Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak zapłacić akcyzę za samochód?

Porówneo: Jak zapłacić akcyzę za samochód?

Sprowadziłeś samochód z innego kraju i nie do końca wiesz, o jakich formalnościach musisz pamiętać? Jednym z Twoich obowiązków jest opłacenie podatku akcyzowego. Co ważne, jego wysokość jest uzależnione od auta – za samochód z silnikiem spalinowym 3500 cm3 zapłacisz nawet 18,6% akcyzy, jednak niektóre rodzaje pojazdów są zwolnione z podatku. Sprawdź, jak zapłacić akcyzę za samochód, ile wynosi podatek i o jakich dodatkowych dokumentach trzeba pamiętać.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Rejestracja samochodu z zagranicy – o czym należy pamiętać?

Rozważasz sprowadzenie samochodu z zagranicy? Kusząca cena i dobry stan techniczny to główne powody, dla których przewiezienie auta może być lepszym rozwiązaniem, niż zakup używanego pojazdu w Polsce? Jednocześnie jednak obawiasz się, czy to rzeczywiście się opłaca? Co z formalnościami?

Po zakupie samochodu używanego jest zobowiązany do opłacenia podatku, wynoszącego 2% wartości auta. Oprócz tego musisz go zarejestrować i kupić obowiązkowe OC. To niezbędne formalności, o których musisz pamiętać. Jeśli samochód jest sprowadzony z innego kraju, dodatkowo należy zapłacić akcyzę. Konieczność opłacenia akcyzy dla niektórych może być zaskoczeniem, ponieważ obowiązek ten spoczywa na kierowcach od niedawna, a dokładniej od 2017 roku. To, czy zakup auta z zagranicy jest opłacalny, zależy głównie od ceny pojazdu, ceny transportu i jego stanu technicznego. Podejmując decyzję warto również pamiętać o podatku akcyzowym.

Czym jest podatek akcyzowy?

Akcyza, czyli podatek akcyzowy, to specjalna opłata, której musi dokonać każdy, kto chce sprowadzić samochód z innego kraju i zarejestrować go w Polsce. Akcyza dotyczy zarówno nowych, jak i używanych samochodów.

Jaka jest wysokość akcyzy? To zależy od auta

Jako kierowca sprowadzający pojazd z pewnością zastanawiasz się, ile kosztuje akcyza. Wysokość akcyzy zależy od rodzaju samochodu.

Wysokość akcyzy na pojazdy silnikowe:

- 3,1% w przypadku aut, gdzie pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3,

- 18.6% w autach o pojemności od 2001 cm3 do 3500 cm3.

Kwota akcyzy musi zostać przeliczona na złotówki na podstawie kursu NBP z tego dnia, w którym pojazd przekroczył polską granicę. Podatek akcyzowy należy zapłacić w ciągu 30 dni od zakupu pojazdu, jednak warto zrobić to jak najwcześniej. Dopiero po jego opłaceniu można otrzymać oświadczenie, które jest niezbędne do zarejestrowania pojazdu w Polsce. Akcyza na samochody hybrydowe niższa od 2020 roku

To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy sprowadzają z zagranicy auta hybrydowe. Od 1 stycznia 2020 roku akcyza na takie pojazdy jest o połowę niższa niż dotychczas. Zgodnie z nowelizacją ustawy akcyzowej, dotyczy to zwykłych hybryd i hybryd plug-in a pojemności silnika od 2 do 3,5 cm3. Co zaskakujące, obniżenie nie dotyczy hybryd plug-in z silnikiem poniżej 2 cm, choć są one bardziej ekologiczne. Ile dokładnie wyniesie akcyza za pojazdy, które są bardziej przyjazne dla środowiska?

  • zwykłe hybrydy (HEV) – przy silnika do 2000 cm3 akcyza wyniesie 1,55%, a w autach powyżej 2001 cm3 – 9,3%,

  • tzw. miękkie hybrydy (MHEW) – przy silnika do 2000 cm3 akcyza wyniesie 1,55%, a w autach powyżej 2001 cm3 – 9,3%,

  • hybrydy plug-in – silniki do 2000 cm3 zwolnione z akcyzy, przy silnikach od 2001 cm3 akcyza wyniesie 9,3%,

  • auta elektryczne z REX – silniki do 2000 cm3 zwolnione z akcyzy, przy silnikach od 2001 cm3 akcyza wyniesie 9,3%.

Od 2021 roku właściciele aut elektrycznych z REX i hybryd plug-in, gdzie pojemność silnika będzie mniejsza niż 2000 cm3, zapłacą 3,1% podatku akcyzowego. Z uwagi na fakt, że do końca 2020 roku pojazdy te są zwolnione z akcyzy, warto rozważyć ich wcześniejsze sprowadzenie. Auta elektryczne i wodorowe są zwolnione z podatku akcyzowego.

Jak zapłacić akcyzę za samochód?

Jeszcze do niedawno akcyzę opłacało się w Urzędzie Celnym, jednak dzisiaj można zrobić to w Urzędzie Skarbowym. To spore ułatwienie, ponieważ – po zakupie auta – i tak należy zapłacić w US podatek w wysokości 2% wartości pojazdu. Co bardzo ważne, opłacenia podatku akcyzy można dokonać przez internet. Aby to zrobić, należy złożyć odpowiedni wniosek przy użyciu Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych: https://www.puesc.gov.pl/. Po opłaceniu akcyzy należy pobrać specjalne zaświadczenie o uregulowaniu.

Deklaracja uproszczona nabycia wewnątrzwspólnotowego

Oprócz tego konieczne jest złożenie „Deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego”, czyli AKC-U. Należy to zrobić 2 ciągu 14 dni od opłacenia akcyzy. Każdy współwłaściciel pojazdu musi złożyć osobny wniosek. Należy dołączyć do niego kopię umowy kupna-sprzedaży, dowód opłacenia akcyzy, potwierdzenie uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeśli jest, a także inne dokumenty samochodu.

Jest on istotny podczas nabywania aut w krajach należących do Unii Europejskiej. Nabywca musi złożyć taki wniosek w ciągu 14 dni od uiszczenia opłaty akcyzowej. Jeśli pojazd będzie mieć kilku właścicieli, każdy z nich musi złożyć osobny wniosek. Do składanej deklaracji należy dołączyć także kilka niezbędnych dokumentów: kopię umowy kupna – sprzedaży, wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zapłatę akcyzy za samochód, potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej oraz dokumenty pojazdu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty