Leasing samochodu a ubezpieczenie
Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na leasing samochodu. Nic dziwnego, takie rozwiązanie w wielu przypadkach jest o wiele bardziej korzystne finansowo niż tradycyjne kredytowanie auta. Decydując się na leasing warto jednak pamiętać o tym, że ubezpieczenie OC nie wystarczy – firmy leasingowe wymagają, aby auto posiadało ubezpieczenie OC, AC i NNW. Dowiedz się, jak ubezpieczyć samochód w leasingu, aby zapewnić sobie minimum kosztów przy maksymalnej ochronie.
Rynek leasingowy w Polsce wciąż rośnie
Nie ulega wątpliwości, że branża leasingowa w Polsce ma się doskonale. Według danych Związku Polskiego Leasingu, w pierwszej połowie bieżącego roku łączne finansowanie branży leasingowej wyniosło aż 38,9 mld złotych, co oznacza wzrost o 19,7 r/r. Biorąc pod uwagę, że w 2017 roku wartość środków oddanych w leasing wyniosła 67,8 mld złotych, utrzymująca się tendencja wzrostowa może spowodować, że w roku bieżącym przekroczona zostanie bariera 80 mld złotych. Choć dane te robią duże wrażenie, warto dodatkowo zastanowić się, kto korzysta w Polsce z leasingu samochodu. Jak podaje dalej Związek Polskiego Leasingu, aż 71,6% klientów firm leasingowych to małe i mikro firmy. Z kolei 28% klientów to małe firmy o obrotach powyżej 20 mln złotych oraz firmy średnie i duże. Bez wątpienia na taką strukturę klientów firm leasingowych wpływa fakt, iż leasing samochodów dostępny jest również dla nowych przedsiębiorstw – dzięki temu możliwe jest skorzystanie z leasingu auta już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. I choć korzyści z leasingu auta samochodu są raczej oczywiste, warto pamiętać o bardzo istotnej kwestii – konieczności wykupienia ubezpieczenia OC, AC i NNW.
Ubezpieczenie samochodu w leasingu
Na czym polega leasing samochodu? Firma leasingowa przekazuje Ci prawo do użytkowania samochodu na określony czas. W tym czasie Ty, jako leasingobiorca, wnosisz comiesięczną opłatę, czyli czynsz leasingowy. Po spłaceniu wszystkich rat następuje przeniesienie własności – wtedy Ty stajesz się właścicielem auta. Mechanizm jest zatem podobny do tradycyjnego kredytowania, jednak w większości przypadków jest bardziej opłacalny finansowo. Należy pamiętać, że podczas trwania leasingu samochodu to firma leasingowa jest właścicielem auta, a Ty jesteś jedynie jego użytkownikiem. Z tego powodu firma leasingowa dyktuje warunki – także te, dotyczące ubezpieczenia. W każdym przypadku firma leasingowa wymaga, aby samochód posiadał pełne ubezpieczenie komunikacyjne – OC, AC i NNW. Takie rozwiązanie generuje większe koszty ubezpieczenia, jednak jest korzystne dla każdej ze stron. Firma zabezpiecza się na wypadek zniszczenia, kradzieży auta lub stłuczki, a Ty jesteś chroniony przed dodatkowymi kosztami, które może generować naprawa auta. W większości przypadków firmy leasingowe oferują własne ubezpieczenie – mają one umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, dlatego podczas podpisywania umowy leasingu możesz również wykupić pełne ubezpieczenie komunikacyjne. Powstaje jednak pytanie, czy warto decydować się na takie rozwiązanie?
Ubezpieczenie w firmie leasingowej – wady i zalety
Zdecydowałeś się na leasing samochodu i zastanawiasz się, czy wykupić ubezpieczenie w firmie leasingowej, czy może lepiej poszukać go na własną rękę? Istnieją pewne wady i zalety zakupu ubezpieczenia w firmie leasingowej. Podstawowe korzyści to oczywiście minimum formalności – kupując ubezpieczenie podczas podpisywania umowy na leasing, oszczędzasz mnóstwo czasu, który przeznaczyłbyś na samodzielne poszukiwanie najlepszej oferty OC, AC i NNW. Kolejna korzyść, płynąca z takiego rozwiązania, to możliwość rozłożenia kosztów ubezpieczenia na raty. Wiele firm leasingowych pozwala na rozłożenie kosztów na dwie, cztery, a w niektórych przypadkach nawet na 12 rat – otrzymujesz wtedy fakturę, w której część kwoty to czynsz leasingowy, a pozostała – rata ubezpieczenia komunikacyjnego. W wielu przypadkach cena ubezpieczenia jest bardzo atrakcyjna – firmy leasingowe mogą mieć wynegocjowane atrakcyjne stawki, dzięki czemu ostateczny koszt OC, AC i NNW będzie niski. Istnieją jednak wady zakupu ubezpieczenia w firmie leasingowej. Przede wszystkim jest spora szansa na to, że samodzielnie znajdziesz bardziej atrakcyjną ofertę ubezpieczenia – czyli po prostu tańszą. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach bardziej niż na czasie, warto sprawdzić oferty innych towarzystw ubezpieczeniowych. Pamiętaj również, że firma leasingowa może zaoferować Ci wyjątkowo tanie ubezpieczenie, jednak “promocja” może dotyczyć tylko pierwszego roku – w kolejnych latach OC, AC i NNW może kosztować więcej. Oprócz tego zakup ubezpieczenia w firmie leasingowej sprawi, że nawet 100% bezszkodowa jazda nie spowoduje naliczenia zniżek na Twoim indywidualnych koncie – jeśli natomiast zdecydujesz się na samodzielne znalezienie ubezpieczenia, możesz wynegocjować z agentem zniżki. Niektórzy ubezpieczyciele oferują niższą stawkę, na przykład po podpisaniu oświadczenia, że będziesz jedynym użytkownikiem samochodu. Jeśli się nie uda, możesz liczyć na to, że bezszkodowa jazda w pierwszym roku trwania umowy leasingu może sprawić, że otrzymasz nieco niższe ubezpieczenie w kolejnych latach. Warto również wspomnieć o dodatkowej korzyści, wynikającej z ubezpieczenia samochodu w firmie leasingowej – otóż jeśli dojdzie do stłuczki, nie stracisz swoich indywidualnych zniżek OC, ponieważ szkoda pójdzie niejako na “konto” firmy leasingowej.
Jak wybrać ubezpieczenie dla samochodu w leasingu?
Większość aut, oferowanych przez firmy leasingowe jest nowa lub maksymalnie kilkuletnia. Z tego powodu koszty ubezpieczenia OC, AC i NNW mogą być naprawde odczuwalne. Nie warto zatem decydować się w ciemno na ubezpieczenie, które oferuje nam firma leasingowa. Warto chwilę zaczekać i sprawdzić oferty innych firm ubezpieczeniowych, aby upewnić się, czy nie są one bardziej korzystne – być może okaże się, że samodzielny zakup ubezpieczenia pozwoli Ci zaoszczędzić sporą kwotę w skali roku. Przy okazji musisz pamiętać, że firmy leasingowe wymagają przedstawienia im oferty ubezpieczeniowej, na której podpisze się broker lub agent ubezpieczeniowy. Nie możesz zatem skorzystać z kalkulacji sporządzonych przez internet lub telefon. Na szczęście w większości przypadków wystarczy skan takiego dokumentu. Podejmując decyzję o ubezpieczeniu samochodu w leasingu, nie daj się złapać na sztuczki firm leasingowych. Niektóre z nich wymagają uiszczenia specjalnej opłaty manipulacyjnej w sytuacjach, w których klient decyduje się na skorzystanie z oferty zewnętrznego ubezpieczyciela. Mimo to warto poszukać oferty samodzielnie, ponieważ ostateczny koszt (kwota ubezpieczenia + opłata manipulacyjna) może okazać się niższy niż w przypadku zakupu ubezpieczenia w firmie leasingowej. Wiele z takich firm oferuje bardzo drogie ubezpieczenia, ponieważ mogą mieć kontrakty jedynie z największymi ubezpieczycielami lub z tymi, które należą do tej samej grupy kapitałowej. Warto zatem sprawdzić oferty jak największej ilości towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać tę, która będzie najbardziej korzystna – w końcu dobry przedsiębiorca szuka oszczędności wszędzie, gdzie tylko może, a pełne ubezpieczenie pojazdu to z pewnością spory wydatek.