Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl
Obsługa Twojej PolisyCentrum Pomocy
Kontakt >+48 519 902 560

Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online


Komunikacja

Kalkulator OC bez podawania danych - czy taki istnieje?

„Kalkulator OC bez podawania danych” - ta fraza często pojawia się w wyszukiwarkach internetowych. Może być ona rozumiana dwojako. Pierwsza interpretacja jest mało sensowna, ponieważ bez podania specyficznych danych dotyczących klienta (np. roku uzyskania prawa jazdy) oraz jego samochodu (m.in. marki i modelu), nie można obliczyć wysokości składki ubezpieczenia OC lub AC. Wspomniana fraza może również dotyczyć kalkulatora, w którym nie musimy podawać naszych danych osobowych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że bez danych identyfikacyjnych takich jak np. imię, nazwisko oraz adres zamieszkania żaden ubezpieczyciel nie sprzeda nam polisy komunikacyjnej przez Internet.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Niektóre zakłady ubezpieczeń nie podadzą składki bez PESEL-u

Można przypuszczać, że osoby szukające w Internecie frazy „kalkulator OC bez podawania danych” są zainteresowane wyliczeniem składki bez konieczności ujawniania swoich danych osobowych. Taki sceptyczny stosunek do przekazywania poufnych informacji nie dziwi. Możemy bowiem zauważyć, że Polacy z roku na rok są coraz bardziej świadomi swoich praw dotyczących udostępniania oraz przetwarzania danych osobowych. Wprowadzenie unijnego rozporządzenia RODO dodatkowo zwiększyło zainteresowanie taką tematyką. Niektórzy użytkownicy porównywarek internetowych i stworzonych przez nie kalkulatorów OC i AC mogą oczekiwać, że te serwisy umożliwią im obliczenie składek polis komunikacyjnych bez podawania jakichkolwiek danych osobowych. Taka opcja nie zawsze jest możliwa w praktyce. Pierwszy powód to wymagania ubezpieczycieli dotyczące informacji o potencjalnym kliencie. Niektóre zakłady ubezpieczeń wymagają podawania numeru PESEL, w którym zapisana jest również data urodzenia. Jeżeli internauta nie poda takiego numeru, to kalkulator w ogóle nie wyświetli ofert albo pokaże mniej propozycji ubezpieczeniowych. Warto również zdawać sobie sprawę, że podanie danych osobowych przez klienta (co najmniej imienia, nazwiska oraz adresu zamieszkania) jest wymagane w celu szybkiego sfinalizowania transakcji. Porównywarka polis komunikacyjnych może wymagać podania takich informacji, ponieważ na stronie ubezpieczyciela dochodzi już tylko do podsumowania zakupu i płatności (zapłaty składki).

Warto poznać zasady wykorzystywania swoich danych w sieci…

Niechęć do podawania swoich danych osobowych w kalkulatorze polis komunikacyjnych, nierzadko wynika z obaw dotyczących późniejszego sposobu wykorzystania takich informacji. Właśnie dlatego postanowiliśmy przypomnieć najważniejsze zasady przetwarzania danych klienta przez serwisy internetowe (w tym również porównywarki ubezpieczeń). Warto pamiętać, że każda porównywarka ubezpieczeniowa powinna otrzymać zgodę na wykorzystanie przekazanych przez klienta informacji w celach marketingowych. Dotyczy to przede wszystkim personaliów, adresu zamieszkania, numeru telefonu oraz adresu e - mail. Zgoda na użycie danych osobowych w celach marketingu (na podstawie tzw. uzasadnionego interesu administratora), powinna być odrębna w stosunku do zgody związanej z koniecznością wyliczenia składki. Bez tej drugiej zgody, porównywarka w ogóle nie będzie mogła świadczyć swoich usług. Bardzo ważną kwestią jest możliwość odwołania ewentualnej zgody na przetwarzanie podanych informacji w celach handlowych/marketingowych. Taka zgoda może być odwołana w dowolnym czasie. Oprócz tego użytkownik porównywarki ubezpieczeniowej (takiej jak np. Porowneo.pl) może bez ograniczeń:

  • uzyskiwać dostęp do przechowywanych danych osobowych
  • poprawiać, przenosić i usuwać swoje dane osobowe
  • ograniczać sposób przetwarzania danych osobowych
  • wnieść skargę związaną ze sposobem przetwarzania danych osobowych

W myśl aktualnych przepisów, każda porównywarka ubezpieczeniowa powinna posiadać specjalnego inspektora do spraw ochrony danych osobowych. Taki inspektor jest dostępny dla internautów poprzez e - mail i/lub telefon. Serwis Porowneo.pl oczywiście posiada wspomnianego inspektora, z którym można łatwo się skontaktować. Więcej informacji na temat zasad ochrony i przetwarzania danych osobowych internautów zawiera specjalny regulamin serwisu Porowneo.pl. Informuje on między innymi, że dane osobowe nie są przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy i nie podlegają tzw. profilowaniu (statystycznej analizie w celu uzyskania dodatkowych informacji).

Prócz przepisów ważne jest też bezpieczeństwo informatyczne

Istotne są nie tylko prawne aspekty związane z przetwarzaniem danych osobowych. W praktyce duże znaczenie mają również kwestie techniczne. Ze względu na konieczność wpisania do formularza poufnych informacji, trzeba korzystać tylko ze znanych porównywarek ubezpieczeniowych, które zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa informatycznego. Za każdym razem warto upewnić się, czy nasza przeglądarka internetowa wyświetla symbol kłódki sygnalizujący bezpieczne połączenie ze stroną kalkulatora OC/AC. Osoby korzystające z porównywarek ubezpieczeniowych oraz innych serwisów wymagających podawania danych osobowych, powinny przestrzegać ogólnych zasad bezpieczeństwa w Internecie. Chodzi między innymi o regularną aktualizację oprogramowania antywirusowego oraz unikanie programów bez licencji.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty