Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak zmienić ubezpieczyciela samochodu?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Jak zmienić ubezpieczyciela samochodu?

Lada moment kończy się Twoje OC i zastanawiasz się nad zmianą towarzystwa ubezpieczeniowego? A może kupiłeś samochód i nie chcesz w dalszym ciągu korzystać z usług firmy, w której OC wykupił poprzedni właściciel? Sprawdź, jak zmienić ubezpieczyciela samochodu i w jakich sytuacjach może to zrobić.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zmiana firmy ubezpieczeniowej może być dobrą decyzję

Wydaje Ci się, że zmiana ubezpieczyciela jest bardzo skomplikowana i nie warto się jej podejmować? Nieprawda – jej dokonanie wcale nie jest trudne. Co więcej, taka zmiana może być bardzo opłacalna, a w niektórych sytuacjach może nawet pozwolić na spore oszczędności. Kiedy warto zdecydować się na taki krok?

Jedną z sytuacji, w których kierowcy decydują się na zmianę ubezpieczyciela, jest moment, w którym kupują używany samochód. Z reguły takie auto ma jeszcze ważne OC – czasem do transakcji dochodzi niedługo po jego przedłużeniu. Nabywca pojazdu może wtedy korzystać z takiego ubezpieczenia do końca okresu trwania polisy. Niemniej jednak może również zmienić ubezpieczyciela, na przykład na takiego, który zaproponuje mu dobrą cenę lub bardziej korzystne warunki. Dodatkowo jeśli auto ma tylko OC, a kierowca chce dokupić AC, często decyduje się na rezygnację ze starego ubezpieczenia i kupuje pełen pakiet w firmie, z usług której korzysta od dawna. Należy pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe po zmianie właściciela często decydują się na rekalkulację składki. Może się zdarzyć, że nabywca będzie musiał dopłacić do ubezpieczenia. Jeśli chodzi o ewentualny zwrot składki, powędruje on do poprzedniego właściciela, który dokonywał transakcji z ubezpieczycielem.

Inną sytuacją, w której warto rozważyć zmianę firmy ubezpieczeniowej jest moment, kiedy aktualne OC jest bardzo drogie. Należy pamiętać, że zakres OC jest identyczny w każdej firmie, jednak różnice w cenie mogą przekraczać nawet 2000 zł. Jeśli tak, to po co przepłacać? Lepiej zmienić ubezpieczyciela na takiego, który zaproponuje nam lepsze warunki. Oczywiście można to zrobić dopiero wtedy, kiedy wygaśnie poprzednia umowa.

O specyficznej sytuacji mówimy, kiedy właściciel pojazdu wpada w tzw. pułapkę podwójnego ubezpieczenia. O co chodzi? Otóż dochodzi do niej najczęściej wtedy, gdy kierowca jest przekonany, że jego obecne OC dobiega końca i podpisuje umowę z inną firmą. Po pewnym czasie otrzymuje on wezwanie do opłacenia składki – okazuje się, że pochodzi ono od poprzedniego ubezpieczyciela. Jak to możliwe? Okazuje się, że OC, wykupione w tamtym TU, zostało przedłużone automatycznie. Jeżeli nie zadbamy o wypowiedzenie OC w terminie, prawdopodobnie zostanie ono automatycznie przedłużone. Należy więc zrezygnować z niego przed podpisaniem umowy z nowym ubezpieczycielem.

Kiedy można zmienić ubezpieczyciela samochodu?

Czy firmę ubezpieczeniową możemy zmienić w każdej sytuacji? Niekoniecznie. Jest to możliwe w kilku sytuacjach:

  • kończy się Twoje ubezpieczenie OC i chciałbyś poszukać tańszej firmy,
  • kupiłeś używane auto i chcesz zrezygnować z OC dotychczasowego właściciela,
  • podpisałeś nową umowę na OC, ale nie wypowiedziałeś starej (tzw. pułapka podwójnego ubezpieczenia),
  • od zawarcia nowej umowy OC nie minęło więcej niż 30 dni – pod warunkiem, że zawarłeś ją zdalnie.

Jeśli dotyczy Cię któraś z wymienionych sytuacji, masz pełne prawo do zmiany firmy ubezpieczeniowej. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na złożenie wypowiedzenia w trakcie trwania umowy OC, na przykład postanowisz zmienić firmę, musisz liczyć się z koniecznością opłacenia kary umownej. W takiej sytuacji lepiej zaczekać, aż 12–miesięczny okres trwania umowy dobiegnie końca.

Jak złożyć wypowiedzenie OC?

Zmiana ubezpieczyciela OC nie jest skomplikowana. Wystarczy złożyć wypowiedzenie w firmie, z usług której chcemy zrezygnować. Przedtem należy znaleźć nowe towarzystwo, z którym podpiszemy umowę, ponieważ przerwy w OC mogą skończyć się karą – często w wysokości kilku tysięcy złotych.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych daje klientów wybór sposobu, w jaki złożą wypowiedzenie OC:

  • przesłanie dokumentu formą elektroniczną, czyli przez e-mail, do firmy ubezpieczeniowej – może to być skan lub zdjęcie wypowiedzenia,
  • wysyłka dokumentów pocztą tradycyjną lub kurierem,
  • złożenie wypowiedzenia w placówce danej firmy ubezpieczeniowej lub podczas spotkania z agentem,
  • skorzystanie ze specjalnego formularza na stronie towarzystwa – obecnie większość towarzystw posiada takie formularze na swoich stronach www.

Jeśli chodzi o wzór wypowiedzenia OC, można go znaleźć w internecie lub na stronach firm ubezpieczeniowych. Należy bezwzględnie pamiętać o dotrzymaniu terminów. Z polisy trzeba zrezygnować najpóźniej jeden dzień przed datą jej zakończenia. W przeciwnym wypadku może zostać przedłużona na kolejny rok.

Nie przepłacaj – postaw na tanie OC!

Jeśli chcesz znaleźć firmę ubezpieczeniową, która zaoferuje Ci tańsze OC, koniecznie skorzystać z porównywarki ubezpieczeniowej. To prosty sposób na znalezienie naprawdę korzystnej oferty – a przecież nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie, które w każdym przypadku ma taki sam zakres, prawda? Kalkulator OC pozwoli Ci w kilka minut wybrać firmę, w której znajdziesz nie tylko najtańsze ubezpieczenie komunikacyjne na rynku, ale też inne rodzaje polisy. To idealne narzędzie dla nowoczesnych kierowców, którzy wolą zainwestować pieniądze w swoje auto lub kupić nieobowiązkowe ubezpieczenie, takie jak Autocasco czy Assistance.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty