możliwości, aby osobiście stawić się w Wydziale Komunikacji, a także w sytuacji, gdy nie wszyscy właściciele mają czas, aby uczestniczyć w rejestracji.