Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Czy kalkulator OC i AC bez podawania danych zadziała?

Porówneo: Czy kalkulator OC i AC bez podawania danych zadziała?

Wiele osób szuka porównywarki polis komunikacyjnych, w której nie trzeba podawać danych osobowych. Troska o prywatność jest zrozumiała, jednak w przypadku ubezpieczeń, towarzystwa muszą znać podstawowe informacje o pojedzie i kierowcy, aby wycenić OC i AC. Dowiedz się, jakie dane są niezbędne oraz skorzystaj z kalkulatora, w którym troska o dane osobowe użytkowników stoi na pierwszym miejscu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

„Kalkulator OC i AC bez podawania danych” - tę frazę kierowcy często wpisują w wyszukiwarkach internetowych. Część z nich chciałaby zobaczyć oferty polis komunikacyjnych bez podawania np. numeru telefonu albo innych danych kontaktowych. Inni chcieliby zachować dla siebie PESEL.

Trzeba jednak pamiętać , że bez podania najważniejszych dla towarzystw ubezpieczeniowych informacji wycena ubezpieczenia OC i AC nie będzie możliwa. Niektóre informacje są więc niezbędne, aby skorzystać z kalkulatora. Jeśli jakiś serwis deklaruje, że oferuję usługę kalkulatora bez podawania danych osobowych, to jest to prawdopodobnie sztuczka marketingowa.

Wiarygodne internetowe kalkulatory OC i AC, jak Porówneo gwarantują użytkownikom, że ich dane są wykorzystane wyłącznie na potrzeby zestawienia ofert towarzystw ubezpieczeniowych oraz ewentualnej możliwości zakupu polisy bez wychodzenia z domu. Bezpieczeństwo danych i gwarancja, że nie zostaną użyte w inny niż deklarowany sposób daje też unijne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Dokładny opis, jakie informacje trzeba podać w Porówneo znajdziesz tutaj.

Jeśli skorzystasz z takiego kalkulatora OC, to prawdopodobnie, na jakimś etapie wypełnienie formularza i podanie takich danych, jak rok uzyskania prawa jazdy kierowcy, miejsce zamieszkania, wiek a także danych dotyczących marki, modelu, czy daty rejestracji samochodu będą niezbędne, bo na tej podstawie wylicza się koszt polisy OC i AC.

Bez danych identyfikacyjnych takich jak np. imię, nazwisko oraz adres zamieszkania żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie tylko nie sprzeda, ale też nie wyceni ubezpieczenia komunikacyjnego przez Internet.

Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych nie poda składki bez PESEL-u

Można przypuszczać, że osoby szukające w internecie frazy „kalkulator OC bez podawania danych osobowych” są zainteresowane ofertą ubezpieczenia, ale chcą zachować dla siebie dane kontaktowe.

Taki sceptyczny stosunek do przekazywania poufnych informacji nie dziwi. Możemy bowiem zauważyć, że Polacy z roku na rok są coraz bardziej świadomi swoich praw dotyczących udostępniania oraz przetwarzania danych osobowych.

Wprowadzenie unijnego rozporządzenia RODO dodatkowo zwiększyło zainteresowanie taką tematyką. Niektórzy użytkownicy porównywarek internetowych i stworzonych przez nie kalkulatorów OC i AC mogą oczekiwać, że te serwisy umożliwią im obliczenie składek polis komunikacyjnych bez podawania jakichkolwiek danych osobowych.

Taka opcja nie zawsze jest możliwa w praktyce. Pierwszy powód to wymagania ubezpieczycieli dotyczące informacji o potencjalnym kliencie. Niektóre zakłady ubezpieczeń wymagają podawania numeru PESEL, w którym zapisana jest również data urodzenia.

Jeżeli internauta nie poda takiego numeru, to kalkulator w ogóle nie wyświetli ofert albo pokaże mniej propozycji ubezpieczeniowych. Warto również zdawać sobie sprawę, że podanie danych osobowych przez klienta (co najmniej imienia, nazwiska oraz adresu zamieszkania) jest wymagane w celu szybkiego sfinalizowania transakcji.

Porównywarka polis komunikacyjnych może wymagać podania takich informacji, ponieważ na stronie ubezpieczyciela dochodzi już tylko do podsumowania zakupu i płatności (zapłaty składki).

Warto poznać zasady wykorzystywania swoich danych w sieci…

Niechęć do podawania swoich danych osobowych w kalkulatorze polis komunikacyjnych, nierzadko wynika z obaw dotyczących późniejszego sposobu wykorzystania takich informacji. Właśnie dlatego postanowiliśmy przypomnieć najważniejsze zasady przetwarzania danych klienta przez serwisy internetowe (w tym również porównywarki ubezpieczeń).

Warto pamiętać, że każda porównywarka ubezpieczeniowa powinna otrzymać zgodę na wykorzystanie przekazanych przez klienta informacji w celach marketingowych. Dotyczy to przede wszystkim personaliów, adresu zamieszkania, numeru telefonu oraz adresu e - mail.

Zgoda na użycie danych osobowych w celach marketingu (na podstawie tzw. uzasadnionego interesu administratora), powinna być odrębna w stosunku do zgody związanej z koniecznością wyliczenia składki. Jest ona też konieczna aby przedstawić oferty OC i AC, a na tym przecież polega funkcjonalność porównywarki, która umożliwia szybko znaleźć najtańsze OC.

Bez tej drugiej zgody, porównywarka w ogóle nie będzie mogła świadczyć swoich usług. Bardzo ważną kwestią jest możliwość odwołania ewentualnej zgody na przetwarzanie podanych informacji w celach handlowych/marketingowych.

Taka zgoda może być odwołana w dowolnym czasie. Oprócz tego użytkownik porównywarki ubezpieczeniowej (takiej jak np. Porowneo.pl) może bez ograniczeń:

  • uzyskiwać dostęp do przechowywanych danych osobowych
  • poprawiać, przenosić i usuwać swoje dane osobowe
  • ograniczać sposób przetwarzania danych osobowych
  • wnieść skargę związaną ze sposobem przetwarzania danych osobowych

W myśl aktualnych przepisów, każda porównywarka ubezpieczeniowa powinna posiadać specjalnego inspektora do spraw ochrony danych osobowych. Taki inspektor jest dostępny dla internautów poprzez e - mail i/lub telefon.

Serwis Porowneo.pl oczywiście posiada wspomnianego inspektora, z którym można łatwo się skontaktować. Więcej informacji na temat zasad ochrony i przetwarzania danych osobowych internautów zawiera specjalny regulamin serwisu Porowneo.pl.

Informuje on między innymi, że dane osobowe nie są przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy i nie podlegają tzw. profilowaniu (statystycznej analizie w celu uzyskania dodatkowych informacji).

Prócz przepisów ważne jest też bezpieczeństwo informatyczne

Istotne są nie tylko prawne aspekty związane z przetwarzaniem danych osobowych. W praktyce duże znaczenie mają również kwestie techniczne.

Ze względu na konieczność wpisania do formularza poufnych informacji, trzeba korzystać tylko ze znanych porównywarek ubezpieczeniowych, które zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa informatycznego.

Za każdym razem warto upewnić się, czy nasza przeglądarka internetowa wyświetla symbol kłódki sygnalizujący bezpieczne połączenie ze stroną kalkulatora OC/AC. Osoby korzystające z porównywarek ubezpieczeniowych oraz innych serwisów wymagających podawania danych osobowych, powinny przestrzegać ogólnych zasad bezpieczeństwa w Internecie.

Chodzi między innymi o regularną aktualizację oprogramowania antywirusowego oraz unikanie programów bez licencji.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty