Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl
Obsługa Twojej PolisyCentrum Pomocy
Kontakt >+48 519 902 560

Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online


Komunikacja

Kiedy wypowiedzieć OC? Terminy, których nie można przekroczyć

Porówneo: Kiedy wypowiedzieć OC? Terminy, których nie można przekroczyć

Planujesz zmianę ubezpieczyciela i musisz wypowiedzieć umowę OC w dotychczasowej firmie? A może kupiłeś nowy samochód i chcesz zrezygnować z ubezpieczenia, wykupionego przez poprzedniego właściciela? Zastanawiasz się, jak dokonać wszystkich formalności i kiedy wypowiedzieć OC? Zapraszamy do naszego poradnika – znajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kiedy można złożyć wypowiedzenie OC?

Istnieje kilka sytuacji, w których można wypowiedzieć OC. Najczęściej kierowcy decydują się na to na krótko przed zakończeniem obowiązującej polisy. Powodem podjęcia takiej decyzji może być znalezienie tańszego OC lub niezadowolenie z usług dotychczasowego ubezpieczyciela. Inną sytuację, w której wielu kierowców wypowiada OC, jest moment zakupu używanego auta. Samochody używane w większości przypadków są ubezpieczone, co oznacza, że nabywca kupuje auto z obowiązującą polisą. W takiej sytuacji są dwie możliwości: można wypowiedzieć OC i podpisać umowę z nową firmą lub wykorzystać OC poprzedniego właściciela do końca. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe może zdecydować się na rekalkulację składki, w efekcie której konieczna będzie dopłata. Istnieje kilka innych sytuacji, w których można wypowiedzieć umowę OC. Jest to możliwe na przykład w momencie, kiedy klient nabywa OC przez telefon lub przez internet. W takim przypadku, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, ma on możliwość wypowiedzenia takiego OC w ciągu 30 dni bez podawania przyczyny. Jeśli kierowca kupił OC online, a po kilku dniach znalazł tańsze ubezpieczenie, może bez obaw wypowiedzieć zawartą na odległość umowę. Oczywiście umowę OC można wypowiedzieć w każdej chwili, jednak warto to zrobić tylko wtedy, kiedy oferta w innej firmie będzie rzeczywiście o wiele lepsza. Dobrym pomysłem jest regularne sprawdzanie, jak wyglądają ceny OC w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Warto robić to przy pomocy porównywarki OC – to prosty i wygodny sposób na porównanie cen OC w wielu firmach, bez czasochłonnego poszukiwania ofert.

Jak nie wpaść w tzw. pułapkę podwójnego ubezpieczenia?

W tym miejscu warto wspomnieć o tzw. pułapce podwójnego ubezpieczenia. Niejednokrotnie kierowcy są przekonani, że po 12 miesiącach OC wygasa automatycznie. Zawierają wtedy umowę z nowym ubezpieczyciele, a po pewnym czasie otrzymują wezwanie do zapłaty od… poprzedniego ubezpieczyciela. W większości towarzystw ubezpieczeniowych wygląda to w ten sposób, że jeśli po roku kierowca nie zrezygnuje z OC, jest ono automatycznie przedłużane na kolejny rok – nawet jeśli wykupi on OC w innej firmie. W takiej sytuacji należy wypowiedzieć OC, które zostało automatycznie przedłużone. Niezbędne będzie jednak uiszczenie opłaty za okres, w którym obowiązywało ubezpieczenie, czyli od momentu jego odnowienia do terminu, w którym zostało złożone wypowiedzenie OC. Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem należy zawsze upewnić się, że poprzednie ubezpieczenie zostało wypowiedziane. W ten sposób kierowca może mieć pewność, że nie wpadnie w pułapkę podwójnego ubezpieczenia.

Jak wypowiedzieć OC w towarzystwie ubezpieczeniowym?

Każda firma ubezpieczeniowa ma własne zalecenia dotyczące tego, jak wypowiedzieć umowę OC. Z reguły można to zrobić na kilka sposobów. Najprostszym i najczęściej stosowanym z nich jest wypowiedzenie pisemne, przesłane na adres mailowy lub bezpośrednio do siedziby firmy. Na stronie towarzystw można znaleźć specjalne wzory dokumentu – wystarczy je wydrukować, wypełnić, podpisać i przesłać. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają też specjalny formularz na stronie www. Jego wypełnienie zajmuje z reguły kilka sekund i jest to sposób na wypowiedzenie OC, który staje się coraz bardziej popularny. OC można wypowiedzieć również bezpośrednio u agenta, który pracuje w danej firmie lub w placówce.

Kiedy wypowiedzieć OC?

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, kiedy wypowiedzieć OC. Jeśli chcesz zrezygnować z usług firmy ubezpieczeniowej, powinieneś zrezygnować z OC najpóźniej na dzień przed końcem polisy. Jeśli wypowiedzenie złożysz w dniu, w którym polisa się kończy, firma ubezpieczeniowa ma prawo do przedłużenia go na kolejne 12 miesięcy. A zatem nie warto czekać do ostatniej chwili – wypowiedzenie powinno zostać złożone najpóźniej na jeden dzień przed końcem OC. To, kiedy wypowiedzieć OC, zależy również od formy składania wypowiedzenia: - jeśli wypowiedzenie OC przesyłasz tradycyjną pocztą, decydująca jest data stempla pocztowego – pamiętaj, że wypowiedzenie musi zostać złożone jeden dzień przed końcem OC, jednak jeśli przesyłka dotrze do firmy kilka dni później, nie musisz martwić się, że ubezpieczenie zostanie automatycznie przedłużone, - w przypadku skorzystania z formularza lub przesłania wypowiedzenia skanem, termin wypowiedzenia to również jeden dzień przed końcem umowy, - jeżeli składasz wypowiedzenie OC bezpośrednio u agenta, nie zwlekaj za długo – zrób to najpóźniej na dzień przed końcem OC.

Kiedy wypowiedzieć OC i jak to zrobić – podsumowanie

Wypowiedzenie OC nie jest skomplikowane, jednak należy pamiętać o kilku kwestiach. Najważniejsza z nich dotyczy tego, kiedy wypowiedzieć OC – jeśli przekroczysz termin, może okazać się, że ubezpieczenie zostanie przedłużone na kolejny rok. Koniecznie sprawdź, do kiedy obowiązuje umowa i zrezygnuj z OC odpowiednio wcześnie. Dzięki temu unikniesz wpadnięcia w pułapkę podwójnego ubezpieczenia.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty