Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak zarejestrować samochód? Przeczytaj nasz krótki poradnik! | Porówneo

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Jak zarejestrować samochód? Przeczytaj nasz krótki poradnik! | Porówneo

Kupiłeś nowy samochód i zastanawiasz się, jak go zarejestrować? Niezależnie od tego, czy kupujesz nowe czy używane auto, rejestracja jest niezbędna – podpowiadamy, jak sprawnie zarejestrować samochód.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Rejestracja samochodu – pamiętaj o ubezpieczeniu

Osoby, które mają już samochód i po prostu wymieniają go na nowszy, doskonale wiedzą, że rejestracja samochodu jest stosunkowo prostym procesem. Jeśli jednak kupiłeś swój pierwszy samochód, z pewnością czujesz się nieco zagubiony. Przede wszystkim pamiętaj, aby podczas zakupu samochodu u osoby prywatnej zadbać o umowę kupna-sprzedaży. Powinny powstać dwie kopie – jedna dla Ciebie, druga dla sprzedawcy auta. W przypadku auta, zakupionego w Polsce, powinieneś również otrzymać dowód rejestracyjny oraz aktualną polisę ubezpieczeniową. Jeśli kupione przez Ciebie auto nie ma ważnego ubezpieczenia, pierwszą czynnością, którą musisz wykonać, jest zakup OC – samochody bez ubezpieczenia nie mogą poruszać się po drogach.

Gdzie zarejestrować samochód?

Kiedy już staniesz się właścicielem auta i będziesz posiadał ważne ubezpieczenie, możesz udać się do urzędu w celu jego rejestracji. Dokonuje się tego w wydziale komunikacji urzędu, właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Może to być urząd starostwa powiatowego, urząd miasta – jeżeli mieszkasz w mieście na prawach powiatu lub też urząd dzielnicy, jeśli mieszkasz w Warszawie lub innym dużym mieście. Możesz również dokonać rejestracji samochodu przez internet, jeżeli w Twoim urzędzie jest taka możliwość. Jeśli tak, skorzystaj ze specjalnej skrzynki podawczej – powinieneś tam znaleźć wszystkie informacje o niezbędnych dokumentach. Taki sposób jest o wiele bardziej wygodny, dlatego coraz większa ilość urzędów pozwala na internetowa rejestrację samochodów.

Rejestracja samochodu – niezbędne dokumenty

W celu rejestracji swojego nowego auta potrzebujesz pełnego kompletu dokumentów. Wśród nich powinny znaleźć się:

  • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu – wzór wniosku znajdziesz na stronie internetowej wydziału komunikacji;
  • dokument tożsamości – dowód osobisty lub inny, który potwierdzi Twoją tożsamość;
  • dowód własności pojazdu – niezbędna będzie umowa kupna-sprzedaży, którą zawarłeś podczas zakupu auta. Może to być również umowa darowizny lub faktura VAT za zakup pojazdu;
  • karta pojazdu – jeśli taka została wydana;
  • dowód rejestracyjny pojazdu – o ile oczywiście był on wcześniej rejestrowany. W dowodzie powinna widnieć informacja o aktualnym badaniu technicznym – jeśli auto takiego nie posiada, wykonaj badanie i złóż w urzędzie zaświadczenie o pozytywnym wyniku;
  • dowody wniesienia niezbędnych opłat.

Przygotuj również dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu.

Ile kosztuje rejestracja pojazdu?

Rejestracja samochodu wiąże się z dodatkowymi kosztami, na które musisz się przygotować. Opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i specjalną naklejkę na szybę wynosi 85 złotych. Oprócz tego musisz zapłacić 13,50 zł za pozwolenie czasowe. Koszt tablic rejestracyjnych to 80 złotych w przypadku samochodu. Tablice motocyklowe będą kosztowały 40 złotych, 30 złotych – motorowerowe, a 1000 złotych indywidualne. Dodatkowo niezbędna będzie opłata ewidencyjna w wysokości 50 groszy, którą zapłacisz za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, karty pojazdu i naklejki kontrolnej. A zatem całkowity koszt rejestracji samochodu to 179 złotych. Pamiętaj, że w sytuacji, gdy Twój nowy pojazd zarejestrowany jest w tym samym starostwie lub urzędzie miasta, w których chcesz go zarejestrować, nie musisz zmieniać tablic rejestracyjnych ani za nie płacić.

Rejestracja czasowa i właściwa

Podczas pierwszej wizyty w urzędzie, podczas której złożysz wniosek o rejestrację, urzędnik zarejestruje Twój samochód na 30 dni – jest to rejestracja czasowa. W ciągu tego miesiąca Twój pojazd zostanie sprawdzony oraz powstanie nowy dowód rejestracyjny. Z reguły rejestracja czasowa dokonywana jest od razu, dzięki czemu możesz swobodnie poruszać się po drogach. Po 30-stu dniach nastąpi rejestracji właściwa pojazdu. Samochód zostanie zarejestrowany na stałe, a Ty otrzymasz wszystkie niezbędne dokumenty.

Jak zarejestrować samochód – podsumowanie

Jak widzisz, zarejestrowanie samochodu jest procesem prostym – wystarczy złożyć w urzędzie właściwe dokumenty i zaczekać przez 30 dni na rejestrację właściwą. W celu usprawnienia całego procesu postaraj się, aby wszystko przebiegło jak najbardziej sprawnie – upewnij się, że Twój wniosek wypełniony jest właściwie, a w składanym przez Ciebie komplecie dokumentów niczego nie brakuje. Dzięki temu już niebawem będziesz mógł cieszyć się jazdą swoim nowo zakupionym, świeżo zarejestrowanym pojazdem!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty