Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Konsekwencje stłuczki za granicą

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Konsekwencje stłuczki za granicą

Podróż nawet za granicę jest najwygodniejsza, gdy wyjeżdża się tam własnym samochodem. Jazda samochodem to pełna swoboda i wolność. Można się zatrzymać tam, gdzie się ma na to ochotę, można odpocząć w dowolnym momencie podróży lub wyruszyć wtedy, kiedy jest na to ochota. Jest się całkowicie niezależnym i zobowiązanym wyłącznie wobec siebie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie

Trzeba jednak pamiętać, że wybierając się w zagraniczną podróż własnym samochodem, należy w odpowiedni sposób zadbać o dopełnienie różnorodnych spraw formalnych związanych z podróżą, jak na przykład ubezpieczenie samochodu. Ubezpieczenie pojazdu trzeba mieć, ponieważ w razie zdarzenia pozwoli to uniknąć osobistej odpowiedzialności finansowej, jeżeli zdarzenie pociągnie za sobą szkodę rzeczową lub osobową. Niedopełnienie tego obowiązku może być znacznie bardziej kosztowne niż wykupienie odpowiedniej polisy. Ubezpieczenie, które powinno się mieć ze sobą podczas zagranicznej podróży, jest zależne w dużej mierze od jej kierunku. Jeżeli jest to podróż w obrębie Unii Europejskiej lub krajów, które honorują krajowe OC lub Zieloną Kartę, wystarczy mieć swoją polisę lub dokupić ten rodzaj ubezpieczenia do swojego OC i sprawa jest w pełni załatwiona. W takiej sytuacji, jeżeli dojdzie do zdarzenia, finansową odpowiedzialność za nie przejmie wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe, a nie sam sprawca. To ogromne ułatwienie i jednocześnie spokój sumienia. Nie trzeba się niepokoić, że coś się za chwilę złego stanie.

Konsekwencje stłuczki

Warto również zapoznać się z możliwymi skutkami stłuczki za granicą. Z jednej strony, być może skłoni to do znacznie ostrożniejszej jazdy, ale z drugiej pozwoli się też właściwie w czasie zdarzenia zachować, a to jest bardzo ważne. Poza oczywistym skutkiem, jakim jest zniszczenie lub uszkodzenie samochodu, stłuczka za granicą skutkuje również utratą zniżek na ubezpieczenie. Niestety, nawet stłuczka za granicą powoduje, że w swoim kraju ma się już mniejsze zniżki za jazdę, ponieważ nie jest już ona bezszkodowa. Liczy się bowiem fakt, czy kierujący pojazdem porusza się bezpiecznie, czy jednak stanowi zagrożenie na drodze. W przypadku stłuczki ze swojej winy, konsekwencje mogą być też prawne. Każdy kraj ma własne przepisy drogowe. W każdym też obowiązuje inna odpowiedzialność karna za spowodowanie stłuczki na drodze. Może się więc okazać, że trzeba będzie również przyjąć na siebie mandat, zapłacić grzywnę lub ponieść inną karę. Wszystko zapewne jest uzależnione od tego, jak bardzo poważna jest to stłuczka i jak duże pociąga za sobą szkody. Oczywiście, nie można pominąć tu również kosztów leczenia, które być może trzeba będzie ponieść. Stłuczki bywają różne i niektóre z nich wiążą się niestety również z urazami. Takie urazy należy leczyć, a za granicą to może sporo kosztować. Konsekwencje stłuczki za granicą mogą być więc duże i wielowymiarowe. Warto więc uważać i odpowiednio przygotować się nawet na ich pojawienie się.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty