Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak znaleźć najtańsze OC? Przydatne wskazówki!

Porówneo: Jak znaleźć najtańsze OC? Przydatne wskazówki!

Od kilku miesięcy rosnące koszty ubezpieczenia OC spędzają kierowcom sen z powiek. Co prawda, w wielu przypadkach koszty OC znacznie wzrosły, jednak nadal istnieje szansa na znalezienie naprawdę taniego OC. Dowiedz się, jak znaleźć najtańsze OC i cieszyć się niskimi kosztami ubezpieczenia komunikacyjnego!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Wzrost sumy wypłaconych ubezpieczeń a koszty OC

Jak podaje Gazeta Ubezpieczeniowa – jedno z najważniejszych źródeł informacji w środowisku ubezpieczeniowych i finansowym, więcej niż 25% odszkodowań, wypłaconych w 2017 roku przez ubezpieczycieli, trafiło do osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i ich rodzin. Z samego ubezpieczenia OC wypłacono odszkodowania, których suma wynosiła 8,6 mld złotych – jest to aż o 7,2% więcej niż w 2016 roku. Z kolei suma odszkodowań z AC wyniosła 4,5 mld złotych – wzrost w porównaniu do 2016 wyniósł 7,3%. [Gazeta Ubezpieczeniowa 38(1012)] Okazuje się jednak, że szybko rosnące koszty wypłaconych ubezpieczeń komunikacyjnych nie spowodowały strat finansowych u ubezpieczycieli. Wynik sprzedażowy w OC posiadaczy pojazdów lądowy wyniósł w 2017 roku 14 810,08 mln złotych, podczas gdy rok wcześniej było to 11 660,86 mln złotych. Nieustannie rośnie również sprzedaż ubezpieczeń AC – w 2017 roku towarzystwa ubezpieczeniowe zebrały z Autocasco 7652,78 mln złotych, natomiast w 106 roku – 6575,84 mln złotych. Jednocześnie jednak należy pamiętać o rosnących kosztach ubezpieczeń komunikacyjnych – w przypadku niektórych kierowców nawet o 50% w stosunku do ubiegłego roku. W związku z tą sytuacją pojawiły się liczne głosy, żądające uregulowania cen obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych – skoro jest ono obowiązkowe, państwo powinno regulować koszt tak, aby dbać o interes obywateli. Na razie jednak jedynym sposobem na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia komunikacyjnego jest samodzielne poszukiwanie najbardziej korzystnych ofert. Na szczęście istnieje kilka niezawodnych sposobów – dowiedz się, jak znaleźć najtańsze OC.

Od czego zależy wysokość składki OC?

Wysokość składki OC zależy od wielu czynników. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele zmiennych, dlatego wysokość ubezpieczenia tak bardzo różni się w przypadku poszczególnych kierowców. Istnieją oczywiście dwa najważniejsze czynniki przy ustalaniu wysokości składki OCpojazd oraz kierowca. W przypadku pojazdu towarzystwa ubezpieczeniowa biorą pod uwagę markę pojazdu, rok produkcji oraz pojemność silnika. Uwzględniane są różnego rodzaju statystyki – które auta najczęściej padają łupem złodziei, kierowcy jakich samochodów powodują najwięcej wypadków, a nawet cena auta – właściciele luksusowych marek płacą wyższe składki. Warto wiedzieć, że im starsze jest auto, tym wyższe będzie OC – wymogi bezpieczeństwa zwiększają się z roku na rok, dzięki czemu nowsze samochody przechodzą bardziej zaawansowane testy. Z tego powodu starsze auta będą wpływały na podwyższenie kosztów OC – są one mniej bezpieczne. Pojemność silnika może (choć oczywiście nie musi) wpływać na tempo jazdy. Ubezpieczyciele często kierują się zasadą, że im większy silnik, tym większe zamiłowanie kierowcy do szybszej jazdy – a to kolejny powód do podwyższenia składki. W przypadku kierowcy również wiele czynników wpływa na wysokość OC. Przede wszystkim chodzi o wiek – osoby poniżej 26. roku roku życia lub posiadający prawo jazdy krócej niż trzy lata zapłacą więcej. Znaczenie ma również miejsce zamieszkania – właściciele pojazdów w małych miejscowościach zapłacą za OC mniej niż osoby, które mieszkają w Warszawie, Krakowie czy w Gdańsku. Jednocześnie jednak pod uwagę brane są statystyki wypadkowe w miejscowościach – jeżeli w danym mieście często dochodzi do wypadków samochodowych, składka OC może wzrosnąć. Bardzo istotnym czynnikiem, mających wpływ na wysokość składki OC, jest historia kierowcy – ubezpieczyciele chętnie nagradzają dobrych, ostrożnych kierowców, oferując im wysokie zniżki za bezszkodową jazdę.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Istnieje kilka sposobów na znalezienie najtańszego OC. Jeśli zauważyłeś, że Twoje składki znacząco wzrosły, szczególnie w ciągu ostatniego roku, pora podjąć działania, dzięki którym obniżysz wysokość OC!

  • porównuj różne oferty - np. kalkulator oc – wielu kierowców popełnia bardzo istotny błąd, a mianowicie korzysta z usług jednego towarzystwa ubezpieczeniowego przez kolejne lata, nie sprawdzając ofert konkurencji. Choć takie działanie może być uzasadnione w sytuacjach, kiedy dany ubezpieczyciel oferuje nam kolejne zniżki za bycie stałym klientem, to często składki rosną. Oczywiście kontaktowanie się z agentami we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych może zająć mnóstwo czasu – na szczęściej istnieją alternatywy. Jedną z nich są internetowe porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych – wystarczy kilka minut, aby poznać oferty poszczególnych ubezpieczycieli i wybrać naprawdę tanie OC. Jest to metoda, która cieszy się coraz większą popularnością – nic dziwnego, ponieważ porównanie ofert jest darmowe, a pozwala na naprawdę spore oszczędności;
  • znalezienie starszego współwłaściciela – jest to jedna z najbardziej popularnych metod na znalezienie taniego OC. Młodzi kierowcy, kupujący swoje pierwsze auto, mają bardzo wysokie składki na OC. Wiele osób posiłkuje się opcją współwłaściciela. Osoba mająca duże doświadczenie w prowadzeniu samochodu oraz spore zniżki, na przykład rodzic, może figurować w dokumentach jako główny właściciel auta, a młody kierowca będzie współwłaścicielem. W ten sposób składki na OC będą niższe, a świeżo upieczony kierowca zacznie wyrabiać sobie swoje własne zniżki;
  • pakiety na różne typy ubezpieczeń – wbrew powszechnej opinii towarzystwa ubezpieczeniowe lubią dbać o swoich klientów. Jeśli Twoje OC kończy się niebawem, warto zapytać o ofertę w firmie, w której masz już ubezpieczenie na życie czy ubezpieczenie domu lub mieszkania – w wielu przypadkach, korzystając z różnych typów ubezpieczeń w jednym towarzystwie, możesz liczyć na duże zniżki. Warto wiedzieć, że naprawdę duże obniżki składek OC można zyskać, jeśli jednocześnie decyduje się na zakup AC – w połączeniu ubezpieczenia te bywają o wiele tańsze;
  • bezpieczna jazda – to z całą pewnością najbardziej niezawodny sposób na najtańsze OC. Osoby, które nie spowodowały wypadku drogowego, są nagradzane przez towarzystwa ubezpieczeniowe wieloma zniżkami. Wypadkowi kierowcy zmuszeni są płacić o wiele wyższe składki OC. Jednocześnie warto wiedzieć, że nawet jedna stłuczka może spowodować poważny wzrost składek. Na szczęście wiele towarzystw ubezpieczeniowych ma świadomość, że nawet najbardziej doświadczony kierowca może doprowadzić do niewielkiej stłuczki – z tego powodu firmy oferują wykupienie dodatkowej usługi, jaką jest możliwość spowodowania okreŚlonej ilości stłuczek bez utraty zniżek na ubezpieczenie komunikacyjne. Niemniej jednak warto pamiętać, że ostrożna jazda to najlepszy sposób na najtańsze OC!

Najtańsze OC – podsumowanie

Jak widzisz, istnieje przynajmniej kilka skutecznych metod na tanie OC. Jeśli zastanawiasz się, jak znaleźć najtańsze OC, w pierwszej kolejności sprawdź ofertę w porównywarkach ubezpieczeń komunikacyjnych – dzięki temu szybko zyskasz rozeznanie w ofertach poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Warto korzystać z nowoczesnych metod oszczędzania – to z całą pewnością jedna z najbardziej funkcjonalnych i wygodnych metod na znalezienie najtańszego OC. Pamiętaj również o tym, że ubezpieczenia komunikacyjne w pakietach mogą być tańsze oraz o rzeczy najważniejszej – ostrożna jazda to sposób nie tylko na tanie OC, ale też na zapewnienie sobie bezpieczeństwa. A przecież o to w tym wszystkim chodzi, aby każdy kierowca mógł cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem jazdy.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty