Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Kolizja z obcokrajowcem - jak postępować?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Kolizja drogowa z udziałem kobiety i mężczyzny

Po kolizji z obcokrajowcem najważniejsze jest zachowanie zimnej krwi. Brzmi to bardzo oczywiście i wydaje się niezwykle łatwe, ale samo zdarzenie zwykle jest bardzo emocjonujące, a gdy dochodzi do tego jeszcze bariera językowa i dwa różne kraje, w których są ubezpieczone pojazdy, biorące udział w kolizji, to zachowanie zimnej krwi może być bardzo trudne. Tymczasem jest to naprawdę najlepsze rozwiązanie, ponieważ pozwoli załatwić wszystkie sprawy w sposób szybki, sprawny i skuteczny.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Pierwsze kroki postępowania

Niezależnie od tego, w jakim kraju doszło do kolizji, warto wezwać policję. Zarówno poszkodowany, jak i sprawca mogą mieć problem z porozumieniem się ze sobą, mogą nie znać swoich języków, ani też nie znać języka, który byłby dla nich obu wspólny. Wezwanie policji sprawi, że rozstrzygnięcie problemu i załatwienie formalności będzie znacznie prostsze, a co ważniejsze, również jednoznaczne i bezdyskusyjne. Czekając na przybycie policji warto zrobić zdjęcie dowodu rejestracyjnego sprawcy zdarzenia, warto również zrobić zdjęcie jego prawa jazdy lub dowodu osobistego i poprosić o okazanie polisy, którą również należy sfotografować. Warto tu pamiętać, że nie ma znaczenia tak naprawdę narodowość kierowcy. Znaczenie ma wyłącznie to, w jakim kraju ma zarejestrowane auto. Jeżeli w np. w Polsce, to sprawa będzie bardzo prosta i powinna się odbyć tak, jak to wygląda standardowo. Znacznie więcej komplikacji pojawia się, gdy biorące udział w kolizji auta są zarejestrowane w dwóch różnych krajach. Dodatkowe utrudnienie wprowadza fakt, że inaczej należy postąpić w chwili, gdy zdarzenie z obcokrajowcem ma miejsce w Polsce i inaczej, gdy dochodzi do niego za granicą. Jakie są te zasady? Oto najważniejsze informacje.

Przeczytaj więcej: Jakie są etapy likwidacji szkody?

Gdy stłuczka ma miejsce w Polsce, a sprawcą jest obcokrajowiec

Przede wszystkim, jak już wspomniano, należy zachować spokój. Trzeba oczywiście wezwać policję, bo pozwoli to na jednoznaczne rozwiązanie problemu. Koniecznie należy zanotować, lub sfotografować numer rejestracyjny sprawcy zdarzenia. Po okazaniu przez sprawcę potwierdzenia ubezpieczenia, należy spisać sobie nazwę zakładu ubezpieczeniowego oraz numer ewidencyjny wykupionej przez sprawcę polisy. To znacznie ułatwi dochodzenie ewentualnych należności. Jeżeli sprawca ma przy sobie Zieloną Kartę lub kartę ubezpieczenia granicznego, to również warto spisać numery tych dokumentów oraz nazwę firmy, która je wystawiła. Przeglądając dokumenty sprawcy należy sprawdzić, czy są one ważne, czy nie wygasły już wcześniej, a wożone są wyłącznie dla okazywania. Nieważne ubezpieczenie znacznie utrudni proces dochodzenia należności. Po ustaleniu firmy ubezpieczającej, należy poszukać w rejestrze korespondentów PBUK, które z polskich towarzystw ubezpieczeniowych jest nominowanym korespondentem towarzystwa, u którego sprawca jest ubezpieczony. Sprawę stłuczki i odszkodowania należy zgłosić do nominowanego korespondenta. Jeżeli nie ma takiego na terenie Polski, to trzeba zgłosić sprawę do PZU S.A. lub TUiR Warta. Te towarzystwa pełnią funkcję agentów PBUK na terenie Polski, gdy brakuje nominowanego korespondenta.

Gdy stłuczka ma miejsce za granicą a sprawcą jest obcokrajowiec

Tu sprawa wygląda nieco inaczej. Oczywiście trzeba wezwać policję i zadbać o zabezpieczenie wszystkich dokumentów, które mogą być niezbędne do otrzymania wypłaty z odszkodowania. Warto wiedzieć, że zgłoszenie wniosku o wypłatę odszkodowania można złożyć dopiero po powrocie do Polski. Nie ma takiej potrzeby, by się z tym spieszyć. W tym wypadku również należy zanotować numer rejestracyjny pojazdu oraz nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, które wystawiło polisę. Oczywiście numer polisy również będzie potrzebny i też trzeba go sobie zanotować. Należy też sprawdzić, czy polisa jest ważna, podobnie jak w poprzedniej sytuacji. Po ustaleniu tych wszystkich informacji należy sprawdzić, które towarzystwo ubezpieczeniowe pełni w Polsce funkcję nominowanego korespondenta i po powrocie do kraju należy do tego właśnie towarzystwa zgłosić swoje roszczenie o odszkodowanie. Jeżeli niema takiego przedstawicielstwa należy zgłosić się do PBUK. Przeczytaj więcej: Konsekwencje stłuczki za granicą

Gdy to Polak jest sprawcą kolizji z obcokrajowcem

Przede wszystkim należy zadbać o to, by ułatwić poszkodowanemu dochodzenie odszkodowania z OC sprawcy. W tym celu należy napisać odpowiednie oświadczenie sprawcy kolizji, podać nazwę swojego towarzystwa ubezpieczeniowego oraz numer polisy. Dzięki temu poszkodowany będzie miał znacznie ułatwione zadanie.

Sprawdź podobne: Samochód na minuty a stłuczka

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty