Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Korytarz życia – jak przepuścić pojazd uprzywilejowany?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Korytarz życia – jak przepuścić pojazd uprzywilejowany?

Wypadek samochodowy to ekstremalna sytuacja, podczas której każda sekunda może zdecydować o tym, czy ofiara zdarzenia przeżyje i wróci do zdrowia. Jeśli do wypadku dochodzi na autostradzie, sytuacja jest szczególnie skomplikowana. Pomoc medyczna musi pokonać spory odcinek, zanim dojedzie na miejsce zdarzenia, a autostrada w takiej sytuacji staje się miejscem bardzo niebezpiecznym. Właśnie dlatego konieczna była zmiana przepisów. Na początku grudnia minie rok od momentu, kiedy zaczęły obowiązywać nowe zasady, dotyczące korytarza życia. Sprawdź, czy na pewno wiesz, jak przepuścić pojazd uprzywilejowany w korytarzu życia.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Czym jest korytarz życia?

Podstawowym celem tworzenia korytarza życia jest umożliwienie przejazdu pojazdom uprzywilejowanym – włącznie z ciężkim sprzętem pożarniczym. Choć od zmiany przepisów minął niemal rok, wokół korytarza życia narosło wiele nieporozumień i wątpliwości. I choć ogólne zasady wydają się bardzo proste, warto jeszcze raz upewnić się, jak dokładnie brzmią przepisy i co z nich wynika.

Zgodnie z Art. 9 Ustawy o ruchu drogowym:

Obowiązek ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu:

  1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.
  2. W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego w celu umożliwienia swobodnego przejazdu tego pojazdu:
    1. na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu;
    2. na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.
  3. Kierującemu pojazdem innym niż uprzywilejowany zabrania się korzystania z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego utworzonej w sposób, o którym mowa w ust.
  4. Kierujący pojazdem może kontynuować jazdę po uprzednio zajmowanym pasie ruchu po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego.

Choć zasady tworzenia korytarza życia wydają się proste, niektórzy kierowcy nadal mają wątpliwości co do tego, jak należy się do nich stosować. Należy podkreślić, że Pkt. 2 Art. 9 przytoczonej Ustawy jest jedynie uzupełnieniem Pkt. 1. A zatem o ile w punkcie pierwszym czytamy, że kiedy zbliża się pojazd uprzywilejowany, kierowcy muszą zrobić mu przejazd, a tyle w punktu 2 dowiadujemy się, jak zachować się w warunkach zwiększonego natężenia ruchu – czyli innymi słowy wtedy, kiedy stoimy w korku!

Zasady tworzenia korytarza życia dobrze obrazuje również specjalna grafika, przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury:

Jak formować korytarz życia

Jak przepuścić pojazd uprzywilejowany – najważniejsze zasady

Większość wątpliwości dotyczących tego, jak przepuścić pojazd uprzywilejowany w korytarzu życia dotyczy tych jezdni, na których jest więcej niż jeden pas ruchu w tym samym kierunku – a zatem nie tylko autostrad, ale też dróg ekspresowych czy większych dróg w dużych miastach. Tych właśnie dróg dotyczy Art. 9 Ustawy o ruchu drogowym.

Najważniejsza zasada jest taka, aby nie czekać do momentu, aż usłyszymy sygnał pojazdu uprzywilejowanego. Kiedy tylko dostrzeżemy, że pojawił się zator lub miał miejsce wypadek, dojeżdżając do zatoru, zacznij zjeżdżać do własnego boku od razu.

Korytarz życia na dwupasmowej autostradzie

Na dwupasmowej autostradzie samochody, które jadą lewym pasem, powinny zjechać maksymalnie do lewej krawędzi jezdni. Z kolei kierowcy z prawego pasa są zobowiązani do zjechania maksymalnie do prawej krawędzi jezdni. Mogą wykorzystać pas awaryjny. W ten sposób pomiędzy pasami utworzy się korytarz życia.

Korytarz życia na trzypasmowej autostradzie

W przypadku trzypasmowej autostrady sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Kierowcy na lewym pasie muszą zjechać maksymalnie do lewej krawędzi jezdni. Samochody jadące skrajnie prawym i środkowym pasem powinny zjechać maksymalnie na prawo, także wykorzystując pas awaryjny.

Niezależnie od ilości pasów, kierowcy ze skrajnie lewego pasa zawsze muszą dojechać do lewej krawędzi, natomiast kierowcy z prawego i środkowych pasów są zobowiązani do zjechania maksymalnie do prawej krawędzi. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby sąsiadujące samochody także miały wystarczająco dużo przestrzeni, aby zjechać do krawędzi jezdni.

Korytarz życia – podsumowanie

Wprowadzono 6 grudnia 2019 roku przepisy nie są niczym nowym, ponieważ zasady nie zostały zmienione. Zostały one jedynie doprecyzowane, co miały pomóc kierowcom w uzyskaniu dokładnych informacji na temat tego, jak zachować się w momencie zbliżania się pojazdu uprzywilejowanego i jak utworzyć korytarz życia. Pamiętajmy, że odpowiednio szybka reakcja może uratować komuś życia – warto więc znać zasady i stosować się do nich, ponieważ są one tworzeniu w celu zwiększenia bezpieczeństwa kierowców.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty