Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Kara za brak OC – jak jej uniknąć?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Porówneo: Kara za brak OC – jak jej uniknąć?

Zapomniałeś o wykupieniu polisy OC w terminie? A może korzystałeś z polisy poprzedniego właściciela samochodu i przeoczyłeś termin wygaśnięcia ubezpieczenia? Sytuacji, w których ktoś zapomina o zakupie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego na czas, jest całkiem sporo – czasem wystarczy nieuwaga, aby przekroczyć termin. Niestety, w większości przypadków wiąże się z tym [kara za brak OC](https://www.porowneo.pl/ubezpieczenia/porady/samochodu/kary-za-brak-oc-2021) – jak uniknąć mandatu? Czy jest to w ogóle możliwe?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Brak OC – poważny problem na polskich drogach?

Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi jasno: każdy kierowca, który posiada samochód, zobowiązany jest do posiadania OC. Ubezpieczenie to stanowi zabezpieczenie na wypadek kolizji – niekoniecznie dla właściciela polisy, a raczej dla innych użytkowników drogi. W przypadku, kiedy kierowca spowoduje stłuczkę, ubezpieczenie dla poszkodowanego zostanie wypłacone właśnie z polisy OC. Jednocześnie jednak jeśli to Ty zostaniesz pokrzywdzony lub ktoś inny uszkodzi Twoje auto, otrzymasz pieniądze z polisy OC sprawcy. Niestety, nadal wielu kierowców w Polsce nie posiada ważnego OC. Z danych, przedstawionych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wynika, że około 100 000 osób w Polsce jeździ bez OC – to aż 1% wszystkich kierowców. Najczęstsze przyczyny braku OC to:

  • wygaśnięcie polisy poprzedniego właściciela auta,
  • brak wznowienia umowy OC ze względu na nieopłacenie składki,
  • nieużytkowanie pojazdu,
  • brak środków na opłacenie składki OC.

Jeśli kierowca, który spowodował stłuczkę, nie posiada OC, odszkodowanie wypłacone będzie przez UFG. To jedna z przyczyn, dla których składki są tak wysokie. Pieniądze z mandatów pozwalają przynajmniej częściowo załatać dziurę w budżecie, do powstania której przyczynili się kierowcy, poruszający się po drogach bez obowiązkowego ubezpieczenia.

Kara za brak OC w 2019 roku – ile zapłacą zapominalscy kierowcy?

Każdego roku kary za brak OC są coraz wyższe. Spowodowane jest to wzrostem płacy minimalnej. W 2019 roku osiągnęły one rekordowy poziom – w niektórych przypadkach kierowca może zapłacić nawet 4500 zł kary. Jaka jest wysokość mandatów za brak OC w 2019 roku?

  • brak OC do trzech dni – mandat 900 złotych dla samochodów osobowych, 1350 zł dla ciężarowych, ciągników i autobusów, 150 zł dla innych pojazdów,
  • brak ubezpieczenia od czterech do 14 dni – 2250 zł dla posiadaczy samochodów osobowych, 3380 dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników, 380 dla skuterów, motorów i wszelkich innych pojazdów;
  • brak OC przez okres dłuższy niż 14 dni – 4500 zł dla samochodów osobowych, 6750 dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników, 750 zł dla innych pojazdów.

Jak widać, kary za brak OC są bardzo wysokie. W 2018 roku mandat za brak OC przez okres dłuższy niż 14 dni dla samochodów osobowych wynosił 4200 złotych, a zatem nastąpił wzrost o 300 zł.

Jakie są kary dla kierowców, którzy nie posiadają ważnego ubezpieczenia?

Kierowcy, którzy nie płacą OC, mają niewielkie szanse na to, że UFG tego nie wykryje. W poprzednim roku wykrywalność wynosiła około 75% – co oznacza, że Fundusz jest niezwykle skuteczny w swoich działaniach. Specjalny system UFG umożliwia łatwe zidentyfikowanie kierowców, którzy nie opłacili składki. Z tego powodu warto pilnować terminu, ponieważ w krótkim czasie po jego przekroczeniu można otrzymać wezwanie nie tylko do zapłaty OC, ale też mandatu. Poważny problem pojawia się w momencie, kiedy osoba, która nie posiada OC, powoduje stłuczkę. Co prawda UFG wypłaci odszkodowanie osobom poszkodowanym, jednak niedługo potem się o uregulowanie kwoty odszkodowania do sprawcy. Jeśli będzie to niegroźna stłuczka, to kwota z pewnością nie będzie wyższa niż kilka tysięcy złotych. Jeżeli jednak okaże się, że osoba poszkodowana doznała trwałego uszczerbku na zdrowiu i konieczne będzie opłacenie długotrwałej rehabilitacji, kwota może sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych. To jeden z powodów, dla których większość kierowców bardzo pilnuje terminu OC i dba o to, aby nie poruszać się samochodem bez ubezpieczenia. Potencjalne konsekwencje mogą trwale zrujnować budżet osoby, która nie wykupiła OC.

Kara za brak OC – jak uniknąć płacenia mandatu?

Aby uniknąć kary za brak OC, należy przede wszystkim opłacać składki w terminie. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, w której zostanie on przekroczony, należy niezwłocznie wykupić polisę – w przypadku przekroczenia terminu o mniej niż trzy dni kara nie przekroczy kwoty 900 złotych. Skontaktuj się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym. Być może okaże się, że OC zostało przedłużone automatycznie, a Ty lada moment otrzymasz wezwanie do opłacenia składki. Jeżeli jednak otrzymasz mandat za brak OC, postaraj się zapłacić go jak najszybciej – masz na to 30 dni. Przedtem jednak upewnij się, że Twoja polisa rzeczywiście wygasła. Jeżeli ubezpieczenie zostało przedłużone automatycznie, masz szansę uniknąć kary za brak OC. A może sprzedałeś lub wyrejestrowałeś auto i nie masz już obowiązku go ubezpieczać? W takiej sytuacji należy przedstawić w UFG niezbędne dokumenty. To również pozwoli na uniknięcie kary za brak OC.

Art. 94 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych pozwoli uniknąć kary za brak OC?

Polskie prawo przewiduje sytuację, w której kierowca nie będzie musiał płacić kary za brak OC. Według Art. 94 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych:

  1. W uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie.
  2. Tryb postępowania przy rozpatrywaniu spraw, o których mowa w ust. 1, określa statut Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jeżeli jesteś w bardzo trudnej sytuacji finansowej i nie masz wystarczających środków na pokrycie składki OC, koniecznie skontaktuj się z UFG i powołaj się na Art. 94. W tym celu musisz złożyć wniosek o umorzenie w całości lub częściowo należnej kwoty.

Kara za brak OC – jak jej uniknąć? Lepiej sumiennie opłacać składki!

Jedynym sposobem na uniknięcie kary za brak OC jest wykazanie przed UFG swojej trudnej sytuacji majątkowej. Niemniej jednak warto regularnie płacić OC, ponieważ konsekwencje braku ważnego ubezpieczenia mogą być bardzo poważne – dotyczy to nie tylko mandatu, ale też konieczności wypłacenia odszkodowania w razie stłuczki. Osoby, które nie dysponują zbyt dużym budżetem, a składka OC jest dla nich sporym obciążeniem, mogą zdecydować się na auto, przy którym polisa nie będzie tak droga. Sprawdzą się tutaj samochody o mniejszym silniku. Warto również skorzystać z kalkulatora OC, który w kilka minut pozwoli znaleźć najtańsze ubezpieczenie. Dzięki temu w przyszłości nie trzeba będzie zadawać sobie pytania, jak uniknąć kary za brak OC.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty