Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Kradzież katalizatora – czy można się przed nią ustrzec? | Porówneo

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
katalizator

Kradzieże katalizatorów są obecnie bardzo poważnym problemem, jednak nie ma istotnego sposobu na to, aby ustrzec się przed atakiem złodziei. Rozwiązaniem może być oznaczanie katalizatora, a także zakup i montaż specjalnej osłony – jednak nie zawsze są one skuteczne i bezpieczne. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup Autocasco, warto jednak upewnić się, że w razie kradzieży katalizatora ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Dlaczego kradzieże katalizatorów są tak częste?

Choć do kradzieży katalizatorów dochodziło już od wielu lat, w ostatnim czasie jest to prawdziwa plaga. Dzieje się tak nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach. Zastanawiasz się, co interesującego może być w starym katalizatorze i co takiego sprawia, że to właśnie katalizatory budzą tak duże zainteresowanie wśród złodziei?

Otóż katalizatory zawierają pewne ilości metali szlachetnych i wielu cennych pierwiastków. W ostatnim czasie ich ceny szybko pną się do góry, co sprawia, że katalizatory stają się bardzo wartościowe. W wielu przypadkach podczas sprzedaży katalizatora w skupie można zyskać kilkaset złotych. Zdarza się nawet, że katalizator sprzedany jest nawet za kilka tysięcy. Szczególnie popularne są katalizatory ze starszych samochodów, a także z pojazdów hybrydowych.

Jak ustrzec się przed kradzieżą katalizatora?

W związku z bardzo dużym problemem, jakim są kradzieże katalizatorów, wiele osób zastanawia się nad tym, jak ochronić auto przed taką kradzieżą.

Oznaczanie katalizatorów

Coraz częściej producenci samochodów oznaczają katalizatory, co ma utrudnić ich późniejszą sprzedaż. Niestety, oznakowanie w katalizatorze tego, co cenne, nie jest możliwe – oznaczyć można jedynie obudowę. Nie jest to więc w pełni skuteczne rozwiązanie, choć zastosowanie takiego oznaczenia z całą pewnością nie zaszkodzi. Może ono bowiem odstraszyć mniej doświadczonych złodziei.

Osłony antykradzieżowe

Kolejną metodą na ochronę przed kradzieżą jest montowanie specjalnych osłon antykradzieżowych na katalizatorach. Osłony takie znacząco utrudniają wymontowanie katalizatora czy filtra cząstek stałych. Dobrej jakości osłona nie może zostać ani wycięta, ani odkręcona. Z pewnością też osłona taka sprawi, że kradzież katalizatora będzie bardziej czasochłonna, więc rozsądny złodziej z pewnością zrezygnuje, nie chcąc podejmować zbędnego ryzyka.

Niestety, takie osłony mogą mieć negatywny wpływ na katalizator, który – jak wiadomo – od czasu do czasu rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Należy mieć to na względzie podczas zakupu i montażu osłony, ponieważ powinna ona być zaprojektowana z myślą o konkretnym modelu, aby nie doszło do przegrzania i uszkodzenia katalizatora.

Uwaga na osoby zainteresowane kupnem tanich samochodów

Planujesz zakup swojego starego auta, które nie ma już zbyt dużej wartości? Nie zdziw się, jeśli potencjalny kupiec w czasie oględzin pojazdu nie będzie zainteresowany jego stanem, a jedynie tym, czy pojazd posiada katalizator. W takim przypadku oczywiście dokonanie sprzedaży jest możliwe. Warto jednak dokładnie sprawdzisz dokumenty kupującego i uważnie spisać umowę kupna-sprzedaży. Może bowiem okazać się, że nabywca "zniknie" razem z katalizatorem, a sprzedawca za jakiś czas zostanie obciążony kosztami ubezpieczeniami lub złomowania pojazdu, bo nadal będzie widniał w dokumentach jako właściciel.

katalizator

Co zrobić po kradzieży katalizatora?

Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie ustrzec się przed kradzieżą katalizatora. Co należy zrobić w sytuacji, kiedy katalizator zostanie skradziony? Przede wszystkim należy powiadomić policję – jest to bowiem kradzież o znacznej wartości. W wielu przypadkach złodzieje próbują sprzedać katalizatory w pobliskich skupach. W takim przypadku namierzenie złodzieja może być łatwe, dzięki czemu możliwe będzie odzyskanie cennej części.

Oczywiście należy mieć świadomość, że nie zawsze policji uda się namierzyć i odzyskać katalizator. W takim przypadku jest kilka możliwości. Można próbować znaleźć tanią część zamienną, jednak zarówno w przypadku katalizatora, jak i filtra cząstek stałych, jest to bardzo trudne zadanie.

Na rynku dostępne są też zamienniki katalizatorów lub tzw. katalizatory uniwersalne, jednak ich skuteczność jest stosunkowo niska. Mogą one powodować sporo hałasu, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, jak pożar auta. Nie zawsze też auto z takim katalizatorem przejdzie przegląd.

Zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie

Posiadacze Autocasco z całą pewnością zgłoszą kradzież katalizatora do ubezpieczyciela. Niestety, w wielu przypadkach utrata tak cennej części może być przyczyną uznania straty jako szkody całkowitej. Z reguły jednak osoba poszkodowana otrzymuje odszkodowanie, które zostanie wyliczone na podstawie zawartej umowy i wartości skradzionej części, a także kosztów naprawy. Oczywiście standardowe ubezpieczenie OC nie zadziała – na odszkodowanie mogą liczyć wyłącznie osoby, które zdecydowały się na zakup Autocasco. Plaga kradzieży katalizatorów może być dobrym powodem, dla którego warto zdecydować się na zakup AC. Dotyczy to w szczególności posiadaczy samochodów, wyposażonych w filtry cząstek stałych lub katalizatory, parkujących auta na ulicy.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty