Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Kalkulator składki OC – idealny dla młodych kierowców

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Kalkulator składki OC – idealny dla młodych kierowców

Młodzi kierowcy nie mają łatwego życia. Przede wszystkim muszą pokryć koszty kursu na prawo jazdy, przebrnąć przez szkolenie i poradzić sobie ze stresem podczas egzaminu. Następnie zdobywają doświadczenie na drodze, a to – jak z pewnością pamięta każdy kierowca – również nie jest łatwe, szczególnie w dużym mieście. Młodzi posiadacze samochodów stają przez jeszcze jednym wyzwaniem, a mianowicie przed koniecznością zapłacenia składki OC. Ta niestety potrafi być bardzo wysoka – koszt ubezpieczenia niejednokrotnie przekracza 2000 złotych. O ile w przypadku zdobywania wiedzy i doświadczenia młodzi kierowcy nie mają wyboru, o tyle w kwestii OC mogą sięgnąć po pomoc. Kalkulator składki OC pomoże znaleźć najtańsze ubezpieczenie, również dla osób, które dopiero co odebrały prawo jazdy.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Świeżo upieczony kierowca a OC – dlaczego składki są tak wysokie?

Bardzo wysokie ceny składek dla nowych kierowców wynikają nie tylko z braku doświadczenia za kierownicą. Chodzi przede wszystkim o to, że to właśnie młode osoby powodują najwięcej wypadków. Według statystyk policyjnych na 2018 rok, grupa osób w wieku 18-24 lata charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. Spowodowali oni 5 113 wypadków. Zginęło w nich 428 osób, a 6 734 zostały ranne. Ilość wypadków, których sprawcami byli młodzi kierowcy stanowi aż 18,6% wszystkich groźnych sytuacji, do których doszło w 2018 roku. Jakie były przyczyny wypadków? Aż 35,6% z nich spowodowane było niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu. Na uwagę zasługuje fakt, iż w 2018 roku młodzi kierowcy spowodowali mniej wypadków niż rok wcześniej. W 2017 roku było to 5 550 wypadków. Nadal jednak liczba ta świadczy o tym, że młodzi kierowcy stanowią duże zagrożeniem dla innych użytkowników ruchu. Nikogo zatem nie powinno dziwić, że ubezpieczyciele chcą zabezpieczyć siebie (i swoich klientów) na wypadek wystąpienia kolizji lub innego zdarzenia drogowego.

Tanie OC dla młodych kierowców – czy to możliwe?

Z pewnością każdy doświadczony kierowca niejednokrotnie spotkał się z sytuacją, w której młody człowiek, prowadzący pojazd, zachowywał się bardzo nieodpowiedzialnie. Wymuszanie pierwszeństwa, zbyt szybka jazda czy nieprzepuszczanie pieszych na przejściu to główne przyczyny wypadków drogowych. Nie znaczy to jednak, że brakuje młodych kierowców, którzy są odpowiedzialni i jeżdżą ostrożnie. W wielu przypadkach brak doświadczenia sprawia, że osoby takie jeżdżą bardzo wolno i są mocno skupione na prowadzeniu. Co prawda nawet najbardziej ostrożni młodzi kierowcy nie mogą liczyć na spektakularne obniżki składek OC, jednak istnieje kilka sposobów na całkiem duże oszczędności .

Kalkulator składki OC pozwoli na znalezienie najtańszego ubezpieczenia

Kalkulator składki OC to obecnie jeden z najbardziej cenionych przez kierowców sposobów na znalezienie najtańszego ubezpieczenia komunikacyjnego. Pozwala on w zaledwie kilka minut poznać wyliczenia składki dla danej osoby, pochodzące z wielu różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy wypełnić darmowy formularz, podając między innymi informacje na temat samochodu (przebieg, marka, model, rok produkcji) i kierowcy (wiek, miejsce zamieszkania, staż za kierownicą). Wypełnienie formularza zajmuje nie więcej niż pięć minut. Po uzyskaniu wszystkich informacji, kalkulator składki OC przygotowuje szczegółową analizę cen składek w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych. Dzięki temu kierowca może szybko sprawdzić, w jakim towarzystwie uzyska najtańsze OC. W przypadku młodych kierowców kalkulator składki OC jest szczególnie przydatny. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne metody wyliczania składek. Niektóre z nich oferują atrakcyjne ceny tym kierowcom, którzy mieszkają w małych miejscowościach, inne z kolei stawiają na osoby, które poruszają się autem z małym silnikiem. Kalkulator OC pozwoli młodemu kierowcy na znalezienie takiej firmy ubezpieczeniowej, która jest w stanie zaoferować mu jak najniższe stawki. W wielu przypadkach dobry kalkulator składek OC może pomóc młodemu kierowcy na znalezienie OC nawet 50% taniej.

Inne sposoby na tanie OC dla osób z niewielkich doświadczeniem za kierownicą

Co prawda kalkulator składki OC to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na znalezienie taniego OC, jednak istnieje kilka innych metod. Młodzi kierowcy powinni zwrócić uwagę na auto, które kupują. Jeśli będzie to BMW z mocnym, co najmniej 2-litrowym silnikiem, stawka OC z pewnością poszybuje w górę. Jeżeli jednak wybiorą samochód z silnikiem 1,4 i 70 KM, ubezpieczyciel nagrodzi ten wybór niższą składką. Dlaczego? W przypadku mocnego BMW ryzyko spowodowania przez niedoświadczonego kierowcę wypadku drogowego bardzo wzrasta. Wpływa na to brak umiejętności zachowania się na drodze w trudnej sytuacji czy niedostosowania prędkości jazdy do warunków na drodze. Na szybkie auta przyjdzie jeszcze czas, kiedy po kilku latach bezszkodowej jazdy młody kierowca otrzyma pierwsze zniżki. Kolejna kwestia to miejsce zamieszkania. Jeśli młoda kierowca mieszka w dużym mieście (na przykład studiuje tam lub pracuje), jednak nadal zameldowany jest w małej miejscowości, to właśnie tam powinien ubezpieczyć auto. Im większe miasto, tym składki OC wyższe – z uwagi na większą ilość wypadków. Osoby mieszkające w małym mieście zawsze mogą liczyć na tańsze ubezpieczenie komunikacyjne. Ciekawym sposobem na zmniejszenie składki OC jest znalezienie starszego współwłaściciela. Może to być rodzic lub dziadek. W takim przypadku OC będzie niższe, z uwagi na wypracowane przez starszego członka rodziny zniżki – często nawet 50 lub 60%.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo na drodze

Każdy kierowca, niezależnie od stażu za kierownicą, powinien o tym pamiętać. Każda firma ubezpieczeniowa najbardziej ceni bezszkodową jazdę. Im dłużej dany kierowca nie spowodował żadnej kolizji, tym tańsze będzie jego ubezpieczenie. Wystarczy pięć lat, aby uzyskać zniżki nawet 50%. Młodzi kierowcy, którzy martwią się wysokimi stawkami OC, nie zawsze mają wyjście. Z tego powodu tak ważne jest, aby jeździli ostrożnie – tymczasem pomoże im kalkulator składki OC.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty