Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Kupiłem auto – co dalej? O jakich formalnościach trzeba pamiętać?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Kupiłem auto – co dalej? O jakich formalnościach trzeba pamiętać?

Kupiłeś wymarzone auto? Nie wiesz, o czym musisz pamiętać po zakupie? Wiele osób obawia się, że kupno samochodu wiąże się z dużą ilością formalności i licznymi wizytami w urzędach – zupełnie niepotrzebnie. Co prawda musisz odwiedzić Wydział Komunikacji i Urząd Skarbowy, jednak zakupu ubezpieczenia możesz dokonać online. Zapraszamy do krótkiego przewodnika po formalnościach – dla osób, które zadają sobie pytanie: "Kupiłem auto – co dalej?"

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kupiłem auto – co dalej? Formalności krok po kroku

Podsumowując, po zakupie auta musisz pamiętać o takich czynnościach, jak:

  • wizyta w Urzędzie Skarbowym w celu opłacenia podatku PCC,
  • wizyta w Wydziale Komunikacji w celu rejestracji pojazdu,
  • sprawdzenie, czy samochód posiada ważne badanie techniczne,
  • zakup obowiązkowego ubezpieczenia samochodu,
  • wypowiedzenie umowy z poprzednim towarzystwem ubezpieczeniowym – jeśli nie chcesz z niego korzystać,
  • sprawdzenie o skompletowanie obowiązkowego wyposażenia samochodu,
  • odbiór właściwego dowodu rejestracyjnego do 30 dni po jego rejestracji.

Umowa kupna/ sprzedaży – podstawa do przeniesienia własności samochodu

Umowa kupna/ sprzedaży auta to najważniejszy dokument, który będzie stanowił dowód na to, że jesteś nowym właścicielem pojazdu. W trakcie jego wypełniania zwróć uwagę na kilka kwestii – pominięcie którejkolwiek z nich może spowodować późniejsze problemy w urzędzie. Oto, co powinna zawierać taka umowa:

  • data i miejsce sporządzenia umowy kupna /sprzedaży,
  • dane sprzedawcy – imię, nazwisko, adres zamieszkania i zameldowania oraz informacje z dowodu osobistego,
  • dane nabywcy – takie same jak w przypadku sprzedawcy,
  • jeśli samochód miał współwłaściciela, jego dane również powinny znaleźć się w umowie,
  • informacje na temat pojazdu – marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, przebieg, numer VIN, a nawet kolor,
  • cena;
  • data przekazania pojazdu,
  • oświadczenie sprzedającego, że jest on faktycznym właściciel auta,
  • oświadczenie kupującego na temat tego, iż zapoznał się on ze stanem technicznym pojazdu,
  • informację na temat tego, która strona transakcji uiści opdatek od czynności cywilnoprawnych – z reguły jest on opłacany przez kupującego;
  • lista dokumentów, które zostały przekazane nabywcy przy sprzedaży auta – dowód rejestracyjny, karta pojazdu i ewentualnie. polisa, jeśli auto ją posiada.

Dokument musi zostać sporządzony w dwóch kopiach, a każda ze stron musi złożyć swój podpis. Pamiętaj, że umowa ta będzie dowodem w urzędzie, dlatego oprócz wersji papierowej możesz zdecydować się na jej zeskanowanie lub zrobienie zdjęcia i przechowywanie w formie elektronicznej. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że zgubisz dokument.

Podatek od kupna samochodu – masz na to 14 dni

text

W większości przypadków Ty, jako kupujący, musisz opłacić podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Warto jednak pamiętać o tym, że może on zostać zapłacony również przez sprzedającego. Niemniej jednak z reguły nie praktykuje się takiego rozwiązania. Aby opłacić podatek, musisz udać się do swojego Urzędu Skarbowego i wypełnić formularz PCC-3, czyli Deklarację od czynności cywilnoprawnych. Podatek wynosi 2% wartości rynkowej samochodu. Na jego opłacenie masz 14 dni, jednak warto udać się do Urzędu zaraz po dokonaniu zakupu. Może się okazać, że niezbędne będzie przygotowanie załączników. Będziesz miał odpowiednią ilość czasu, aby je dostarczyć.

Auto z salonu – o jakich formalnościach należy pamiętać?

Odsetek Polaków, którzy decydują się na zakup nowego samochodu, rośnie z roku na rok. Osoby takie również zadają sobie pytanie „kupiłem auto – co dalej?". W tym przypadku jednak wystarczy rejestracja pojazdu w Wydziale Komunikacji i zakup ubezpieczenia OC. Sprzedawca może zaproponować Ci pakiet dealerskie – OC, AC i NNW. W wielu przypadkach ceny takich pakietów są bardzo korzystne, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji upewnij się, czy inne towarzystwa ubezpieczeniowe nie są w stanie zaproponować Ci niższej ceny. W tym przypadku również sprawdzi się kalkulator OC. Zakup Autocasco w przypadku nowego pojazdu będzie dobrym pomysłem. Zyskasz w ten sposób dodatkowe zabezpieczenie, a tym samym – spokój ducha. W pakiecie z OC ceny Autocasco potrafią być bardzo korzystne, dlatego nie warto rezygnować z dodatkowego ubezpieczenia pojazdu.

Kupno samochodu – formalności za granicą

Kupiłeś samochód w innym kraju i chcesz sprowadzić go do Polski? W tym przypadku formalności będzie nieco więcej – choć nie masz się czego obawiać, nie są one bardzo skomplikowane. Przede wszystkim musisz pamiętać opłaceniu akcyzy. Jest to niezbędne w przypadku samochodów, które zostały kupione za granicą.

Stawki akcyzy są regulowane przez Unię Europejską, a ich wysokość zależna jest od dwóch czynników – rodzaju pojazdu i pojemności silnika. Informacje o obowiązujących stawkach akcyzy można znaleźć w Ustawie o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2009 r. Stawki warto sprawdzić jeszcze przed sprowadzeniem pojazdu, może bowiem okazać się, że będą one zbyt wysokie, aby zakup samochodu za granica był opłacalny.

Stawki akcyzy w 2021 roku

Stawki akcyzy w 2021 roku są następujące:

  • samochodów osobowych o pojemności silnika pow. 2000 cm3 - 18,6% podstawy opodatkowania,
  • innych auth - 3,1% podstawy opodatkowania.

Widać więc, że w porównaniu do 2021 roku stawki akcyzy w Polsce nie uległy zmianie.

UWAGA! Kwota podatku powinna zostać przeliczona na PLN w oparciu o kurs NBP z dnia, w którym sprowadzone auto przekroczyło granicę Polski – a nie w dniu, w którym samochód został kupiony Jest to niezwykle istotne, szczególnie jeśli data zakupu jest inna niż data przekroczenia granicy.

Należy również wiedzieć, jaka jest wysokość akcyzy w przypadku konkretnego rodzaju pojazdów. Wysokość akcyzy na pojazdy silnikowe jest następująca:

  • 3,1% w przypadku aut, gdzie pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3,

  • 18.6% w autach o pojemności od 2001 cm3 do 3500 cm3.

Jeśli chodzi o samochody hybrydowe, stawki są inne:

  • samochody osobowe hybrydowe plug in o pojemności silnika>2000≤3500 cm3 – 9,3%,
  • samochody osobowe hybrydowe o pojemności silnika>2000≤3500 cm3 – 9,3%,
  • samochody osobowe hybrydowe o pojemności silnika≤2000 cm3 – 1,55%.

Jak zapłacić podatek akcyzowy?

Akcyzę można opłacić na kilka różnych sposobów. Najbardziej popularną metodę jest płacenie akcyzy za samochód kupiony w innym kraju w Urzędzie Skarbowym. Alternatywa to opłacanie akcyzy w Urzędzie Celnym. Oczywiście podatek akcyzowy można również opłacić online, co jest sporym ułatwieniem.

A zatem akcyzę za sprowadzony samochód można opłacić:

  • w Urzędzie Skarbowym,
  • w Urzędzie Celnym,
  • przez internet.

Pamiętaj o Deklaracji uproszczona nabycia wewnątrzwspólnotowego

Opłacenie podatku akcyzowego to nie wszystko. Należy również pamiętać złożeniu Deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego, czyli AKC-U. Należy to zrobić najpóźniej 14 dni po opłaceniu akcyzy. Uwaga – należy to zrobić nie później, niż w dniu rejestracji samochodu.

Do Deklaracji należy dołączyć:

  • umowę kupna-sprzedaży samochodu,
  • wniosek o wydanie zaświadczenia o opłaceniu akcyzy,
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej,
  • jeśli takowe są, inne dokumenty pojazdu.

Co ważne, w sytuacji, gdy auto ma kilku właścicieli, każdy z nich powinien złożyć odrębną Deklarację uproszczona nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Rejestracja pojazdu w Wydziale Komunikacji

Jedną z pierwszych formalności, o których musisz pamiętać, jest rejestracja zakupionego samochodu w Wydziale Komunikacji. Jeśli miałeś już auto, proces ten będzie stosunkowo prosty. Jeżeli jednak jest to Twój pierwszy samochód, musisz przygotować się na kilka formalności. Rejestracji należy dokonać w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta, jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu lub w urzędzie dzielnicy, jeśli mieszkasz w Warszawie lub innym dużym mieście. Możliwe jest również zarejestrowanie pojazdu online – sprawdź na stronie www swojego Wydziału Komunikacji, w jaki sposób możesz tego dokonać.

W trakcie rejestracji samochodu będziesz potrzebował następujących dokumentów:

  • wniosku o rejestrację pojazdu – znajdziesz go na stronie internetowej Wydziału Komunikacji,
  • dokumentu tożsamości – może to być dowód osobisty lub paszport,
  • dowodu własności pojazdu – niezbędna będzie umowa kupna-sprzedaży, którą zawarłeś podczas zakupu auta,
  • karty pojazdu – jeśli otrzymałeś ją od sprzedawcy,
  • dowodu rejestracyjnego pojazdu,
  • dowodu wniesienia niezbędnych opłat.

Na zarejestrowanie masz 30 dni. W tym przypadku również warto wybrać się do Wydziału Komunikacji wcześniej, na wypadek konieczności dostarczenia dodatkowych dokumentów. Rejestracja auta wiąże się również z dodatkowymi opłatami. Jest całkowity koszt to 179 złotych. Na kwotę tę składają się następujące elementy:

text

Podczas pierwszej rejestracji otrzymasz tzw. miękki dowód, który będzie ważny przez 30 dni. Po tym czasie będziesz mógł odebrać właściwy dowód rejestracyjny.

Sprawdź, czy samochód ma ważne badanie techniczne

text

Podczas rejestracji samochodu w dowodzie rejestracyjnym powinna znajdować się informacja o ważnym przeglądzie technicznym. Bez tego samochód nie zostanie zarejestrowany. Sprawdź, czy auto, które kupiłeś, ma przegląd. Jeśli nie, udaj się na stację diagnostyczną. Oczywiście nie możesz pojechać samochodem, który nie jest zarejestrowany i nie posiada przeglądu. Bezpieczniej będzie wynająć lawetę. Koszt badania technicznego to z reguły 100 zł. Dodatkowa informacja – jeśli kupujesz samochód, który nie ma ważnego badania, możesz zdecydować się na wizytę w stacji diagnostycznej przed podpisaniem umowy. Dzięki temu sprawdzisz, czy z samochodem wszystko jest w porządku i unikniesz przykrych niespodzianek po tym, kiedy już kupisz pojazd.

Wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC)

Ostatnia z formalności, o których musisz pamiętać po kupnie auta, to zakup ubezpieczenia komunikacyjnego. Z reguły sprzedawany pojazd posiada OC i automatycznie przechodzi ono na nowego właściciela. Sprzedawca w ciągu 14 dni musi poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży auta. Ty w tym czasie możesz znaleźć nowe OC lub korzystać z poprzedniego do momentu jego wygaśnięcia.

Pamiętaj jednak, że towarzystwo ubezpieczeniowe, z usług którego korzystał poprzedni właściciel, może zechcieć dokonać rekalkulacji składki. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, możesz sprawdzić, czy zakup nowego OC nie będzie bardziej korzystny. W tym celu skorzystaj z kalkulatora OC, gdzie – po wypełnieniu prostego formularza – uzyskasz szczegółowe informacje na temat tego, jaki będzie koszt OC w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

W ten sposób unikniesz również pułapki podwójnego OC. Zdarza się, że nabywca auta kupuje nowe ubezpieczenie, a stare jest kontynuowane. Nie zawsze OC wygasa wraz z datą jego zakończenia – czasem przedłuża się automatycznie. Koniecznie sprawdź, jak wygląda sytuacja w Twoim przypadku, abyś któregoś dnia nie otrzymał wezwania do zapłaty składki, o której istnieniu nie miałeś pojęcia.

Dlaczego nie warto rezygnować z ubezpieczenia OC?

Nie wszyscy kierowcy zgadzają się z tym, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Wiele osób wolałoby korzystać wyłącznie z dobrowolnego ubezpieczenia, unikając w ten sposób konieczności corocznego opłacania składki OC. Należy jednak zastanowić się nad tym, dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Otóż polisa taka zadziała w momencie, kiedy kierowca spowoduje szkodę – na przykład stłuczkę, w której zostanie uszkodzone inna auto lub uczestnik zdarzenia dozna uszczerbku na zdrowiu. Osoba poszkodowana otrzyma w takiej sytuacji odszkodowanie z OC sprawcy.

Dzięki temu, że OC jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców, użytkownicy dróg – kierowcy, rowerzyści czy piesi – mogą czuć się bezpiecznie. Otrzymają oni odszkodowanie z OC sprawcy w razie wypadku. Jednocześnie konieczność posiadania OC jest zabezpieczeniem dla kierowców. Jeśli kierowca spowoduje szkodę, nie musi wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni – zrobi to ubezpieczyciel. A przecież kwoty odszkodowania mogą sięgać kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy!

Kary za brak OC w 2022 roku jeszcze wyższe

Nie od dziś wiadomo, że kary za brak OC dla kierowców są bardzo wysokie. Z roku na rok są one coraz wyższe, w związku z tym, że ich wysokość jest proporcjonalna do pensji minimalnej, a ta w każdym kolejnym roku jest podnoszona. W 2021 roku kara za brak ubezpieczenia samochodu osobowego, który trwał dłużej niż 14 dni, wynosiła aż 5600 zł.

Jakich kar za brak OC mogą spodziewać się kierowcy w 2022 roku? To zależy od rodzaju pojazdu oraz od okresu, przez jaki dany pojazd nie był ubezpieczony.

Motocykle i inne pojazdy:

  • brak OC do 3 dni – 200 zł,
  • brak OC od 4 do 14 dni – 500 zł,
  • brak OC powyżej 14 dni – 1000 zł.

Samochody osobowe:

  • brak OC do 3 dni – 1200 zł,
  • brak OC od 4 do 14 dni – 3010 zł,
  • brak OC powyżej 14 dni – 6020 zł.

Samochody ciężarowe i autobusy:

  • brak OC do 3 dni – 1810 zł,
  • brak OC od 4 do 14 dni – 4520 zł,
  • brak OC powyżej 14 dni – 9030 zł.

Jak widać, przekroczenie przez właściciela samochodu osobowego terminu opłacenia składki OC może skutkować karą w wysokości 6020 zł. To bardzo wysoka kara. A należy pamiętać, że wykrywalność takich przypadków przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest bardzo wysoka. Nie można więc liczyć na to, że nie wykupienie polisy OC pozostanie niezauważone przez UFG. Mandat to jednak nie koniec wypadków – oprócz tego konieczny będzie zakup OC.

Wyższe kary za brak deklaracji PCC-3

To nie koniec informacji o karach dla niepokornych kierowców. Początek 2022 roku przyniósł także inne zmiany – i nie chodzi tutaj o nowy taryfikator mandatów. Od 1 stycznia 2022 roku wzrosła także wysokość mandatów karno-skarbowych. Grożą one między innymi kierowcą, którzy spóźniają się ze złożeniem deklaracji PCC-3. Przypomnijmy, że złożenie takiej deklaracji jest obowiązkowe po zakupie używanego samochodu, którego wartość przekracza 1000 zł. Czas na złożenie PCC-3 wynosi 14 dni od dnia zawarcia transakcji. To właśnie na podstawie tej deklaracji wyliczana jest wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 proc. od wartości transakcji.

Ile wynosi kara za brak PCC-3 w 2022 roku? Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia przepisami, kara za brak PCC-3 wynosi od 10 proc. wysokości pensji minimalnej aż do jej 20-krotności. Może to oznaczać, że osoba ukarana może stanąć przed konieczności opłacenia mandatu w wysokości od 301 zł do nawet… 60 200 zł! Właśnie tyle wynosi 20-krotność pensji minimalnej w 2022 roku.

Oczywiście osoby, które spóźniły się ze złożeniem PCC-3 z konkretnego powodu, na przykład poważnej choroby, mogą złożyć tzw. czynny żal, w którym opiszą okoliczności popełnienia wykroczenia. Jeśli jednak tylko istnieje taka możliwość, warto złożyć PCC-3 jak najszybciej po dokonaniu transakcji, aby nie ryzykować otrzymania mandatu

Nie warto ryzykować – lepiej skorzystać z kalkulatora OC

W związku z tym, że w 2022 roku kary za brak OC i PCC-3 są bardzo wysokie, kierowcy szukają sposobów na to, aby ich uniknąć. Oczywiście najlepszą metodą będzie wykupienie ubezpieczenia OC w terminie. Nie musisz martwić się, że wysokość OC będzie zbyt dużym obciążeniem dla Twojego portfela. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora OC. Co więcej, dbamy o Twoje bezpieczeństwo! Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie bardzo ciekawe, przydatne rozwiązanie. Wystarczy, że ustawiasz przypomnienie o końcu polisy OC, a już na 30 dni przed startem polisy wyślemy Ci powiadomienie, że czas zacząć rozglądać się za nowym ubezpieczeniem OC.

Ostatni krok – sprawdzenie wyposażenia auta

Po dokonaniu wszystkich formalności możesz zacząć korzystać ze swojego nowego nabytku. Upewnij się jednak, że w samochodzie znajduje się niezbędne wyposażenie – koło zapasowe, gaśnica, kamizelka i trójkąt ostrzegawczy, apteczka i komplet żarówek. Jeśli czegoś brakuje, dokup to jak najszybciej. Zwróć uwagę na datę ważności gaśnicy – jeśli jest po terminie, jak najszybciej kup nową.

Kupiłem auto – co dalej? Formalności po zakupie nie takie straszne!

Jak widać, formalności po kupnie pojazdu wcale nie są tak wymagające. Wystarczy wizyta w Urzędzie Skarbowym, Wydziale Komunikacji, zakup OC i sprawdzenie wyposażenia auta. Osoby, które kupiły samochód w salonie, nie muszą płaci podatku od kupna samochodu. Z reguły formalności zajmują 1-2 dni, nie licząc oczekiwania na wymianę dowodu z miękkiego na właściwy. Warto dopełnić wszystkie formalności od razu po zakupie pojazdu, aby nie musieć martwić się później o przekroczenie terminu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

O jakich formalnościach należy pamiętać po zakupie samochodu używanego?

Przede wszystkim trzeba kupić ubezpieczenie OC oraz zarejestrować samochód w Wydziale Komunikacji. Należy także sprawdzić, czy pojazd ma ważne badanie techniczne, a także opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Ile wynosi podatek PCC i w jakim czasie trzeba go opłacić?

Podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu samochodu używanego wynosi 2% wartości rynkowej samochodu. Na jego opłacenie masz 14 dni.

Czy mogę korzystać z ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela?

Tak, jeśli samochód ma ważne ubezpieczenie OC, nabywca może z niego korzystać. Należy jednak poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, że pojazd zmienił właściciela – może bowiem okazać się, że ubezpieczyciel zechce dokonać rekalkulacji składki.

O jakich dodatkowych formalnościach należy pamiętać w przypadku zakupu samochodu z innego kraju?

W takiej sytuacji konieczne będzie dodatkowe opłacenie podatku akcyzowego. Można to zrobić w Urzędzie Skarbowym. Dodatkowo niezbędne jest złożenie Deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty