Kupno pierwszego samochodu – jak wybrać auto dla młodego kierowcy?

Nadszedł ten moment – młoda osoba zdaje egzamin na prawo jazdy i staje się pełnoprawnym kierowcą! W wielu przypadkach świeżo upieczeni kierowcy niemal natychmiast planują zakup pierwszego samochodu. Jednocześnie to właśnie młode osoby w wieku 18-24 lat powodują najwięcej wypadków drogowych – z tego względu warto kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem pierwszego auta, a nie mocą silnika czy ilością nowoczesnych gadżetów. Co musisz wiedzieć, aby zakup pierwszego samochodu był dobrą decyzją?
Najważniejsze jest pierwsze wrażenie? Niekoniecznie!
Wielu młodych kierowców zazdrosnym okiem spogląda na posiadaczy szybkich, sportowych (i często bardzo drogich) samochodów. Oczami wyobraźni widzą siebie za kierownicą takiego auta… Jednak rzeczywistość często wygląda zupełnie inaczej. W większości przypadków budżet na zakup pierwszego samochodu jest mocno ograniczony, przez co trzeba nieco zredukować swoje oczekiwania. Należy pamiętać, że pierwszy samochód jest bardzo ważny, jednak najistotniejsze jest Twoje bezpieczeństwo – na kupno sportowych aut przyjdzie jeszcze czas, kiedy zdobędziesz odpowiednie doświadczenie. Zaczynasz przeglądać ogłoszenia motoryzacyjne i nagle zauważasz prawdziwą perełkę. Piękny, błyszczący samochód z dużym silnikiem i dodatkowo w bardzo niskiej cenie. Ogarnia Cię zapał, umawiasz się na oględziny samochodu i po kilku minutach stwierdzasz, że to jest to! Niestety już kolejnego dnia okazuje się, że była to zła decyzja... Kierowanie się pierwszym wrażeniem podczas kupna samochodu często kończy się problemami, takimi jak ukryte usterki czy brak odpowiednich dokumentów. Nawet najbardziej doświadczeni handlarze samochodów wnikliwie oglądają auto, zanim zdecydują się na zakup. Doskonałym rozwiązaniem jest kierowanie się opinią kogoś, kto ma doświadczenie w zakupie samochodów. Warto również udać się do warsztatu na szybki przegląd – tam dowiesz się, czy z samochodem wszystko jest w porządku. Kolejna niezwykle istotna kwestia to dokumenty. Samochód powinien posiadać dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. To w niej znajdziesz informacje na temat poprzednich właścicieli samochodu, jest też niezbędna przy rejestracji. Kolejna kwestia to ksiązka serwisowa – niestety w dzisiejszych czasach jej podrobienie nie jest dużym problemem. Warto dobrze ją przestudiować – charakter pisma czy podpisy mechaników powinny różnić się od siebie. W ten sposób zmniejsza się ryzyko, że książka serwisowa jest podrabiana. Dodatkowo możesz sprawdzić numer VIN w autoryzowanym serwisie – wtedy będziesz miał 100% pewności, że książka jest oryginalna.
Jazda testowa jest niezbędna
Tak naprawdę jazda próbna przy zakupie samochodu jest dzisiaj standardem. Ma ona szczególne znaczenie w przypadku młodych kierowców, którzy dotychczas mieli okazję prowadzić jedynie samochody w szkole jazdy. Zanim zdecydujesz się na zakup pierwszego samochodu, powinieneś mieć pewność, że dobrze się go prowadzi. Zwróć uwagę na kwestie takie jak widoczność czy intuicyjność obsługi – nadmiar gadżetów i przycisków sprawi, że możesz niewystarczająco skoncentrować się na prowadzeniu. Jednocześnie pamiętaj, że masz pełne prawo nie czuć się pewnie za kierownicą nowego auta – zmiana samochodu budzi obawy nawet w doświadczonych kierowcach. Jeżeli jednak auto dobrze sie prowadzi, z pewnością po kilku dniach przywykniesz do niego – pamiętasz przecież, że po dwudziestu godzinach kursu na prawo jazdy wsiadałeś do samochodu ze sporą pewnością siebie.
Nowy czy używany?
To kolejne pytanie, które stawiają sobie osoby planujące zakup pierwszego samochodu. W przypadku młodego kierowcy nie warto inwestować w auto prosto z salonu – z pewnością upłynie trochę czasu, zanim nabierze on pewności siebie na drodze. Dopiero po pewnym czasie młody kierowca nauczy się jeździć w różnych warunkach i radzić sobie z samochodem. W tym czasie warto wybrać nieco tańsze, używane auto. Pierwsze miesiące za kierownicą to spory stres, dlatego nie warto dodatkowo martwić się o drogi samochód. Z drugiej strony dwudziestoletnie auto nie będzie rozsądnym wyborem. Młodsze samochody są często o wiele bardziej bezpieczne. Normy bezpieczeństwa zwiększają się z roku na rok, więc nawet kilka lat różnicy w przypadku samochodów może mieć spore znaczenie. Pamiętaj, że samochód mający o kilka lat mniej z pewnością przeszedł trudniejsze crash testy – już z tego powodu jest on bardziej bezpieczny. Warto kierować się zasadą złotego środka – jeśli auto ma pięć, osiem lub dziesięć lat, możesz spokojnie rozważyć jego zakup.
Samochód jest Twój! Co dalej?
Udało się – dokonałeś zakupu pierwszego samochodu. Postaraj się jednak nieco opanować emocje i zachować rozsądek. Pamiętaj, że posiadanie prawa jazdy (i samochodu) to dla Ciebie ogromny komfort, ale też duża odpowiedzialność – to właśnie młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków. Według statystyk policyjnych to właśnie młodzi kierowcy w wieku 18-24 lat powodują największą ilość wypadków – w 2017 roku było to aż 5 550 wypadków. Oznacza to, że młodzi kierowcy spowodowali 19,6% wszystkich wypadków drogowych, powstałych z winy kierujących. Brak doświadczenia i umiejętności w prowadzeniu samochodu w połączeniu z większą skłonnością do ryzyka to najgorsza mieszanka. Aby lepiej uświadomić sobie ten fakt, warto podkreślić, że w ubiegłym roku w wypadkach, spowodowanych przez młodych kierowców, zginęło 468 osób, a 7 272 zostały ranne. Nie szalej zatem z prędkością, stosuj się do przepisów drogowych i przede wszystkim kieruj się głosem rozsądku.. Nie zapominaj również o kwestiach urzędowych oraz o ubezpieczeniu OC samochodu – zadbaj o to zaraz po dokonaniu zakupu.