Kary za brak ubezpieczenia OC motocykla

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym nie tylko dla właścicieli samochodów, ale również dotyczy to posiadaczy motocykli. Warto więc o tym pamiętać przed wybraniem się w jakąkolwiek trasę. Najlepiej oczywiście ubezpieczyć pojazd zaraz po jego kupieniu. Jakie mogą być kary dla motocyklistów, którzy podróżują bez ubezpieczenia?
Obowiązek ubezpieczenia OC
Obowiązek ubezpieczenia powstaje w momencie nabycia pojazdu. Oczywiście, nie zawsze tego samego dnia można udać się do firmy ubezpieczeniowej, wybrać ubezpieczenie i otrzymać polisę. Czasem, trzeba to zrobić dnia następnego. Trzeba jednak pamiętać, by w chwili, gdy pojazd zostanie zarejestrowany już na nowego właściciela, nie zwlekać i niemalże automatycznie udać się do agenta w celu wykupienia ubezpieczenia. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma bowiem możliwość weryfikowania zarejestrowanych pojazdów pod kątem tego, czy mają one ubezpieczenie czy nie. Dostęp do ewidencji znacznie tę weryfikację ułatwia. I nie ma tu znaczenia, czy motocykl stoi bezczynnie w garażu, czy jest eksploatowany. Sam fakt, że został zarejestrowany wymusza również jego ubezpieczenie, nawet jeżeli w ciągu roku ani razu nie wyruszy na drogę.
Kary za brak ubezpieczenia OC
Za brak ubezpieczenia można otrzymać jedną z dwóch kar. Jeżeli motocykl jest w ruchu i zostanie zatrzymany przez policję, nawet do rutynowej kontroli i okaże się, że nie jest ubezpieczony, to można mieć pewność, że policjant nałoży mandat karny za brak polisy. W skrajnych sytuacjach może nawet odebrać prawo jazdy. To mało przyjemna sytuacja, która powoduje, że poza tym, że za tę polisę i tak trzeba będzie zapłacić, to dodatkowo, trzeba będzie również zapłacić mandat, a to niepotrzebny wydatek. Druga rzecz, karę może nałożyć Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeżeli w czasie weryfikacji zarejestrowanych motocykli znajdzie taki, który nie ma wykupionego ubezpieczenia, może nałożyć karę administracyjną. Na adres podany w rejestracji przychodzi wówczas list polecony z wezwaniem do zapłaty. Kara administracyjna jest zawsze nakładana zgodnie z taryfikatorem i nie może być przyznana w sposób uznaniowy. Zależna jest od rodzaju pojazdu, który podlega obowiązkowi ubezpieczenia i okresu, jaki minął od momentu rejestracji do momentu wykrycia braku ubezpieczenia.
Taryfikator kar za brak ubezpieczenia OC
Jak już wspomniano, kary nakładane są zgodnie z taryfikatorem. Kwoty kar są ustalane rok rocznie. Metoda jednakże jest jedna. Kary za brak ważnego ubezpieczenia OC mają charakter progresywny. I tak, najniższa kara jest naliczana gdy ubezpieczenie OC nie zostało wykupione do trzech dni od rejestracji motocykla, kolejna gdy brak ten występował do czternastu dni od rejestracji. Najwyższą karę można otrzymać powyżej czternastu dni. Do trzech dni kara wynosi 20% podstawowej stawki, do od trzech do czternastu 50%, powyżej czternastu 100%. Nie warto więc zwlekać, tym bardziej, że jeżeli doszłoby do zdarzenia w tym czasie, to poza karą czy mandatem, sprawca musiałby jeszcze dodatkowo wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie z własnych pieniędzy, bo nie ma przecież polisy. Kary mają mobilizować do ubezpieczania pojazdów i zapewne w pewnym stopniu mobilizują. Ważne, by o tym pamiętać i nie uchylać się przed tym obowiązkiem, ponieważ jest on użyteczny dla wszystkich użytkowników drogi.