Jakie są etapy likwidacji szkody?

W przypadku, gdy dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego, bardzo ważne jest odpowiednie i prawidłowe jego zgłoszenie i udokumentowanie. Gdy to zostanie dopełnione, rozpoczyna się proces likwidacji szkody. Jak on przebiega? Z jakich składa się etapów? Warto wiedzieć to wszystko, ponieważ może to pomóc w spokojnym i cierpliwym oczekiwaniu na wypłatę odszkodowania z pełną świadomością kolejności zdarzeń. Mało tego, wiedza ta może pomóc w odpowiednim przygotowaniu się do całego procesu.
Przygotowanie dokumentów i zgłoszenie szkody
Pierwszym etapem likwidacji szkody jest jej odpowiednie i wyczerpujące udokumentowanie. Im więcej informacji, im bardziej precyzyjnie przygotowane zostaną wszystkie dowody dotyczące szkody, tym łatwiej jest towarzystwu podjąć odpowiednią decyzję. Warto zatem zrobić maksymalnie dużo zdjęć miejsca zdarzenia, zaprezentować zniszczenia, do których doszło, sfotografować szkody, które powstały w czasie kolizji. Należy też wszystko to odpowiednio opisać. Należy trzymać się faktów, ponieważ to towarzystwo ma sobie te fakty samodzielnie zinterpretować. Jednakże, opis nie może niczego pominąć. Muszą się znaleźć przyczyny danego stanu rzeczy, sam stan faktyczny oraz rozmiar szkód. Im bardziej precyzyjny będzie ten opis, tym więcej uda się pokazać towarzystwu i większa szansa na uzyskanie świadczenia. Tak przygotowany opis zdarzeń i szkód należy przesłać do towarzystwa ubezpieczeniowego.
Wizyta rzeczoznawcy
Niektóre szkody w niektórych towarzystwach mają ten etap wyłączony z całkowitego procesu likwidacji szkód. Jednakże, przy większych zdarzeniach, gdy szkody są bardziej rozległe i bardziej kosztowne, jest to etap obowiązkowy. Po przesłaniu zgłoszenia do firmy ubezpieczeniowej należy poczekać kilka dni aż zgłosi się do ubezpieczonego konsultant. To on ustala dogodny dla klienta termin wizyty rzeczoznawcy. Potwierdza dane zebrane na zgłoszeniu, weryfikuje zawarte informacje i umawia rzeczoznawcę. Co do zasady, takie spotkanie odbywa się w miejscu wskazanym przez klienta. We wskazanym dniu, rzeczoznawca pojawia się na ustalonym miejscu spotkania i analizuje szkodę. Musi ocenić jej zakres, jej dotkliwość oraz wycenić szacunkowo jej wartość. To bardzo istotna sprawa. Od decyzji rzeczoznawcy zależy w dużym stopniu to, jak do sprawy podejdzie potem towarzystwo. Ma ono pełne prawo, by postąpić w pełni zgodnie z tym, co rzeczoznawca zasugeruje.
Likwidacja właściwa
Po przekazaniu informacji od rzeczoznawcy następuje rozpatrzenie zgłoszenia. Towarzystwo porównuje opis sytuacji klienta wraz z dokumentacją poczynioną przez rzeczoznawcę. Jest dokonywana analiza całej dokumentacji. Sprawdzane są wszystkie elementy, które mogą mieć wpływ na wysokość wypłaty świadczenia. To dla towarzystwa i dla klienta szczególnie ważny moment, ponieważ towarzystwo musi dołożyć wszelkich starań, by realnie ocenić szkodę i uczciwie potraktować ubezpieczonego. Po podjęciu decyzji, jest ona przekazywana do ubezpieczonego w formie pisemnej, a następnie przelewane są pieniądze na konto ubezpieczonego. Cała procedura jest prosta i szybka.