Kategorie prawa jazdy w Polsce – jakie są?

Chcesz uzyskać prawo jazdy, jednak nie planujesz ograniczać się do popularnych uprawnień na kategorię B? Zastanawiasz się, jakie kategorie prawa jazdy będą najbardziej odpowiednie dla Ciebie i jakimi pojazdami możesz kierować, wybierając poszczególne z nim? Zapraszamy do naszego artykułu!
Prawo jazdy – kategorie do wyboru
Obecnie kierowcy w Polsce mają do wyboru kilak kategorii prawa jazdy. Każda z nich uposażania do kierowania innymi pojazdami, jednak – co istotne – różne kategoria mają różne ograniczenia, jeśli chodzi o wiek, w którym można je uzyskać. Właśnie dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem kategorii. Szkoły jazdy oferują atrakcyjne zniżki dla osób, które chcą zrobić dwie lub więcej kategorii jednocześnie, co może oznaczać sporą oszczędność. Pytanie tylko, jakie są kategorie prawa jazdy i którą z nich wybrać?
Kategorie prawa jazdy – jakimi pojazdami można kierować?
Poszczególne kategorie prawa jazdy upoważniają kierowcę do prowadzenia różnego rodzaju pojazdów – od motocykli po samochody ciężarowe. Poniżej znajdziesz szczegółowy opis wszystkich kategorii prawa jazdy.
Kategoria AM
Kategoria AM upoważnia do prowadzenia takich pojazdów, jak:
- motorower,
- czterokołowiec lekki – może to był niewielki quad,
- zespół pojazdów – powyższe pojazdy połączone z przyczepą. Uwaga, obowiązuje to wyłącznie w Polsce!
Aby uzyskać kategorię AM, należy mieć ukończone zaledwie 14 lat. To dobra informacja dla młodych osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z prowadzeniem pojazdu jak najszybciej. Należy jednak pamiętać o szczególnej ostrożności.
Kategoria A1
Kategoria A1 pozwala na prowadzenie takich pojazdów, jak:
- motocykl (poj. skokowa silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg)
- motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW,
- pojazdy z kategorii AM.
I w tym przypadku można prowadzić zespół pojazdów – chodzi o powyższe pojazdy połączone z przyczepą. Jest to jednak możliwe tylko w Polsce.
O kategorię prawa jazdy A1 można ubiegać się od 16 roku życia.
Kategoria A2
Kategoria ta dostępna jest dla osób, które ukończyły 18 lat. Posiadanie jej pozwala na prowadzenie następujących pojazdów:
- motocykl (moc do 35 kW, stosunek mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg, nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w * pojeździe, którego moc przekracza dwukrotność mocy tego motocykla)
- motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW,
- pojazdy z kategorii AM.
Podobnie jak w poprzednich kategoria, można tutaj prowadzić zespół pojazdów (powyższe pojazdy połączone z przyczepą).
Kategoria A
Kategoria A upoważnia kierowcę do prowadzenia każdego rodzaju motocykla, niezależnie od mocy czy stosunku mocy do masy własnej pojazdu. Oczywiście z tą kategorią można prowadzić wszystkie pojazdy z kategorii AM, a także zespół tychże pojazdów z przyczepą.
Co bardzo ważne, o kategorię A mogą ubiegać się osoby, które mają 24 lata, o ile nie mają one co najmniej od dwóch lat prawa jazdy kategorii AM. Osoby, posiadające kategorię AM od dwóch lat, mogą ubiegać się o kategorię A, ukończywszy 20 lat.
Kategoria B1
Kategoria ta pozwala na prowadzenie pojazdów czterokołowych, jak na przykład duży quad, a także wszystkich pojazdów z kat. AM. O dokumenty można ubiegać się w wieku od 16 lat.
Kategoria B
Bez wątpienia najbardziej popularna kategoria, pozwalająca na prowadzenie samochodów osobowych. Posiadając tę kategorią, można również prowadzić następujące pojazdy:
- zespół pojazdów,
- pojazd z kategorii AM,
- zespół pojazdów – złożony z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t oraz przyczepy,
- ciągnik rolniczy – tylko w Polsce
- pojazd wolnobieżny,tylko w Polsce,
- zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego lub pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy – tylko w Polsce.
Jeśli masz prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat, możesz również prowadzić motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg.
O kategorię B można ubiegać się od 18 roku życia. Oczywiście w przypadku każdej kategorii można zacząć kurs trzy miesiące wcześniej, jednak uprawnienia zostaną wydane dopiero po ukończeniu 18 lat (lub innego wieku, w zależności od kategorii).
Kategoria B+E
To również bardzo popularna kategoria. Pozwala ona na prowadzenie:
- zespołu pojazdów złożonego z pojazdu z kategorii B i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony,
- zespołu pojazdów złożonego z ciągnika rolniczego i przyczepy lub przyczep – tylko w Polsce,
- zespołu pojazdów złożonego z pojazdu wolnobieżnego (na przykład walca) i przyczepy.
Ta kategoria również dostępna jest po ukończeniu 18 lat.
Kategoria C
Kolejna bardzo popularna wśród kierowców kategoria. Pozwala ona na prowadzenie pojazdów o masie powyżej 3,5 tony, z wyjątkiem autobusów, a także takich pojazdów, jak:
- zespół pojazdów – powyższy pojazd i lekka przyczepa (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg),
- wszystkie pojazdy z kategorii AM,
- ciągnik rolniczy – tylko w Polsce,
- pojazd wolnobieżny – tylko w Polsce,
- zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) – tylko w Polsce,
- zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) – tylko w Polsce.
Uwaga, kategoria ta dostępna jest wyłącznie dla osób, które ukończyły 21 lat.
Kategoria C1
Kategoria ta pozwala dodatkowo na prowadzenie pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t do 7,5 t, z wyjątkiem autobusu. Może to być na przykład mała ciężarówka. Pozostałe informacje są takie same jak w przypadku kategorii C.
Kategoria C1+E
Pozwala ona na prowadzenie zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 12 ton, który składa się z:
- pojazdu, który ciągnie pojazdy z kategorii C1,
- przyczepy (na przykład mała ciężarówka z przyczepą).
Jest to zatem kategoria, jaka jest niezbędna do prowadzenia tira (podobnie jak kat. C+E). Dodatkowo kierowca może prowadzić zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego lub pojazdu wolnobieżnego oraz przyczepy lub przyczep – oczywiście znowu tylko w Polsce.
Kategorię można uzyskać, ukończywszy 18 lat.
Kategoria C+E
Kategoria C+E umożliwia prowadzenie zespołu pojazdów złożony z pojazdu z kategorii C i przyczepy. Dodatkowo można prowadzić zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego lub pojazdu wolnobieżnego oraz przyczepy lub przyczep – tylko w Polsce. Kategoria jest dostepna od 21 roku życia.
Kategoria D
Kategoria D przeznaczona jest dla kierowców autobusów. Osoby posiadające tę kategorią mogą prowadzić również:
- zespół pojazdów złożony z autobusu oraz z lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg),
- pojazd z kategorii AM,
- ciągnik rolniczy – tylko w Polsce,
- pojazd wolnobieżny (na przykład walec) – tylko w Polsce,
- zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) – tylko w Polsce,
- zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) – tylko w Polsce.
Kategoria D dostępna jest dla osób, które mają co najmniej 24 lata. Oznacza to, że dopiero w tym wieku można zostać kierowcą autobusu.
Kategoria D 1
Kategoria D1 umożliwia prowadzenie autobusu przeznaczonego konstrukcyjnie do przewozu do 17 osób łącznie z kierowcą, o długości do 8 m. Można również prowadzić zespół pojazdów złożony z pojazdu, o którym mowa powyżej oraz z lekkiej przyczepy. Co ciekawe, ta kategoria jest dostępna od 21 roku życia.
Kategoria D1+E
Kategoria D1+E umożliwia prowadzenie zespołu pojazdów złożony z pojazdu kategorii D1 i przyczepy. Można również prowadzić zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego lub pojazdu wolnobieżnego oraz przyczepy lub przyczep – tylko w Polsce. Kategoria jest dostepna od 21 roku życia.
Kategoria D+E
Kategoria D+E pozwala na prowadzenie zespołu pojazdów złożony z pojazdu z kategorii D i przyczepy. Podobnie jak w przypadku innych kategoria, można również prowadzić zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego lub pojazdu wolnobieżnego oraz przyczepy lub przyczep. Kategoria D+E dostępna jest od 24 roku życia.
Kategoria T
Kategoria T pozwala na prowadzenie takich pojazdów, jak:
- ciągnik rolniczy,
- pojazd wolnobieżny,
- zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego i przyczepy lub przyczep,
- zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego (na przykład walca) i przyczepy lub przyczep,
- pojazd z kategorii AM.
Tramwaj
Ostatnia kategoria to uprawnienia do prowadzenia tramwaju. Kierowcą tramwaju można zostać od 21 roku życia.
Kategoria prawa jazdy w Polsce – podsumowanie
Jak widać, kierowcy w Polsce mogą wybierać spośród wielu różnych kategorii prawa jazdy. Najbardziej popularne kategorie to A, ujawniające do prowadzenia motocyklu, kategoria B (samochód osoby) i kategoria C+E(tir). Wybierając kategorię dla siebie, warto zwrócić uwagę na to, że wiele elementów się pokrywa – warto więc dobrze dobrać kategorię do swoich potrzeb, a także planów zawodowych.