Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Kierowcy w pandemii jeżdżą bez OC?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Kierowcy w pandemii jeżdżą bez OC?

Pandemia koronawirusa, która trwa już od wielu miesięcy, mocno daje się we znaki Polakom. Pogłębiający się kryzys gospodarczy wpływa na pogorszenie sytuacji finansowej wielu osób. Jakie są skutki takiej sytuacji? Oczywiście konieczność zrezygnowania z niektórych wydatków. Okazuje się, że w czasie pandemii kierowcy coraz częściej jeżdżą bez ubezpieczenia OC.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Coraz więcej kierowców jeździ bez ważnego OC?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) jest niezwykle skuteczny w namierzaniu kierowców, którzy jeżdżą bez ważnego ubezpieczenia OC. W 2019 roku UFG wystawił około 127 tys. wezwań do opłaty za brak OC. Było to o 30 tys. więcej niż w 2018 roku. Warto podkreślić, że w samym 2019 roku z tytułu tych wezwań do budżetu UFG wpłynęło aż 130 mln złotych. Wysoka skuteczność jest efektem działań UFG, m.in. tworzenia nowoczesnych narzędzi, które pozwalają na szybkie namierzanie kierowców, którzy nie opłacili OC.

Jak podało UFG w 2019 roku, najczęstszą przyczyną braku OC jest wygaśnięcie polisy poprzedniego właściciela pojazdu – 37 proc. przypadków. Inne przyczyny to między innymi brak wznowienia umowy OC ze względu na nieopłacenie składki – 24 proc. czy też nieużytkowanie pojazdu – 20 proc. kierowców. 6 proc. kierowców nie posiada ważnego OC z uwagi na brak środków.

A jak wygląda sytuacja w 2020 roku? Okazuje się, że liczba kierowców, którzy jeżdżą bez ważnego ubezpieczenia OC, wzrosła. W okresie od 1 marca do 31 lipca 2020 roku UFG wykrył aż 81 tys. pojazdów, które użytkowane były pomimo braku ważnego ubezpieczenia OC. A jest to okres zaledwie pięciu miesięcy! Jak podało UFG, według kierowców powodem braku OC była przede wszystkim pandemia i pogarszająca się sytuacja finansowa, która uniemożliwiła zakup nowej polisy. Można szacować, że łączna liczba wezwań do opłaty za brak OC, które wysłane zostaną przez UFG, w 2020 roku będzie o wiele wyższa niż w 2019 roku.

Oczywiście taka sytuacja nie jest dużym zaskoczeniem, szczególnie dla osób, które bacznie śledzą to, co dzieje się na rynku ubezpieczeniowym (i nie tylko) od początku pandemii. Już wiosną pojawiały się pytania o to, czy ceny ubezpieczeń będą wyższe z powodu pandemii. Rzecznik Finansowy próbował nawet interweniować w sprawie ubezpieczeń komunikacyjnych, jednak bez skutku. Przygotowane przez UFG dane pokazują jednak, że sytuacja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych nie jest najlepsza.

Brak OC – co grozi kierowcy? Nie tylko mandat

Biorąc pod uwagę wysoką skuteczność Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, jazda bez ubezpieczenia OC jest dużym ryzykiem, a konsekwencje mogą być poważne. Oczywiście w pierwszej kolejności kierowca taki może otrzymać mandat. Ile wynosi mandat za brak OC w 2020 roku? To zależy od tego, jak długo spóźnia się on z zakupem polisy.

  • brak OC do trzech dni – w przypadku aut osobowych mandat wynosi 1040 zł, samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników – 1560 zł, a innych pojazdów, np. skuterów – 170 zł,
  • brak OC od czterech do 14 dni – za auto osobowe należy zapłacić mandat w wysokości 2600 zł, za pojazd ciężarowy 3900 zł, a za inny pojazd 435 zł,
  • jeśli przerwa w ubezpieczenia jest dłuższa niż 14 dni – mandat za brak OC w przypadku samochodu osobowego wynosi aż 5200 zł, samochodów ciężarowych – 7800 zł, a innych pojazdów – 870 zł.

A jakie będą mandaty za brak OC w 2021 roku? Kierowców czeka kolejna podwyżka, gdyż wysokość mandatów ustalana jest na podstawie minimalnej pensji, a ta regularnie wzrasta. I tak mandat za brak OC w przyszłym roku wyniesie:

  • brak OC do trzech dni będzie skutkował mandatem w wysokośc 1120 zł za auto osobowe, 1680 zł za pojazd ciężarowy i 190 zł za inny pojazd,
  • brak OC od czterech do 14 dni – w przypadku samochodu osobowego kara wyniesie 2800 zł, za pojazd ciężarowy 4200 zł, a za inny pojazd – 470 zł,
  • powyżej 14 dni – w przypadku auta osobowego mandat za brak OC wynosić będzie 5600 zł, samochodów ciężarowych – 8400 zł, a pozostałych pojazdów – 930 zł.

To jednak nie koniec kosztów. Oczywiście oprócz opłacenia mandatu kierowca zobowiązany jest do zakupu ubezpieczenia OC.

Sytuacja komplikuje się, gdy kierowca, który jeździ bez ważnego OC, spowoduje wypadek. W takim przypadku poszkodowany nie otrzyma odszkodowania z ubezpieczenia, ale będzie musiał zapłacić za nie sam kierowca. O ile będzie to drobna stłuczka, koszty nie będą wysokie, jeśli jednak zostanie uszkodzone nowe auto, może to być bardzo duży wydatek. Jeżeli natomiast osoba poszkodowana dozna uszczerbku na zdrowiu lub będzie wymagała hospitacji azji, leczenia czy fizjoterapii, koszt takiego odszkodowania może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. I wszystko to będzie musiał opłacić sprawca, ponieważ nie ma on ważnego ubezpieczenia OC.

Niepotrzebne ryzyko?

Warto więc zastanowić się, czy jest sens tak ryzykować. Tym bardziej, że obecnie za OC można zapłacić w ratach, dzięki czemu nie będzie to tak duży, jednorazowy wydatek. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z kalkulatora OC, dzięki któremu można znaleźć ubezpieczenie OC tańsze nawet o 50 proc. Co istotne, w porównywarce można nie tylko wyszukać, ale też kupić polisę, co w czasach pandemii staje się szczególnie istotne – w końcu nikt z nas nie chce bez potrzeby wychodzić z domu.

Podsumowując, liczba kierowców, którzy jeżdżą bez ważnego OC, gwałtownie wzrosła podczas pandemii koronawirusa. Nie jest to jednak dobry sposób na oszczędności, z uwagi na bardzo duże ryzyko – szczególnie w przypadku spowodowania stłuczki. Warto skorzystać z kalkulatora OC i znaleźć najtańsze ubezpieczenie – tym bardziej, że nie ma co liczyć na to, że UFG nie zauważy, że dany kierowca już od pewnego czasu porusza się autem bez ubezpieczenia. To w czasach kryzysu ochrona ubezpieczeniowa staje się szczególnie ważna – i dotyczy to nie tylko ubezpieczenia komunikacyjnego.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty