Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak zgłosić szkodę do PZU?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Jak zgłosić szkodę do PZU?

Miałeś niewielką stłuczkę w drodze do pracy? A może przydarzyła Ci się całkiem poważna kolizja, na skutek której auto zostało mocno uszkodzone? Sprawdź, jak zgłosić szkodę do PZU. Okazuje się, że to bardzo proste!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

PZU – towarzystwo ubezpieczeniowe, któremu ufają Polacy

PZU to jedna z tych firm ubezpieczeniowych, którym Polacy ufają najbardziej – i to już od wielu lat. Powszechny Zakład Ubezpieczeń, czyli właśnie PZU, to spółka, której historia sięga aż 1803 roku. A zatem dzisiaj firma ta ma ponad 200 lat! To sporo czasu, aby wypracować sobie tradycje – i, jak widać, firma pozostaje im wierna do dzisiaj. Obecnie PZU jedną z najprężniej działających firm ubezpieczeniowych w Polsce. Wiele osób w Polsce od wielu lat ubezpieczenia tam swoje domy, mieszkania, samochody, a także zdrowie i życie. PZU to firma, która znana jest z bardzo nowoczesnej oferty, wysokiej jakości obsługi, a także bardzo profesjonalnego i rzetelnego podejścia do ubezpieczeń. Wielu kierowców, którzy szukają ubezpieczenia OC, kieruje się właśnie do PZU. Dla większości z nich istotny jest również wygodny sposób zgłaszania szkody komunikacyjnej i możliwość szybkiego uzyskania odszkodowania.

Co robić po kolizji drogowej?

Skontaktowanie się z firmą ubezpieczeniową powinno być jedną z tych rzeczy, które kierowca musi zrobić po kolizji drogowej. Dzięki temu, że każdy kierowca w Polsce jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia OC, każda osoba, która została poszkodowana podczas stłuczki czy wypadku, może liczyć na odszkodowanie, wypłacone przez ubezpieczyciela sprawcy. Aby jednak możliwe było jego uzyskanie, należy pamiętać o kilku kwestiach.

Przede wszystkim po kolizji drogowe należy dokładnie ocenić, co zostało uszkodzone. Osoba poszkodowana i sprawca powinno sporządzić specjalne oświadczenie o kolizji drogowej. To ono będzie podstawą do ubiegania się o odszkodowanie. Co powinno znaleźć się w takim oświadczeniu?

 • data i dokładne miejsce zdarzenia,
 • dane osobowe sprawcy kolizji, takie jak imię, nazwisko, numer dowodu osobistego i adres zamieszkania,
 • dane pojazdu sprawcy – model, marka, rok produkcji i numer rejestracyjny, kolor, istniejące uszkodzenia,
 • dane poszkodowanego,
 • dane pojazdu poszkodowanego – warto wspomnieć o ewentualnych uszkodzeniach,
 • numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy oraz informacje na temat towarzystwa ubezpieczeniowego, w której ma OC,
 • dokładny opis zdarzenia – im więcej informacji, tym lepiej. Warto dokładnie opisać całą sytuację oraz wszystkie powstałe uszkodzenia. Z pewnością pomoże to w sprawnym uzyskaniu odszkodowania i uchroni obie strony przed ewentualnymi oszustwami i nadużyciami,
 • podpis sprawcy i poszkodowanego.

Oświadczenie musi być przygotowane w dwóch identycznych egzemplarzach. Warto również wymienić się danymi kontaktowymi, na przykład numerem telefonu czy adresem mailowym, aby w razie potrzeby można być łatwo się skontaktować. Po spisaniu oświadczenia można skontaktować się z ubezpieczycielem, który wypłaci OC.

Jak zgłosić szkodę do PZU?

Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się nie tylko w walce o nowych klientów, ale też w zapewnianiu im maksymalnie sprawnej obsługi. PZU dba o to, aby klienci mogli liczyć na najwyższą jakość usług, czego dowodem może być możliwość wygodnego i bardzo sprawnego zgłaszania szkód komunikacyjnych. Jak zgłosić szkodę do PZU? To bardzo proste!

Aby zgłosić szkodę komunikacyjną do PZU, można skorzystać z jednej z dostępnych możliwości. Pierwsza z nich to zgłoszenie szkody online. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę https://zgloszenie.pzu.pl/#/, a następnie wybrać jedną z opcji: Moje Ubezpieczenie (AC) lub Ubezpieczenie sprawcy (OC). Po wybraniu drugiej opcji należy uzupełnić pola, dotyczące daty i miejsca zdarzenia, a także danych sprawcy, tj. numer rejestracyjny i numer ubezpieczenia. Następnie nastąpi przekierowanie na kolejną stronę, na której należy wybrać rodzaj szkody:

 • Zderzenie z pojazdem w ruchu,
 • Zderzenie z przedmiotem,
 • Uszkodzenie pojazdu podczas parkowania,
 • Uszkodzenie lub zniszczenie pojazdu.

Kolejne pytanie dotyczą innych okoliczności szkody. Po wypełnieniu całego formularza informacje zostają przekazane do PZU.

Inne możliwości zgłoszenia szkody w PZU to między innymi:

 • zgłoszenie szkody przez czat wideo: https://porozmawiaj.video.pzu.pl/video/pzu/
 • telefon: 801 102 102 lub 22 566 55 55,
 • wysłanie SMS-a o treści SZKODA pod numer 4102 – firma skontaktuje się telefonicznie,
 • wysłanie maila na adres: kontakt@pzu.pl,
 • spotkanie z agentem,
 • odwiedzenie oddziału PZU.

Istnieje również możliwość zgłoszenia szkody podczas zagranicznej podróży. W tym celu należy skontaktować się pod nr telefonu: +48 22 566 55 44.

Zgłoszenie szkody do PZU – podsumowanie

Jak widać, istnieje wiele możliwości zgłoszenia szkody komunikacyjnej w PZU. Klienci mogą skontaktować się z firmą telefonicznie, mailowo lub zgłosić szkodę przez specjalny formularz. Tak duża ilość opcji pokazuje, że firma PZU bardzo poważnie traktuje swoich klientów i stara się wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom – a te, jak wiadomo, bywają mocno zróżnicowane. Jedno jest pewne: zgłoszenie szkody do PZU jest proste i wygodne!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty