Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl
Obsługa Twojej PolisyCentrum Pomocy
Kontakt >+48 519 902 560

Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online


Komunikacja

Kupiłem auto – co dalej? O jakich formalnościach trzeba pamiętać?

Porówneo: Kupiłem auto – co dalej? O jakich formalnościach trzeba pamiętać?

Kupiłeś wymarzone auto? Nie wiesz, o czym musisz pamiętać po zakupie? Wiele osób obawia się, że kupno samochodu wiąże się z dużą ilością formalności i licznymi wizytami w urzędach – zupełnie niepotrzebnie. Co prawda musisz odwiedzić Wydział Komunikacji i Urząd Skarbowy, jednak zakupu ubezpieczenia możesz dokonać online. Zapraszamy do krótkiego przewodnika po formalnościach – dla osób, które zadają sobie pytanie: "Kupiłem auto – co dalej?"

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Umowa kupna/ sprzedaży – podstawa do przeniesienia własności samochodu

Umowa kupna/ sprzedaży auta to najważniejszy dokument, który będzie stanowił dowód na to, że jesteś nowym właścicielem pojazdu. W trakcie jego wypełniania zwróć uwagę na kilka kwestii – pominięcie którejkolwiek z nich może spowodować późniejsze problemy w urzędzie. Oto, co powinna zawierać taka umowa:

 • data i miejsce sporządzenia umowy kupna /sprzedaży,
 • dane sprzedawcy – imię, nazwisko, adres zamieszkania i zameldowania oraz informacje z dowodu osobistego,
 • dane nabywcy – takie same jak w przypadku sprzedawcy,
 • jeśli samochód miał współwłaściciela, jego dane również powinny znaleźć się w umowie,
 • informacje na temat pojazdu – marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, przebieg, numer VIN, a nawet kolor,
 • cena;
 • data przekazania pojazdu,
 • oświadczenie sprzedającego, że jest on faktycznym właściciel auta,
 • oświadczenie kupującego na temat tego, iż zapoznał się on ze stanem technicznym pojazdu,
 • informację na temat tego, która strona transakcji uiści opdatek od czynności cywilnoprawnych – z reguły jest on opłacany przez kupującego;
 • lista dokumentów, które zostały przekazane nabywcy przy sprzedaży auta – dowód rejestracyjny, karta pojazdu i ewentualnie. polisa, jeśli auto ją posiada.

Dokument musi zostać sporządzony w dwóch kopiach, a każda ze stron musi złożyć swój podpis. Pamiętaj, że umowa ta będzie dowodem w urzędzie, dlatego oprócz wersji papierowej możesz zdecydować się na jej zeskanowanie lub zrobienie zdjęcia i przechowywanie w formie elektronicznej. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że zgubisz dokument.

Podatek od kupna samochodu – masz na to 14 dni

W większości przypadków Ty, jako kupujący, musisz opłacić podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Warto jednak pamiętać o tym, że może on zostać zapłacony również przez sprzedającego. Niemniej jednak z reguły nie praktykuje się takiego rozwiązania. Aby opłacić podatek, musisz udać się do swojego Urzędu Skarbowego i wypełnić formularz PCC-3, czyli Deklarację od czynności cywilnoprawnych. Podatek wynosi 2% wartości rynkowej samochodu. Na jego opłacenie masz 14 dni, jednak warto udać się do Urzędu zaraz po dokonaniu zakupu. Może się okazać, że niezbędne będzie przygotowanie załączników. Będziesz miał odpowiednią ilość czasu, aby je dostarczyć.

Rejestracja pojazdu w Wydziale Komunikacji

Jedną z pierwszych formalności, o których musisz pamiętać, jest rejestracja zakupionego samochodu w Wydziale Komunikacji. Jeśli miałeś już auto, proces ten będzie stosunkowo prosty. Jeżeli jednak jest to Twój pierwszy samochód, musisz przygotować się na kilka formalności. Rejestracji należy dokonać w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta, jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu lub w urzędzie dzielnicy, jeśli mieszkasz w Warszawie lub innym dużym mieście. Możliwe jest również zarejestrowanie pojazdu online – sprawdź na stronie www swojego Wydziału Komunikacji, w jaki sposób możesz tego dokonać.

W trakcie rejestracji samochodu będziesz potrzebował następujących dokumentów:

 • wniosku o rejestrację pojazdu – znajdziesz go na stronie internetowej Wydziału Komunikacji,
 • dokumentu tożsamości – może to być dowód osobisty lub paszport,
 • dowodu własności pojazdu – niezbędna będzie umowa kupna-sprzedaży, którą zawarłeś podczas zakupu auta,
 • karty pojazdu – jeśli otrzymałeś ją od sprzedawcy,
 • dowodu rejestracyjnego pojazdu,
 • dowodu wniesienia niezbędnych opłat.

Na zarejestrowanie masz 30 dni. W tym przypadku również warto wybrać się do Wydziału Komunikacji wcześniej, na wypadek konieczności dostarczenia dodatkowych dokumentów. Rejestracja auta wiąże się również z dodatkowymi opłatami. Jest całkowity koszt to 179 złotych. Na kwotę tę składają się następujące elementy:

 • 85 złotych – opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i naklejkę na szybę,
 • 13,50 zł – pozwolenie czasowe,
 • 80 zł – koszt tablic rejestracyjnych dla samochodu,
 • 0,50 zł – opłata ewidencyjna.

Podczas pierwszej rejestracji otrzymasz tzw. miękki dowód, który będzie ważny przez 30 dni. Po tym czasie będziesz mógł odebrać właściwy dowód rejestracyjny.

Sprawdź, czy samochód ma ważne badanie techniczne

Podczas rejestracji samochodu w dowodzie rejestracyjnym powinna znajdować się informacja o ważnym przeglądzie technicznym. Bez tego samochód nie zostanie zarejestrowany. Sprawdź, czy auto, które kupiłeś, ma przegląd. Jeśli nie, udaj się na stację diagnostyczną. Oczywiście nie możesz pojechać samochodem, który nie jest zarejestrowany i nie posiada przeglądu. Bezpieczniej będzie wynająć lawetę. Koszt badania technicznego to z reguły 100 zł. Dodatkowa informacja – jeśli kupujesz samochód, który nie ma ważnego badania, możesz zdecydować się na wizytę w stacji diagnostycznej przed podpisaniem umowy. Dzięki temu sprawdzisz, czy z samochodem wszystko jest w porządku i unikniesz przykrych niespodzianek po tym, kiedy już kupisz pojazd.

Wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC)

Ostatnia z formalności, o których musisz pamiętać po kupnie auta, to zakup ubezpieczenia komunikacyjnego. Z reguły sprzedawany pojazd posiada OC i automatycznie przechodzi ono na nowego właściciela. Sprzedawca w ciągu 14 dni musi poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży auta. Ty w tym czasie możesz znaleźć nowe OC lub korzystać z poprzedniego do momentu jego wygaśnięcia. Pamiętaj jednak, że towarzystwo ubezpieczeniowe, z usług którego korzystał poprzedni właściciel, może zechcieć dokonać rekalkulacji składki. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, możesz sprawdzić, czy zakup nowego OC nie będzie bardziej korzystny. W tym celu skorzystaj z kalkulatora OC, gdzie – po wypełnieniu prostego formularza – uzyskasz szczegółowe informację na temat tego, jaki będzie koszt OC w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. W ten sposób unikniesz również pułapki podwójnego OC. Zdarza się, że nabywca auta kupuje nowe ubezpieczenie, a stare jest kontynuowane. Nie zawsze OC wygasa wraz z datą jego zakończenia – czasem przedłuża się automatycznie. Koniecznie sprawdź, jak wygląda sytuacja w Twoim przypadku, abyś któregoś dnia nie otrzymał wezwania do zapłaty składki, o której istnieniu nie miałeś pojęcia.

Ostatni krok – sprawdzenie wyposażenia auta

Po dokonaniu wszystkich formalności możesz zacząć korzystać ze swojego nowego nabytku. Upewnij się jednak, że w samochodzie znajduje się niezbędne wyposażenie – koło zapasowe, gaśnica, kamizelka i trójkąt ostrzegawczy, apteczka i komplet żarówek. Jeśli czegoś brakuje, dokup to jak najszybciej. Zwróć uwagę na datę ważności gaśnicy – jeśli jest po terminie, jak najszybciej kup nową.

Kupiłem auto – co dalej? Formalności krok po kroku

Podsumowując, po zakupie auta musisz pamiętać o takich czynnościach, jak:

 • wizyta w Urzędzie Skarbowym w celu opłacenia podatku PCC,
 • wizyta w Wydziale Komunikacji w celu rejestracji pojazdu,
 • sprawdzenie, czy samochód posiada ważne badanie techniczne,
 • zakup obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC,
 • wypowiedzenie umowy z poprzednim towarzystwem ubezpieczeniowym – jeśli nie chcesz z niego korzystać,
 • sprawdzenie o skompletowanie obowiązkowego wyposażenia samochodu,
 • odbiór właściwego dowodu rejestracyjnego do 30 dni po jego rejestracji.

Auto z salonu – o jakich formalnościach należy pamiętać?

Odsetek Polaków, którzy decydują się na zakup nowego samochodu, rośnie z roku na rok. Osoby takie również zadają sobie pytanie „kupiłem auto – co dalej?". W tym przypadku jednak wystarczy rejestracja pojazdu w Wydziale Komunikacji i zakup ubezpieczenia OC. Sprzedawca może zaproponować Ci pakiet dealerskie – OC, AC i NNW. W wielu przypadkach ceny takich pakietów są bardzo korzystne, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji upewnij się, czy inne towarzystwa ubezpieczeniowe nie są w stanie zaproponować Ci niższej ceny. W tym przypadku również sprawdzi się kalkulator OC. Zakup Autocasco w przypadku nowego pojazdu będzie dobrym pomysłem. Zyskasz w ten sposób dodatkowe zabezpieczenie, a tym samym – spokój ducha. W pakiecie z OC ceny Autocasco potrafią być bardzo korzystne, dlatego nie warto rezygnować z dodatkowego ubezpieczenia pojazdu.

Kupiłem auto – co dalej? Formalności po zakupie nie takie straszne!

Jak widać, formalności po kupnie pojazdu wcale nie są tak wymagające. Wystarczy wizyta w Urzędzie Skarbowym, Wydziale Komunikacji, zakup OC i sprawdzenie wyposażenia auta. Osoby, które kupiły samochód w salonie, nie muszą płaci podatku od kupna samochodu. Z reguły formalności zajmują 1-2 dni, nie licząc oczekiwania na wymianę dowodu z miękkiego na właściwy. Warto dopełnić wszystkie formalności od razu po zakupie pojazdu, aby nie musieć martwić się później o przekroczenie terminu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty