Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Planujesz zmianę ubezpieczyciela i musisz wypowiedzieć umowę OC w dotychczasowej firmie? A może kupiłeś nowy samochód i chcesz zrezygnować z ubezpieczenia, wykupionego przez poprzedniego właściciela? Zastanawiasz się, jak dokonać wszystkich formalności i kiedy wypowiedzieć OC? Zapraszamy do naszego poradnika – znajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kiedy można złożyć wypowiedzenie OC?

Istnieje kilka sytuacji, w których można wypowiedzieć OC. Najczęściej kierowcy decydują się na to na krótko przed zakończeniem obowiązującej polisy. Powodem podjęcia takiej decyzji może być znalezienie tańszego OC lub niezadowolenie z usług dotychczasowego ubezpieczyciela. Inną sytuację, w której wielu kierowców wypowiada OC, jest moment zakupu używanego auta. Samochody używane w większości przypadków są ubezpieczone, co oznacza, że nabywca kupuje auto z obowiązującą polisą. W takiej sytuacji są dwie możliwości: można wypowiedzieć OC i podpisać umowę z nową firmą lub wykorzystać OC poprzedniego właściciela do końca. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe może zdecydować się na rekalkulację składki, w efekcie której konieczna będzie dopłata.

Są również inne sytuace, w który wypowiedzenie OC jest dpuszczalne. Jest to możliwe na przykład w momencie, kiedy klient nabywa OC przez telefon lub przez internet. W takim przypadku, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, ma on możliwość wypowiedzenia takiego OC w ciągu 30 dni bez podawania przyczyny. Jeśli kierowca kupił OC online, a po kilku dniach znalazł tańsze ubezpieczenie, może bez obaw wypowiedzieć zawartą na odległość umowę.

text

Oczywiście umowę OC można wypowiedzieć w każdej chwili, jednak warto to zrobić tylko wtedy, kiedy oferta w innej firmie będzie rzeczywiście o wiele lepsza. Dobrym pomysłem jest regularne sprawdzanie, jak wyglądają ceny OC w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Warto robić to przy pomocy porównywarki OC – to prosty i wygodny sposób na porównanie cen OC w wielu firmach, bez czasochłonnego poszukiwania ofert.

Jak nie wpaść w tzw. pułapkę podwójnego ubezpieczenia?

W tym miejscu warto wspomnieć o tzw. pułapce podwójnego ubezpieczenia. Niejednokrotnie kierowcy są przekonani, że po 12 miesiącach OC wygasa automatycznie. Zawierają wtedy umowę z nowym ubezpieczyciele, a po pewnym czasie otrzymują wezwanie do zapłaty od… poprzedniego ubezpieczyciela. W większości towarzystw ubezpieczeniowych wygląda to w ten sposób, że jeśli po roku kierowca nie zrezygnuje z OC, jest ono automatycznie przedłużane na kolejny rok – nawet jeśli wykupi on OC w innej firmie.

W takiej sytuacji należy wypowiedzieć OC, które zostało automatycznie przedłużone. Niezbędne będzie jednak uiszczenie opłaty za okres, w którym obowiązywało ubezpieczenie, czyli od momentu jego odnowienia do terminu, w którym zostało złożone wypowiedzenie OC. Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem należy zawsze upewnić się, że poprzednie ubezpieczenie zostało wypowiedziane. W ten sposób kierowca może mieć pewność, że nie wpadnie w pułapkę podwójnego ubezpieczenia.

Jak wypowiedzieć OC w towarzystwie ubezpieczeniowym?

Każda firma ubezpieczeniowa ma własne zalecenia dotyczące tego, jak wypowiedzieć umowę OC. Z reguły można to zrobić na kilka sposobów. Najprostszym i najczęściej stosowanym z nich jest wypowiedzenie pisemne, przesłane na adres mailowy lub bezpośrednio do siedziby firmy. Na stronie towarzystw można znaleźć specjalne wzory dokumentu – wystarczy je wydrukować, wypełnić, podpisać i przesłać.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają też specjalny formularz na stronie www. Jego wypełnienie zajmuje z reguły kilka sekund i jest to sposób na wypowiedzenie OC, który staje się coraz bardziej popularny. OC można wypowiedzieć również bezpośrednio u agenta, który pracuje w danej firmie lub w placówce.

Kiedy wypowiedzieć OC?

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, kiedy wypowiedzieć OC. Jeśli chcesz zrezygnować z usług firmy ubezpieczeniowej, powinieneś zrezygnować z OC najpóźniej na dzień przed końcem polisy. Jeśli wypowiedzenie złożysz w dniu, w którym polisa się kończy, firma ubezpieczeniowa ma prawo do przedłużenia go na kolejne 12 miesięcy. A zatem nie warto czekać do ostatniej chwili – wypowiedzenie powinno zostać złożone najpóźniej na jeden dzień przed końcem OC.

To, kiedy wypowiedzieć OC, zależy również od formy składania wypowiedzenia:

  • jeśli wypowiedzenie OC przesyłasz tradycyjną pocztą, decydująca jest data stempla pocztowego – pamiętaj, że wypowiedzenie musi zostać złożone jeden dzień przed końcem OC, jednak jeśli przesyłka dotrze do firmy kilka dni później, nie musisz martwić się, że ubezpieczenie zostanie automatycznie przedłużone,

  • w przypadku skorzystania z formularza lub przesłania wypowiedzenia skanem, termin wypowiedzenia to również jeden dzień przed końcem umowy,

  • jeżeli składasz wypowiedzenie OC bezpośrednio u agenta, nie zwlekaj za długo – zrób to najpóźniej na dzień przed końcem OC.

Jakie informacje musi zawierać wypowiedzenie umowy OC?

text

Jak wysłać wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC?

Wypowiedzenie umowy OC można wysłać do ubezpieczyciela na kilka różnych sposobów. Należy dokładnie sprawdzić, w jaki sposób dany ubezpieczyciel chce otrzymywać wypowiedzenia. Być może firma ubezpieczeniowa oferuje możliwość wypowiadania OC przez internet, na przykład przy pomocy specjalnego formularza na stronie internetowej. text Inną możliwością jest przesłanie wypowiedzenia OC mailowo – należy jednak dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełnić, aby dokument został uwzględniony przez ubezpieczyciela. Być może konieczne okaże się skorzystanie z jednej z dostępnych form potwierdzenia tożsamości.

Najprostszą opcją jest przesłanie wypowiedzenia OC tradycyjną pocztą w formie papierowej. Warto jednak wybrać list polecony z opcją śledzenia przesyłki, aby wiedzieć, kiedy dokumenty dotarły do ubezpieczyciela.

Kiedy umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu?

W sytuacji, gdy właściciel pojazdu wypowie umowę ubezpieczenia OC przed terminem, umowa zostanie rozwiązana w momencie złożenia i potwierdzenia wypowiedzenia. Jest to bardzo istotna informacja do osób, które chcą złożyć wypowiedzenie OC – muszą one bowiem pamiętać o tym, że konieczny będzie zakup innej polisy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu może zakończyć się mandatem za brak OC z UFG.

Kiedy wypowiedzieć OC i jak to zrobić – podsumowanie

Wypowiedzenie OC nie jest skomplikowane, jednak należy pamiętać o kilku kwestiach. Najważniejsza z nich dotyczy tego, kiedy wypowiedzieć OC – jeśli przekroczysz termin, może okazać się, że ubezpieczenie zostanie przedłużone na kolejny rok. Koniecznie sprawdź, do kiedy obowiązuje umowa i zrezygnuj z OC odpowiednio wcześnie. Dzięki temu unikniesz wpadnięcia w pułapkę podwójnego ubezpieczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Gdzie można wysłać wypowiedzenie umowy OC?

Wypowiedzenie umowy OC należy wysłać do towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym została zawarta wypowiadana umowa ubezpieczenia OC.

Czy można wypowiedzieć OC pocztą?

Tak, umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć pocztą tradycyjną. Niezbędne dokumenty, które są odpowiednio przygotowane i podpisane, należy przesłać na adres ubezpieczyciela.

Czy można wysłać wypowiedzenie OC drogą mailową?

Tak, ale tylko pod warunkiem, że dane towarzystwo ubezpieczeniowe pozwala na taki sposób wysłania ubezpieczenia OC. Upewnij się, jakie będą niezbędne metody potwierdzenia tożsamości i czy skan dokumentów będzie wystarczający dla danej firmy.

Jak napisać wypowiedzenie OC?

Wypowiedzenie OC można przygotować samodzielnie. Inną metodą może być skorzystanie z gotowego wzoru wypowiedzenia OC w formacie PDF. Znajdziesz go poniżej.

Wzór wypowiedzenia OC – PDF

Poniżej znajdziesz wzór wypowiedzenia OC w formacie PDF. Możesz go wydrukować i wygodnie wypełnić w formie papierowej.

Wypowiedzenie OC wzór PDF znajdziesz tutaj!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty