Jakie dokumenty powinien mieć przy sobie kierowca?
Do niedawna każdy kierowca zobowiązany był do wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia OC, a także prawa jazdy. Dzisiaj jednak przepisy są inne, w związku z czym kierowca nie musi już wozić ze sobą wszystkich tych dokumentów. Sprawdź, jakie dokumenty powinien mieć przy sobie kierowca.
Brak obowiązku wożenia dowodu rejestracyjnego
Od pewnego czasu zmianie ulega wiele przepisów drogowych. W związku z tym nie każdy kierowca orientuje się, które z przepisów obowiązują obecnie. Jedna z najczęstszych wątpliwości dotyczy tego, czy kierowca jest zobowiązany do wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie już 1 października 2018 roku, kierowca nie musi wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania ważnego ubezpieczenia OC.
Możliwość prowadzenia auta bez wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC była sporym ułatwieniem. Nie chodzi jednak tylko o przechowywanie w portfelu dokumentów, ale też o to, że kierowcy nie mają już obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego za każdym razem, kiedy skończą się miejsca na pieczątki. Zmiana ta obowiązuje od 4 grudnia 2020 roku. Większość kierowców ucieszyła się z tej zmiany przepisów, głównie dlatego, że wymiana dowodu rejestracyjnego wiązała się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty.
Nie musisz też mieć przy sobie prawa jazdy
Po dwóch latach od zniesienia obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC, kierowcy doczekali się kolejnej zmiany. Od 5 grudnia 2020 roku kierowcy nie muszą wozić ze sobą także prawa jazdy. Oznacza to, że podczas kontroli drogowej policjant nie może już poprosić kierowcy nie tylko o dowód rejestracyjny i polisę, ale też o prawo jazdy.
A zatem od grudnia 2020 roku kierowca, który jeździ samochodem, nie musi mieć przy sobie żadnego z tych dokumentów. Do potwierdzenia tożsamości w zupełności wystarczy dowód osobisty. Może to być również elektroniczna forma któregoś z dokumentów. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że choć każdy obywatel jest zobowiązany do posiadania dokumentu, który potwierdzi jego tożsamość, nie musi mieć go przy sobie przez cały czas. Z pewnością jednak kierowca powinien mieć przy sobie jakiekolwiek dokument, ponieważ znacząco ułatwi to potwierdzenie jego tożsamości.
W jaki sposób policja przeprowadzi kontrolę drogową?
Brak konieczności wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy budzi wątpliwości wielu kierowców. Zastanawiają się oni przede wszystkim nad tym, jak ma wyglądać kontrola policyjna, skoro kierowca nie będzie mógł okazać żadnego z tych dokumentów. Trzeba bowiem wiedzieć, że nawet w czasie rutynowej kontroli policja ma obowiązek potwierdzenia tożsamości kierowcy. Jak może to zrobić?
Koniecznie będzie uzyskanie przez policjanta numeru PESEL kierowcy. Mogą to być także inne dane osobowe, które można wprowadzić w systemie CEPiK. To właśnie z bazy CEPiK skorzysta policjant, aby potwierdzić wszystkie najważniejsze informacje – w tym również to, czy pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC i przegląd oraz czy kierowca ma uprawnienia do kierowania pojazdem.
Jakie dokumenty powinien mieć przy sobie kierowca – podsumowanie
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, kierowca nie musi mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia OC i prawa jazdy. Podczas kontroli policyjnej sprawdzenie wszystkich danych odbywa się przy wykorzystaniu bazy CEPiK. Dobrą alternatywą może być elektroniczna wersja dokumentów, która przyspieszy całą procedurę i ułatwi proces potwierdzania tożsamości.
FAQ
Czy kierowca musi wozić ze sobą dowód rejestracyjny?
Nie. Obecnie kierowcy w Polsce nie mają takiego obowiązku. Brak posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego nie może skończyć się mandatem.
Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?
Nie. Podczas jazdy samochodem kierowca nie jest zobowiązany do wożenia ze sobą prawa jazdy.
Czy kierowcy w Polsce muszą wozić ze sobą ubezpieczenie OC?
W tym przypadku odpowiedź również brzmi: nie. Kierowcy nie muszą wozić ze sobą ubezpieczenia OC ani żadnych dokumentów potwierdzających, że samochód ma ważne ubezpieczenie.