Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak zapłacić akcyzę za samochód?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Jak zapłacić akcyzę za samochód?

Sprowadziłeś samochód z innego kraju i nie do końca wiesz, o jakich formalnościach musisz pamiętać? Jednym z Twoich obowiązków jest opłacenie podatku akcyzowego. Co ważne, jego wysokość jest uzależnione od auta – za samochód z silnikiem spalinowym 3500 cm3 zapłacisz nawet 18,6% akcyzy, jednak niektóre rodzaje pojazdów są zwolnione z podatku. Sprawdź, jak zapłacić akcyzę za samochód, ile wynosi podatek i o jakich dodatkowych dokumentach trzeba pamiętać.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sprowadzone samochody wciąż popularne w Polsce

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że Polacy bardzo cenią samochody, które zostały sprowadzone do Polski. Często również decydują się na samodzielne sprowadzenie wybranego auta. W samym 2019 roku do Polski sprowadzono ponad milion pojazdów, z czego ponad 582 tysiące pochodziły z Niemiec. Popularne były również auta sprowadzone z Francji (prawie 100 tysięcy) czy z Belgii (ponad 70 tysięcy).

Co prawda w 2020 roku import używanych samochodów nieco spadł, jednak biorąc pod uwagę trudną sytuację spowodowaną pandemią, rynek ten nadal ma się nieźle. Łącznie w całym 2020 roku do Polski sprowadzono 848 154 pojazdy. Jeśli chodzi o kraje, z których importowano auta, na pierwszym miejscu znalazły się Niemcy, na drugim Francja, a na trzecim Belgia – a więc tutaj nic się nie zmieniło.

Sprowadzenie auta dla wielu osób jest najlepszym sposobem na zakup nowego pojazdu. Należy jednak pamiętać, że wyliczając łączny koszt takiego zakupu, trzeba doliczyć do niego również akcyzę.

Rejestracja samochodu z zagranicy – o czym należy pamiętać?

Rozważasz sprowadzenie samochodu z zagranicy? Kusząca cena i dobry stan techniczny to główne powody, dla których przewiezienie auta może być lepszym rozwiązaniem, niż zakup używanego pojazdu w Polsce? Jednocześnie jednak obawiasz się, czy to rzeczywiście się opłaca? Co z formalnościami?

Po zakupie samochodu używanego jest zobowiązany do opłacenia podatku, wynoszącego 2% wartości auta. Oprócz tego musisz go zarejestrować i kupić obowiązkowe OC. To niezbędne formalności, o których musisz pamiętać. Jeśli samochód jest sprowadzony z innego kraju, dodatkowo należy zapłacić akcyzę. Konieczność opłacenia akcyzy dla niektórych może być zaskoczeniem, ponieważ obowiązek ten spoczywa na kierowcach od niedawna, a dokładniej od 2017 roku. To, czy zakup auta z zagranicy jest opłacalny, zależy głównie od ceny pojazdu, ceny transportu i jego stanu technicznego. Podejmując decyzję warto również pamiętać o podatku akcyzowym.

Czym jest podatek akcyzowy?

Akcyza to podatek od sprowadzonego samochodu, który należy opłacić, gdy decydujemy się na import samochodu z innego kraju do Polski. Opłata ta musi zostać uiszczona zarówno w przypadku nowych, jak i używanych samochodów. Co ważne, dotyczy ona nie tylko samochodów osobowych, ale też innych pojazdów, takich jak auta ciężarowe czy motocykle. Osoby zainteresowane tematem z pewnością wiedzą, że opłaty akcyzowe uiszczane są od wielu innych wyrobów akcyzowych, takich jak benzyny silnikowe, oleje napędowe, paliwa gazowe, a nawet wyroby alkoholowe czy wyroby tytoniowe.

Stawki akcyzy w 2021 roku

Stawki akcyzy ustalane są przez Unię Europejską. Należy jednak pamiętać, że stawki te są minimalne. Oznacza to, że mogą one zostać podniesione w danym kraju, jeśli jego rząd podejmie taką decyzję. Z tego powodu wysokość podatku akcyzowego znacząco różni się pomiędzy różnymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej – choć, z uwagi na stawki minimalne, nie schodzą one poniżej określonego w rozporządzeniu poziomu.

Wysokość akcyzy zależna jest od dwóch czynników – rodzaju pojazdu i pojemności silnika. Informacje o obowiązujących stawkach akcyzy można znaleźć w Ustawie o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2009 r. Warto sprawdzić stawki jeszcze przed sprowadzeniem auta, aby wiedzieć, jaka będzie wysokość podatku od sprowadzonego samochodu – dzięki temu koszt akcyzy nie będzie zaskoczeniem.

Stawki akcyzy w 2021 roku są następujące:

  • samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 - 18,6% podstawy opodatkowania,
  • pozostałych samochodów osobowych - 3,1% podstawy opodatkowania.

text

Widać więc, że w porównaniu do 2021 roku stawki akcyzy w Polsce nie uległy zmianie. Kwota podatku powinna zostać przeliczona na PLN w oparciu o kurs NBP z dnia, w którym sprowadzone auto przekroczyło granicę Polski. To ważne, szczególnie jeśli data zakupu jest inna niż data przekroczenia granicy.

A może warto wybrać auto hybrydowe?

Od pewnego czasu zauważyć można, że coraz bardziej popularne stają się auta elektryczne i hybrydowe. I nie trzeba wcale wnikliwie obserwować rynku motoryzacyjnego – wystarczy raz na jakiś czas zerknąć na reklamy producentów samochodów. Na ulicach również zobaczyć można coraz więcej takich aut. Ty również rozważasz zakup pojazdu hybrydowego? Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 2020 roku osoby, które kupują auto hybrydowe, mogą płacić niższą stawkę akcyzy.

Niższy podatek ma stanowić zachętę do zakupu samochodów, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Niższa stawka podatku od sprowadzonego samochodu dotyczy przede wszystkim pojazdów z napędem hybrydowym, a także z napędem hybrydowym typu plug-in o pojemności silnika 3500 cm3. Zgodnie z Art. 105 Ustawy o podatku akcyzowych stawki akcyzy dla pojazdów hybrydowych wynoszą:

  • samochody osobowe hybrydowe plug in o pojemności silnika>2000≤3500 cm3 – 9,3%,
  • samochody osobowe hybrydowe o pojemności silnika>2000≤3500 cm3 – 9,3%,
  • samochody osobowe hybrydowe o pojemności silnika≤2000 cm3 – 1,55%.

Warto więc zastanowić się nad zakupem takiego pojazdu, gdyż kwota akcyzy może być tutaj o wiele niższa niż w przypadku auta z silnikiem tradycyjnym. Różnica ta odczuwalna jest w szczególności w przypadku pojazdów, w których pojemność silnika przekracza 2000 cm3.

Jak zapłacić akcyzę za samochód?

Istnieje kilka sposobów na zapłacenie podatku od kupna samochodu, który sprowadzony został z innego kraju. Akcyzę opłacić można w Urzędzie Skarbowym, można więc zrobić to przy okazji płacenia podatku 2%. To spore ułatwienie, ponieważ jeszcze do niedawna akcyzę trzeba było opłacać w Urzędzie Celnym.

Akcyzę można także zapłacić online, co z uwagi na sytuację pandemiczną jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie trzeba bowiem wychodzić z domu i odwiedzać osobiście Urzędu Skarbowego. Aby zapłacić akcyzę przez internet, należy złożyć odpowiedni wniosek przy użyciu Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych: https://www.puesc.gov.pl/.

Co istotne, po wysłaniu wniosku należy pobrać zaświadczenie o opłaceniu podatku akcyzowego. Będzie ono niezbędne podczas załatwiania formalności w Wydziale Komunikacji, związanych z rejestracją pojazdu.

Deklaracja uproszczona nabycia wewnątrzwspólnotowego

Oprócz opłacenia podatku akcyzowego należy również pamiętać o złożeniu Deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego, czyli AKC-U. Należy to zrobić najpóźniej 14 dni po opłaceniu akcyzy – jednak nie później, niż w dniu rejestracji samochodu. Nie warto więc czekać – o wiele lepiej jak najszybciej załatwić wszystkie formalności, na wypadek, gdyby po drodze miały pojawić się jakieś komplikacje. Do Deklaracji należy dołączyć umowę kupna-sprzedaży samochodu, wniosek o wydanie zaświadczenia o opłaceniu akcyzy, potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej, a także inne dokumenty pojazdu. Jeśli auto ma kilku właścicieli, każdy z nich musi złożyć taką Deklarację.

Nie zapłaciłem akcyzy – co robić?

Choć większość osób sprowadzających samochody pamięta o akcyzie, zdarza się, że ktoś może nie wiedzieć o takiej konieczności. Co w takiej sytuacji? Jakie są konsekwencje nieopłacenia akcyzy? Za każdy dzień zwłoki mogą zostać naliczone odsetki. Dodatkowo rejestracja samochodu nie będzie możliwa, ponieważ jednym z niezbędnych dokumentów jest zaświadczenie o opłaceniu podatku od sprowadzonego samochodu, czyli właśnie akcyzy. Należy więc jak najszybciej opłacić akcyzę, a następnie przystąpić do kolejnych formalności.

Akcyza za samochód – podsumowanie

Choć stawki akcyzy na 2021 rok nie zmieniły się w stosunku do ubiegłego roku i nadal są stosunkowo wysokie, dla wielu osób sprowadzenie samochodu z innego kraju nadal jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem. Dotyczy to w szczególności samochodów z Niemiec, które uchodzą za bardzo zadbane, dzięki czemu nawet kilkuletnie auto jest niemal jak nowe. Nic dziwnego, że sprowadzanie samochodów z Niemiec nadal jest tak popularne wśród Polaków. Jeśli i Ty planujesz sprowadzenie auta, koniecznie zastanów się nad zakupem samochodu hybrydowego. W ten sposób możesz sporo zaoszczędzić na podatku akcyzowym, a przy tym Twoje auto będzie bardziej przyjazne dla środowiska. Po opłaceniu akcyzy nie zapomnij o innych formalnościach – między innymi o zakupie ubezpieczenia OC czy Autocasco. Potem będziesz mógł już tylko cieszyć się jazdą swoim nowym, wymarzonym autem.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Czym jest podatek akcyzowy?

Akcyza to podatek od sprowadzonego samochodu, który należy opłacić, gdy decydujemy się na import samochodu z innego kraju do Polski. Opłata ta musi zostać uiszczona zarówno w przypadku nowych, jak i używanych samochodów.

Jakie są stawki akcyzy w 2021 roku?

Dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 - 18,6% podstawy opodatkowania. Dla pozostałych samochodów osobowych - 3,1% podstawy opodatkowania.

Jak zapłacić akcyzę za samochód?

Akcyzę opłacić można w Urzędzie Skarbowym, można więc zrobić to przy okazji płacenia podatku 2%. To spore ułatwienie, ponieważ jeszcze do niedawna akcyzę trzeba było opłacać w Urzędzie Celnym. Akcyzę można także zapłacić online, co z uwagi na sytuację pandemiczną jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie trzeba bowiem wychodzić z domu i odwiedzać osobiście Urzędu Skarbowego. Aby zapłacić akcyzę przez Internet, należy złożyć odpowiedni wniosek przy użyciu Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty