Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Kupić czy wynajmować samochód? Co się bardziej opłaca?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Kupić czy wynajmować samochód? Co się bardziej opłaca?

Dla wielu osób zakup samochodu jest czymś oczywistym. Ogromna liczba kierowców jest zdania, że codzienne życie bez samochodu byłoby wręcz niemożliwe. Od pewnego czasu jednak coraz więcej osób decyduje się na wynajem samochodu. Dzięki temu nie ma konieczności jednorazowego wydawania dużej kwoty, a i tak kierowca ma do dyspozycji auto. Powstaje zatem pytanie: kupić czy wynajmować samochód? Co się bardziej opłaca?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Branża wynajmu się zmienia

Jeszcze kilkanaście lat temu wynajmowano głównie książkę w wypożyczalni, film na DVD (!), czasem sukienkę, garnitur czy pokój na okres wakacji lub nauki. Dzisiaj jednak zakres tego, co możemy wynająć, znacząco się poszerzył. Wynajmujemy hulajnogi, ekspresy do kawy, mieszkania, domy, sprzęt AGD, komputerowy czy budowlany – lista jest naprawdę długa. Od pewnego czasu coraz częściej wynajmujemy także samochody.

I tutaj pojawia się istotna kwestia. Dla wielu osób mieszkanie czy samochód to coś, co trzeba posiadać na własność – tylko wtedy można czuć się bezpiecznie. Inni z kolei nie mają nic przeciwko wynajmowi i chętnie decydują się na taką formę wypożyczenia mieszkania czy auta. Rynek wynajmu samochodów w ostatnich latach bardzo się rozwinął, a firmy robią wszystko, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Czy to oznacza, że wynajem samochodu może być dzisiaj bardziej opłacalny niż jego zakup?

Wynajem samochodu – na czym to polega?

Mówiąc o wynajmowaniu samochodu, możemy mieć na myśli zarówno wynajem krótko–, jak i długoterminowy. W ostatnim czasie w Polsce gwałtownie wzrosła liczba firm, które oferują wynajem na godziny rowerów, hulajnóg i samochodów elektrycznych. Wystarczy wspomnieć, że w 2019 r. rynek polskiego bike-sharingu wart był ponad 93 mln zł.. To sporo, biorąc pod uwagę, że jeden współdzielony pojazd przypada na 90 Polaków, a w Polsce dostępnych jest niemal 25 tys. rowerów do wypożyczenia. I co najważniejsze: z takich rowerów korzysta już w Polsce ok. 2,2 mln użytkowników.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, sprawa ma się podobnie, choć liczby nie są tak imponujące. Niemniej jednak i tutaj tendencje są wzrostowe. Jeszcze rok temu w Polsce było zaledwie sześć firm, oferujących car sharing. Dzisiaj jest ich dwa razy więcej. Niby niewiele, a jednak liczba współdzielonych samochodów niebawem sięgnie 5 tys. Car sharing pozwala na wypożyczenie samochodu elektrycznego (co bez wątpienia jest najbardziej popularną opcją), a także spalinowego czy hybrydowego.

Czy warto wynajmować samochód?

Usługa wynajmu samochodów skierowana jest przede wszystkim do osób, które nie mają własnego auta, jednak od czasu do czasu potrzebują z takowego skorzystać. Wydaje się też, że z car sharingu korzystają osoby, które mają własne auto, jednak zdarza im się czasowo przebywać w innym mieście, do którego dojeżdżają pociągiem. Wynajmowane auto przyda się więc w czasie wakacji nad morzem czy podczas kilkudniowego wyjazdu biznesowego, gdy własny samochód został na przydomowym parkingu. Osoby, które rzadko potrzebują samochodu, z pewnością będą bardzo zadowolone z możliwości jego wypożyczenia. Nie muszą martwić się o koszty utrzymania auta, co bez wątpienia ma kluczowe znaczenie – w szczególności jeśli chodzi o ubezpieczenie OC, koszty przeglądów i napraw.

Z drugiej jednak strony osoby, które potrzebują auta na co dzień, z pewnością nie będą zadowolone z konieczności jego wypożyczania. W tym przypadku wynajmu auta na godziny nie tylko będzie wiązał się z dużymi kosztami, ale też z całą logistyką, związaną z odbieraniem samochodu, odstawieniem go na miejsce itp. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem wydaje się być wynajem długoterminowy.

Wynajem długoterminowy samochodu – alternatywa dla zakupu?

Nie da się ukryć, że o wynajmie długoterminowym samochodu w ostatnich latach zrobiło się w Polsce dość głośno. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie nie tylko zamiast zakupu własnego auta, ale też zamiast leasingu. Ogromną zaletą jest to, że wystarczy opłacać abonament za samochód i nie trzeba jednorazowo wydawać sporej kwoty na jego zakup. Dodatkowo nie ma konieczności zamartwiania się o naprawy – jeśli coś będzie nie tak, wystarczy zmienić auto na inne. Do wyboru są różne opcje, włącznie z all inclusive, która zapewnia kierowcy ubezpieczenie, wymianę opon, serwisowanie itp. Tak naprawdę wystarczy tylko wsiąść do auta i można jeździć…

Czy wobec tego wynajem długoterminowy ma jakieś wady? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że samochód nie jest naszą własnością. Nadejdzie więc dzień, w którym będziemy musieli samochód oddać. Firma, od której wynajęliśmy auto, podda je wtedy drobiazgowej kontroli, podczas której – prawdopodobnie – będziemy musieli wytłumaczyć się z każdej rysy czy drobnego uszkodzenia. A te powstają, jeśli użytkuje się auto na co dzień – nie ma co się oszukiwać. Co prawda z reguły firmy tworzą specjalne listy uszkodzeń, które mogą powstawać w ramach normalnego użytkowania. Nie są one jednak zbyt długie. W efekcie nawet drobna rysa na lakierze może skutkować tym, że będziemy musieli z własnej kieszeni zapłacić za lakiernika. Dodatkowo trzeba pilnować limitu kilometrów, serwisować w ASO… Jednym słowem, o auto wypożyczone musimy dbać bardziej niż o własne, co u wielu osób może powodować stres.

Może jednak warto rozważyć zakup samochodu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od własnych preferencji, od tego, czy jesteśmy bardziej przekonani do zakupu czy do wynajmu, a w ostateczności – do stanu portfela. Należy pamiętać, że w przypadku wynajmu długoterminowego samochodu – podobnie jak przy leasingu – niezbędny jest wkład własny, czyli tzw. rata inicjacyjna. Z reguły wynosi ona około 20%. Następnie konieczne jest comiesięczne płacenie za wynajem samochodu, z reguły przez 3-5 lat. Dla osób, które nie dysponują wystarczającą ilością gotówki takie rozwiązanie może być bardzo dobre. Należy jednak dokładnie policzyć, jakie będą ostateczne koszty takiego rozwiązania.

Jeśli chodzi o własny samochód kierowca może cieszyć się komfortem. W końcu – wolnoć Tomku w swoim… samochodzie! Bez obaw o to, że będziemy musieli tłumaczyć się z każdego uszkodzenia czy że czekać nas będzie obowiązkowa wizyta u lakiernika, który wystawi rachunek na kilka tysięcy. Czy to bardziej opłacalne? Jeśli stać nas na zakup, dla własnego komfortu – chyba tak.

Kupić czy wynajmować samochód? Co się bardziej opłaca?

Podsumowując, wynajem samochodu ma swoje plusy, również ten długoterminowy. Nie bez powodu takie rozwiązanie cieszy się w ostatnich latach ogromną popularnością. Nadal jedna wydaje się, że większość osób woli zainwestować we własne auto – nawet jeśli nie będzie to nowe BMW prosto z salonu. Jedno jest pewne – warto dokładnie policzyć, jakie będą ostateczne koszty i na co pozwala nam portfel. A do czasu podjęcia ostatecznej decyzji można skorzystać z wynajmu samochodu na godziny.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty