Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jazda samochodem po mieście – 5 zasad, o których warto pamiętać

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Porówneo: Jazda samochodem po mieście – 5 zasad, o których warto pamiętać

Jesteś jednym z tych kierowców, którzy każdego dnia pokonują spory dystans w mieście? Rano jedziesz do pracy, a w drodze powrotnej odbierasz dziecko z przedszkola, jedziesz na zakupy, a później wstępujesz jeszcze do ulubionej pizzeri lub na siłownię? Jeśli każdego dnia robisz sporo kilometrów po mieście, z pewnością powinieneś poznać 5 najważniejszych zasad, które przygotowaliśmy. Dzięki nim jazda samochodem po mieście będzie nie tylko bezpieczniejsza, ale też bardziej przyjemna!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Bezpieczna jazda samochodem po mieście – o czym pamiętać?

Podczas jazdy samochodem po mieście warto przestrzegać kilku najważniejszych zasad. Oczywiście podstawą jest dostosowanie się do panujących na drodze przepisów, takich jak ograniczenia prędkości, jednak każdy doświadczony kierowca wie, że to nie wszystko. Jakie jeszcze zasady bezpiecznej jazdy samochodem po mieście warto mieć na uwadze?

Bądź uprzejmy dla innych kierowców

Zasada bardzo prosta, a jednak… często nieprzestrzegana. Jeśli na co dzień przepuszczasz kobiety w ciąży w kolejce w sklepie, a na widok sąsiadki z zakupami biegniesz na pomoc, dlaczego inaczej ma być na drodze? Pamiętaj, że nie wszyscy kierowcy są bardzo doświadczeni – niektórzy mogą być zestresowani jazdą, a inni grypą swojego przedszkolaka. Jeśli możesz, wpuść do ruchu innego kierowcę lub daj znać osobie za kierownicą, że może spokojnie jechać. To nic nie kosztuje, a z pewnością poprawi atmosferę i nastrój zarówno Tobie, jak i kierowcy, któremu pomożesz.

Nie jedź zbyt wolno

Chyba każdy kierowca zna to uczucie, kiedy – pomimo dozwolonych 70 km/h – kierowca z przodu jedzie maksymalnie 45 km/h. Niby to nic takiego, jednak jeśli nie ma możliwości zmiany pasy czy wyprzedzenia takiego kierowcy, po pewnym czasie frustracja może narosnąć. Jeśli dopuszczalna prędkość na drodze to 50 km/h, postaraj się nie jechać wolniej. To ważne także dla bezpieczeństwa – jeżeli kierowca, który bardzo się spieszy lub jest szczególnie niecierpliwy zacznie Cię wyprzedzać, istnieje spore ryzyko, że doprowadzi do jakiejś stłuczki. Z szacunku do czasu i nerwów swoich i innych, postaraj się nie jeździć zbyt wolno – najlepszym wyjściem będzie jazda z prędkością jak najbardziej zbliżoną do tej dozwolonej.

Ulice to nie tylko samochody…

… ale też piesi, rowerzyści, motocykliści, autobusy i tramwaje – i każdy z nich ma takie samo prawo do poruszania się po drodze. Niestety, wielu kierowców żyje w przekonaniu, że ulice przeznaczone są dla samochodów, a rowerzyści czy autobusy to tylko „przeszkadzacze" i „spowalniacze". W tym miejscu również warto wspomnieć o uprzejmości na drodze i szacunku dla innych – jeśli wpuścisz autobus, wdzięczna Ci będzie nie jedna osoba, a nawet 50 pasażerów! To samo dotyczy pieszych czy rowerzystów – jako osoba poruszająca się samochodem i tak dotrzesz na miejsce szybciej, więc ustąpienie pierwszeństwa na przejściu jest bardzo dobrym pomysłem.

Trzymaj odstęp – masz tylko sekundę na reakcję

Z pewnością doskonale kojarzysz kierowców, którzy uwielbiają jeździć komuś na ogonie. Gdyby mogli, to odległość między nimi a autem z przodu wynosiłaby pół centymetra… Niestety, w razie gwałtownego hamowania taki kierowca z pewnością wyląduje na samochodzie z przodu, a taka kolizja nie zawsze jest bezpieczna. Pamiętaj, aby zawsze trzymać odstęp – nawet jeśli poruszasz się po drodze, gdzie dopuszczalna prędkość to 30 km/h. W większości niebezpiecznych sytuacji na reakcję masz tylko sekundę, a każde dodatkowe 30 cm odległości daje Ci dodatkową chwilę na zahamowanie. Dodatkowo, jeśli zachowasz odpowiedni odstęp, nie będziesz stresował kierowcy przed Tobą – w końcu nikt z nas nie lubi mieć innego samochodu na ogonie.

Bądź przewidywalny

Kolejna bardzo ważna wskazówka na temat jazdy samochodem po mieście dotyczy bycia przewidywalnym. Nawet jeśli bardzo się spieszysz, nie wymijaj nerwowo innych kierowców, nie wyprzedzaj na siłę, kiedy nie jest to bezpieczne i nie hamuj bez ostrzeżenia. Doświadczeni kierowcy intuicyjnie wyczuwają, kiedy na drodze pojawia się auto, które kierowane jest w sposób niebezpieczny i nieprzewidywalny. Z reguły w takiej sytuacji można zauważyć, że pozostali kierowcy nieco zwalniają i zachowują większą ostrożność. Niezależnie od sytuacji postaraj się jeździć spokojnie i w taki sposób, aby nie wzbudzać niepokoju u innych kierowców. Nagłe hamowanie i przyspieszanie ma też dodatkową wadę, którą poczujesz w portfelu – gwałtowna jazda powoduje szybsze zużycie paliwa.

Jazda samochodem po mieście – podsumowanie

Umiejętna jazda samochodem po mieście wymaga nie tylko wiedzy o przepisach, ale też odpowiedniego doświadczenia i „obycia", które zdobywa się z czasem. Niemniej jednak warto pamiętać o uprzejmości na drodze oraz o tym, aby nie powodować niepotrzebnego niebezpieczeństwa – szczególnie jeśli na drodze panuje duży ruch. Czasem wystarczy sekunda nieuwagi, aby doszło do stłuczki lub wypadku, dlatego warto jeździć z poszanowaniem wszystkich zasad – również tych niepisanych.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty