Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Konsekwencje przerwy w płatnościach OC

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Konsekwencje przerwy w płatnościach OC

Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, której zawieranie i opłacanie regulują przepisy prawa. Nie ma takiej możliwości, by z tej polisy zrezygnować, jeżeli jest się objętym obowiązkiem jej opłacania i posiadania. Ważne też, by wiedzieć, że jest to polisa, która zwykle zawierana bywa na rok i za rok należy ją odnowić. Najczęściej płatność jest roczna, regulowana z góry, można jednak wnioskować o opłacanie ubezpieczenia w ratach – 2 lub 4, czyli półrocznie lub kwartalnie. Co się zdarzy, gdy nastąpi przerwa w opłacaniu ubezpieczenia? Jakie są wówczas konsekwencje?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie OC

OC to polisa, którą musi wykupić każdy właściciel auta bez względu na to, czy tym autem podróżuje, czy tylko trzyma je w garażu. Takie są przepisy i nikt nie ma na to wpływu. Jest to oczywiście uzasadnione, bo posiadanie auta w każdej chwili może się wiązać z jego użyciem, a skoro tak, to powinno być to auto objęte ważnym ubezpieczeniem OC. Polisę zawiera się na rok. Zwykle, jeżeli ubezpieczony nie podejmie żadnej aktywności, to ubezpieczenie jest automatycznie przedłużane. Jeżeli jednak nie chce w tej samej firmie być ubezpieczonym, to może to zmienić. Nie powinno się jednak dopuścić do sytuacji, w której nastąpi przerwa w ubezpieczeniu. Jest to przede wszystkim bardzo niebezpieczne dla kierowcy. Jeżeli w tym właśnie momencie dojdzie do wypadku z jego winy, konsekwencje finansowe będzie musiał ponieść z własnych pieniędzy. A poza tym, coraz częściej przeprowadzane są kontrole i taki samochód bez ubezpieczenia zostanie bardzo szybko wykryty – a za to są konkretne kary.

Brak ciągłości w OC

Jeżeli właściciel pojazdu nie dopilnuje swojego ubezpieczenia może się spotkać ze sporymi nieprzyjemnościami. Jeżeli szybko uzupełni brak i nikt tego nie zauważy, to oczywiście nic się nie stanie, bo firma ubezpieczeniowa nie weryfikuje ciągłości. Była przerwa to była i to dla ubezpieczyciela nie odgrywa żadnej roli. Natomiast, UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, coraz częściej weryfikuje znajdujących się w bazie kierowców i sprawdza, kto ma przerwę w ciągłości swojego ubezpieczenia. Jeżeli w ten sposób przerwa zostanie wykryta, to nie ma już na to żadnej rady, trzeba ponieść konsekwencje. Dotychczas, brak ważnego OC można było wykryć wyłącznie w czasie kontroli drogowej. Policjant zatrzymywał kierowcę i prosił o dokumenty. Jeżeli polisa była już nieważna, nieaktywna, nakładał mandat karny i pouczał o konieczności uzupełnienia ubezpieczenia. Kary za brak OC są oczywiście dotkliwe, ale też im krócej kierowca jeździł bez polisy, tym są one niższe, więc można było wyjść z tej sytuacji w miarę obronną ręką. Obecnie, od roku UFG posiada własny system weryfikacyjny, który pozwala na wykrywanie kierowców jeżdżących bez ważnego ubezpieczenia OC. Jest to system informatyczny, który jest w stanie bezbłędnie wykazać, który kierowca i który zarejestrowany pojazd nie ma ważnego ubezpieczenia. Po wykryciu takiej sytuacji, UFG przesyła do właściciela pojazdu pismo z informacją, że danego dnia został stwierdzony brak ubezpieczenia. Ten brak należy niezwłocznie uzupełnić i jednocześnie wpłacić karę, która obecnie przekracza 3000zł. Na uregulowanie kary, właściciel ma 30 dni. Jeżeli tego nie zrobi, sprawa kierowana jest do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania właściciela i urząd skarbowy rozpoczyna egzekucję należności. To powoduje, że koszty mogą znacznie wzrosnąć, a właściciel samochodu będzie musiał sobie radzić dodatkowo z komornikami. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i warto tego obowiązku pilnować. Nie jest to obowiązek nałożony wyłącznie dla samego faktu utrudniania życia kierowcom, ale zabezpiecza finansowo ofiary wypadków, jak również sprawców tych zdarzeń, którzy odszkodowania musieliby płacić z własnych środków.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty