Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Wymiana dowodu rejestracyjnego nie jest już konieczna

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Wymiana dowodu rejestracyjnego nie jest już konieczna

Konieczność wymiany dowodu osobistego za każdym razem, kiedy zabrakło miejsca na kolejne pieczątki, dla wielu kierowców była nielubianym obowiązkiem. Tym bardziej, że miejsca na pieczątki było zaledwie… sześć. Na szczęście niedawno zmieniły się przepisy, dzięki czemu kierowcy nie mają już obowiązku wymiany dowodu osobistego.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Brak obowiązku wymiany dowodu osobistego już od 4 grudnia 2020 roku!

Końcówka 2020 roku była czasem ogromnych zmian dla kierowców. Jedną z wprowadzonych przez Ministerstwo Infrastruktury zmian było zniesienie obowiązku wymiany dowodu osobistego w sytuacji, gdy zabraknie miejsca na kolejne pieczątki. To spore ułatwienie dla kierowców, ponieważ nie muszą oni już wyrabiać nowego dokumentu za każdym razem, gdy zabraknie miejsca na pieczątki.

Oczywiście należy pamiętać, że od 2018 roku kierowcy nie mają już obowiązku wożenia ze sobą dowodu osobistego. To jednak nie zwalniało ich z obowiązku wymiany dowodu, bowiem to w nim znajdowała się informacja o kolejnych przeglądach technicznych pojazdu.

Jak było do tej pory?

Przed 4 grudnia 2020 roku kierowcy byli zobowiązani do wymiany dowodu osobistego w sytuacji, gdy nie było kolejnych miejsc na pieczątki. To właśnie pieczątki były potwierdzeniem tego, że pojazd przeszedł badanie techniczne. Umieszczana była tam nie tylko pieczątka, ale też data, do jakiej ważny jest obecny przegląd.

Jak wiadomo, kary za brak przeglądu potrafią być wysokie, kierowcy nie mieli więc wyjścia – musieli udać się do swojego Wydziału Komunikacji w celu złożenia wniosku o wymianę dowodu osobistego. Oczywiście nowy dowód wiązał się z koniecznością wniesienia opłaty, a zatem konieczność wymiany dokumentu wymagała nie tylko poświęcenia czasu na odwiedzenie urzędu, ale też wniesienia opłaty.

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego

Co prawda koszt wymiany dowodu rejestracyjnego nie jest wysoki, bo wynosi zaledwie 54,50 zł, jednak z pewnością kierowców zadowolił fakt, że mogą zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych. Tym bardziej, że po złożeniu wniosku o nowy dowód kierowca otrzymuje również tzw. miękki dowód, którego koszt wynosi 19 zł. Nic dziwnego, że kierowcy tak bardzo ucieszyli się na wieść, że wraz z końcówką 2020 roku nie będą musieli już wymieniać dowodu rejestracyjnego!

Jeśli nie pieczątki, to co?

No właśnie – skoro dotychczas to pieczątka w dowodzie pozwalała na sprawdzenie, czy dany pojazd ma ważne badanie techniczne, to jak to wygląda obecnie? Otóż od momentu wprowadzenia zmian policja w czasie kontroli może sprawdzić, czy dane auto ma ważne badanie, korzystając ze specjalnego systemu CEPiK. Po każdym potwierdzonym badaniu technicznym informacja trafiała do CEPiK, dzięki czemu wszystkie dane były aktualne.

Podobnie wygląda to w przypadku innej zmiany, a mianowicie braku obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. Otóż kierowca, który nie ma przy sobie dokumentu, nie musi się obawiać – policjant ma bowiem obowiązek sprawdzenia dokumentu w systemie. Dodatkowo kierowca może okazać dokument przy pomocy aplikacji mPrawoJazdy lub mObywatel.

Podsumowanie

Przełom 2020 i 2021 roku był czasem wielu zmian dla kierowców. Oprócz zniesienia obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego, kierowcy nie muszą już mieć karty pojazdu, a także nalepki kontrolnej i wtórnika. Jedną z ważnych zmian jest również to, że kierowcy po zakupie używanego samochodu nie mają już obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych. Obecnie można również wycofać auto z ruchu, jeśli nie jest sprawne. Widać więc, że od kilku miesięcy kierowcy mogą cieszyć się wieloma ułatwieniami. Z pewnością jednak brak obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego w momencie, gdy zabraknie miejsca na kolejne pieczątki, jest zmianą, na której skorzysta każdy kierowca.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty